Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 08:15
Reklama

„Pieszy jest zawsze na straconej pozycji”. Sąd uniewinnił znanego dziennikarza, który potrącił kobietę

Przed czterema laty doszło do wypadku, w którym urazów czaszki i żeber doznała 77-letnia wówczas kobieta. Za kierownicą pojazdu siedział znany dziennikarz i publicysta. Choć początkowo uznano go za winnego potrącenia, sąd po interwencji Zbigniewa Ziobry wydał wyrok uniewinniający kierowcę.
„Pieszy jest zawsze na straconej pozycji”. Sąd uniewinnił znanego dziennikarza, który potrącił kobietę
Autor: iStock

Było ciemno, padał deszcz

Do wypadku doszło w 2017 roku w miejscowości Konstancin – Jeziorna. Przechodząc przez przejście dla pieszych, 77-letnia kobieta znalazła się pod kołami samochodu kierowanego przez dziennikarza Piotra Najsztuba. Śledztwo wykazało, że prędkość z jaką poruszał się pojazd była niewielka – maksymalnie 25 km/h. Sam kierowca przyznał, że nie zauważył pieszej, ponieważ była ubrana na czarno i zupełnie niewidoczna w ciemności.

Sąd uznał winę dziennikarza

W 2018 r. zapadł pierwszy wyrok w sprawie. Wówczas Sąd Rejonowy w Piasecznie nałożył na Piotra Najsztuba grzywnę, nakazał zapłatę rekompensaty oraz pokrycie kosztów postępowania. Łączne zobowiązanie pieniężne miało wynosić ponad 20 tysięcy złotych. Z takim postanowieniem nie zgodził się Zbigniew Ziobro, który złożył od wyroku odwołanie. Po ponownym przeprowadzeniu procesu uznano, że nie ma możliwości zrekonstruowania całego zdarzenia i orzeczenia o jednoznacznej winie kierującego. Choć od wyroku apelację złożył pełnomocnik oskarżyciela posiłkowego, sąd drugiej instancji podtrzymał w poniedziałek decyzję uniewinniająca Najsztuba.

Ta historia może być przestrogą dla pieszych

Będąc najbardziej narażonym na niebezpieczeństwo uczestnikiem ruchu drogowego warto pamiętać, że nawet obciążenie kierowcy winą nie zwróci nam poniesionych strat zdrowotnych ani życia. Poruszając się po drogach należy wobec tego zachować szczególną ostrożność i spojrzeć na siebie oczami kierujących pojazdami.

„W konfrontacji z pojazdem pieszy zawsze jest na straconej pozycji. Nie chroni go zderzak ani poduszka powietrzna. Za to na jego niekorzyść działają pośpiech, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie bez zastanowienia na przejście dla pieszych, przechodzenie na czerwonym świetle lub w miejscach niedozwolonych. Takie zachowania mogą doprowadzić do tragedii. Bardzo często kończą się śmiercią.” – ostrzega Jakub Sawicki, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Warunki na drodze są szczególnie niebezpieczne teraz, kiedy szybciej zapada zmrok a częste opady deszczu osłabiają widoczność. Warto zadbać o wyposażenie okrycia wierzchniego w elementy odblaskowe i pamiętać o zachowaniu rozwagi.

„Okres jesienno-zimowy jest wyjątkowo niebezpieczny, a piesi stanowią szczególnie zagrożoną grupę uczestników ruchu drogowego. Błędem jest myślenie pieszych, że jeżeli widzą nadjeżdżający z przeciwka samochód lub jego światła, to i oni są widziani przez kierującego pojazdem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie – zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.” – apeluje Jakub Sawicki.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama