Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 08:09
Reklama

"Są bardzo podatni na manipulacje". Minister Czarnek nauczy historii po nowemu

Zapowiadane o wielu miesięcy zmiany w nauczaniu historii zaczynają nabierać nowego kształtu. W jednym z wywiadów minister edukacji Przemysław Czarnek wyjawił, że uczniowie wkrótce znajdą w swoich planach lekcji zupełnie nowy przedmiot.
"Są bardzo podatni na manipulacje". Minister Czarnek nauczy historii po nowemu
Autor: gov.pl

Realizują zapowiedzi

Już maju, przy okazji ogłaszania założeń Polskiego Ładu, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński opowiadał o planowanej rewolucji w nauczaniu historii. W ocenie obozu rządzącego, polska młodzież ma niewystarczającą wiedzę na temat krajowych wydarzeń XX i XXI wieku. Rozdzielenie przedmiotu na dwa nurty ma spowodować, że nastolatkowie zyskają umiejętność świadomej oceny współczesnej działalności politycznej.

„Będziemy wprowadzali programy, które pozwolą młodzieży szkolnej zapoznawać się z Polską i lokalnie, to będzie jakby jeden program, i w skali ogólnopolskiej. Chodzi o to, aby młodzi ludzie Polskę poznawali, a co za tym idzie, poznawali jej historię, jej kulturę, by się z nią wiązali.” – zapowiadał Jarosław Kaczyński podczas jednej z majowych konferencji.

„To będzie prawdziwy hit”

W tygodniku „Sieci” ukazała się rozmowa Marcina Wikły z ministrem edukacji Przemysławem Czarnkiem. Szef resortu opowiadał m.in. o swoich dobrych relacjach z młodzieżą, z którą cyklicznie się spotyka; podejściu do krytyki i manifestacjach organizowanych w ostatnim czasie na terenie Warszawy. Szczególną uwagę przykuła jednak wypowiedź na temat nowego, szkolnego przedmiotu. „Historia i teraźniejszość” ma być tym, co już kilka miesięcy temu zapowiadali przedstawiciele PiS.

„Pokolenie dzisiejszych 20-latków ma ogromne luki w wiedzy o wydarzeniach z drugiej połowy dwudziestego wieku. Bez tej wiedzy są bardzo podatni na manipulację, nie znają mechanizmów, które na nich oddziałują.” – ocenił minister Czarnek.

Wyjaśnił również, że według niego nauczyciele pracują w złym systemie. Aby wyjść temu naprzeciw, konieczne ma być m.in. stworzenie na nowo podręczników oraz programu nauczania.

„Jesteśmy gotowi, by odzyskiwać pokolenia nieświadomych młodych Polaków. Dlatego uczniowie od pierwszych klas szkół ponadpodstawowych dostaną nowy przedmiot, który będzie się nazywał: historia i teraźniejszość.” – powiedział szef resortu dodając, że „będzie to hit, nie tylko z nazwy”.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama