Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 09:55
Reklama

Na drogi, kanalizację i wiejskie świetlice. Ogromne pieniądze rozdane

Znana jest już lista inwestycji, na które zostaną przeznaczone miliardy złotych. To jeden z elementów „Polskiego Ładu” a jednocześnie rządowa rekompensata dla samorządów za utracone wpływy z podatków.
Na drogi, kanalizację i wiejskie świetlice. Ogromne pieniądze rozdane
Autor: iStock

O tym, że lista inwestycji zostanie opublikowana w poniedziałek, już dzień wcześniej mówił rzecznik rządu. Chodzi o Program Inwestycji Strategicznych, czyli jedną z części tzw. „Polskiego Ładu”. To projekt rządowy, dzięki któremu samorządy mają otrzymać środki na planowane inwestycje. Jest to także rekompensata dla gmin i miast za to, że przez zapowiadane zmiany fiskalne stracą one część wpływów z podatków.

Każdy z samorządów mógł zgłosić trzy wnioski:

  • bez ograniczeń finansowych,
  • którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 30 mln zł,
  • którego wartość dofinansowania nie może przekroczyć 5 mln zł.

Dziś jest szczególny dzień, kiedy możemy otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych. Rządowy program Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych o wielkości powyżej 23 miliardów złotych, to program jedyny i największy taki przez ostatnie 30 lat, w czasach wolnej Polski.” - powiedział w poniedziałek w Niedzicy premier Mateusz Morawiecki i dodał, że te działania mają szansę zmienić oblicze miast, wiosek, miasteczek, województw, powiatów, gmin. Szef rządu poinformował, że dofinansowanie ma otrzymać ponad 2780 samorządów.

Na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego została już umieszczona lista z przyznanymi dotacjami. Stąd wiadomo, że np. Ząbkowice Śląskie otrzymają pieniądze na doposażenie stacji pogotowia ratunkowego. To prawie 2,4 mln zł. Niemal 2 mln zł ma zapewniony Lubań na modernizację schroniska dla zwierząt. Blisko 3 mln zł to środki dla miejscowości Borów na budowę ulicy Sportowej. Chojnice mogą już się cieszyć z 7,1 mln zł na budowę nowego żłobka.

Środki mają już zapewnione także większe miasta. Bielsko Biała otrzyma 25 mln zł na modernizację miejscowej pływalni. Prawie 86 mln zł ma wpłynąć na konto Katowic. To pieniądze na bardzo szeroki projekt drogowy. 80,7 mln zł dla Gdańska zostanie przeznaczona na przebudowę ulicy Kielniańskiej, która jest także trasą wojewódzką.

BGK informuje, że promesy dla samorządów będą dostępne w systemie elektronicznym już od wtorku.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama