Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 marca 2026 14:56
Reklama baner reklamowy word biała podlaska
Reklama

Rynek pracy. Polska odbija się najmocniej w Europie, ale są problemy

Zatrudnienie w Polsce wraca do okresu sprzed pandemii. Notujemy niską stopę bezrobocia, a eksperci umieszczają nasz kraj wysoko w światowych rankingach. Jednocześnie ekonomiści zauważają poważne zagrożenie.
Rynek pracy. Polska odbija się najmocniej w Europie, ale są problemy

Autor: iStock

5,6 procent – tyle wyniosła w Polsce stopa bezrobocia we wrześniu. Rok wcześniej było to 6,1 procent, a do wskaźnika z 2019 roku (5,1 procent) obecnie już niewiele brakuje. Eksperci zauważają, że po najgorszym czasie pandemii sytuacja się normalizuje i tym samym wracamy do sytuacji nazywanej „rynkiem pracownika”, kiedy to osoby poszukujące zatrudnienia dyktują warunki płacowe i przebierają w ofertach.

Polska liderem

Polski Instytut Ekonomiczny (odnosząc się do danych Międzynarodowej Organizacji Pracy) właśnie podał, że Polska zajmuje 1. miejsce w Unii Europejskiej pod względem skali odbudowy rynku pracy w czasie COVID-19. Jednocześnie nasz kraj został umieszczony na 2. pozycji w skali świata, ustępując jedynie Norwegii (nie należy do UE). Policzono to, analizując liczbę przepracowanych godzin, która w 2020 roku spadła, w skali globalnej, o 8,9 procent. Tymczasem w Polsce był to wynik 2,1 procent. Wskaźnik ten obrazuje zmniejszenie zatrudnienia i zlikwidowanych miejsc pracy.

Kłopoty

Nie oznacza to, że wszyscy polscy pracownicy znajdują się obecnie w bardzo dogodnej sytuacji. W całej Europie kryzys gospodarczy najmocniej dotknął osoby młode. Stopa bezrobocia wśród osób w wieku 15 – 24 lat w UE wyniosła 16,8 procent, co oznacza, że wzrosła o 2 procent. W Polsce (dane na drugi kwartał tego roku) było to 13,3 proc. Dla porównania w przedziale wiekowym 50-54 lat stopa bezrobocia wzrosła jedynie o 0,2 pkt. procentowego. Polski Instytut Ekonomiczny tłumaczy ten fakt mechanizmem, że młodzi pracownicy w sytuacjach kryzysowych są pierwszymi do zwolnienia.

Zdaniem ekspertów najlepszym sposobem jest łączenie przez młodych nauki z pracą. Jednak przywołane dane wskazują, że najlepiej w tym aspekcie jest w np. Szwajcarii, Norwegii i Dani, gdzie takie działania podejmuje nawet ponad 45 procent młodych osób. Polska w tych analizach znajduje się znacznie niżej z wynikiem ok. 6-7 procent. Niżej są takie kraje jak Węgry, Rumunia i Słowacja.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ylhan AbhardżawedaTreść komentarza: To zależy ile ma lat ? W niektórych krajach świata już tak się nie pomaga w chorobie ludziom , którzy ukończyła 60 rok życia . Pieniądze idą na leczenie młodych.Data dodania komentarza: 20.03.2026, 11:17Źródło komentarza: Wesprzyjmy lekarza Macieja Kisiela! Znany urolog walczy z ciężką chorobąAutor komentarza: StefanTreść komentarza: Czy ktoś przemyślał sprawę obwodnicy ? Sama nazwa już mówi, że to droga poza miastem ! Jak można włączać ulicę, gdzie jest teren zamieszkały, chodzi o Sielczyk ?!?!? Nawet przedłużenie wychodzi bezpośrednio na pasy startowe lotniska ?!? To jest pomysł poroniony !!!Data dodania komentarza: 20.03.2026, 08:36Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Ruch wokół obwodnicyAutor komentarza: RollsTreść komentarza: Super pomysł na park handlowy w tym miejscu. Trzymam kciukiData dodania komentarza: 19.03.2026, 18:42Źródło komentarza: W Białej Podlaskiej będzie KFC. Przy ul. Armii Krajowej powstanie park handlowyAutor komentarza: JaTreść komentarza: Miejskie ambicje czy pazerność obecnego wójta? Mało że zarabia aktualnie niewiele mniej od prezydenta kraju? Ale jak się stworzyło swój folwark gdzie on podniesie zarobki radnym to i radni chętnie mu podnoszą... Za publiczne pieniądze można się bawić, nie?Data dodania komentarza: 19.03.2026, 10:24Źródło komentarza: Sarnaki pozostaną wsią. Obawy o portfel wygrały z miejskimi ambicjamiAutor komentarza: To nie komuna ....Treść komentarza: Nikt nie obraża niczyich uczuć religijnych , nie ma nienawiści na tle rasowym , seksistowskim , nie ma wulgaryzmów we wpisach . Więc o czym Ty tu wypisujesz ? To nie komuna i cenzura .Data dodania komentarza: 18.03.2026, 13:21Źródło komentarza: Zderzenie osobówki z motocyklem. Nie żyje motocyklista
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama