Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 11:22
Reklama baner reklamowy
Reklama

"Moje ciało pamięta każdy dotyk". Watykan publikuje treść dramatycznego listu

W jednym z watykańskich serwisów ukazała się informacja o przejmującym liście, który ofiara księdza pedofila przesłała do papieża. Franciszek zadecydował, że z poruszającą wiadomością powinien zapoznać się każdy kapłan i seminarzysta. Na polecenie głowy Kościoła, przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich kard. Seán O’Malley opublikował treść dokumentu.
"Moje ciało pamięta każdy dotyk". Watykan publikuje treść dramatycznego listu

Autor: iStock

Ważne świadectwo

„W tym czasie odnowy i nawrócenia duszpasterskiego, w którym Kościół mierzy się ze skandalem i ranami spowodowanymi przestępstwami seksualnymi, popełnionymi we wszystkich miejscach przez tak wielu synów Bożych, nasz Ojciec Święty otrzymał odważne świadectwo, ofiarowane wszystkim kapłanom przez osobę, która to przeżyła.” – czytamy słowa wstępu przewodniczącego Komisji Papieskiej.  

Duchowny wyjaśnia, że dla dobra autorki listu, usunięte zostały jej personalia. Publikacja dokumentu ma wyznaczyć innym kapłanom właściwą drogę w służbie Bogu, z pożytkiem dla wszystkich bezradnych i zagrożonych.

„Ich dusze stały się małymi zakrwawionymi strzępami”

Treść listu już od pierwszych słów chwyta za serce. Kobieta opowiada w nim o udręce, którą przeżywała przez wiele lat, będąc ofiarą jednego z księży. Duchowny kazał jej nazywać się „siostrzyczką”, siebie zaś określał mianem „braciszka”. Pod płaszczem tych zdrobnień skrywał się jednak ogromny dramat krzywdzonej dziewczynki.

„Jestem tu także w imieniu innych ofiar… Dzieci, które zostały głęboko zranione, którym skradziono ich dzieciństwo, czystość i szacunek. Które zostały zdradzone, i których wykorzystano bezgraniczną ufność. Dzieci, których serca biją, które oddychają, żyją… Ale zabito je raz (dwa, wiele razy). Ich dusze stały się małymi zakrwawionymi strzępami.” – czytamy w liście.

Kobieta w dokumencie opowiada o urazie, który pozostanie w niej do końca życia. Wymienia m.in. depresję, lęki, dyssocjalne zaburzenie tożsamości, ciężkie zaburzenia pourazowe i inne obciążenia, z którymi musi radzić sobie każdego dnia. „Moje ciało pamięta każdy dotyk.” – zaznacza. Chciałaby czuć się dobrze w kościele nazywanym przez siebie „drugim domem”, ale ciało i emocje nie pozwalają jej na to. „Ta święta przestrzeń była moim drugim domem, a on mi ją zabrał.” – opowiada ofiara.

Chrońcie Kościół, nie pogłębiajcie ran

„Wszystko to pełne jest ran i blizn. Proszę, nie pozwólcie, aby rany te jeszcze bardziej się pogłębiały i aby pojawiały się nowe!” – apeluje do księży autorka listu tłumacząc, że księża to młodzi ludzie powołani do służby Bogu. „Ciąży na was wielka odpowiedzialność! Odpowiedzialność, która nie jest ciężarem, ale darem! Proszę, potraktujcie go za przykładem Jezusa - z pokorą i miłością!” – czytamy w treści ujawnionego dokumentu.

„Proszę, nie zamiatajmy tych spraw pod dywan, bo wtedy zaczną cuchnąć, gnić, a sam dywan się rozpadnie… Uświadommy sobie, że jeśli ukrywamy te fakty, gdy milczymy o nich, to ukrywamy brud i tym samym stajemy się współsprawcami.” – pisze skrzywdzona niegdyś przez księdza dziewczynka, a dziś dorosła kobieta. Swój list autorka kończy słowami kierowanymi do każdego duchownego z osobna: „Proszę cię - bądź dobrym kapłanem”.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama