Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 17:41
Reklama
Reklama

Czas na samochód elektryczny. Jakie dopłaty można dostać?

Nawet 70 tysięcy złotych można otrzymać w ramach rządowego programu dopłat do zakupu samochodu elektrycznego. Jeszcze w listopadzie możliwość ubiegania się o pieniądze otrzymają firmy.
Czas na samochód elektryczny. Jakie dopłaty można dostać?

Autor: iStock

W sumie 300 mln złotych znajduje się w programie „Mój elektryk” realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To pieniądze przeznaczone na dofinansowanie na zakup nowych samochodów elektrycznych. Według danych przedstawianych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, na koniec września w naszym kraju było zarejestrowanych 31 633 elektrycznych aut osobowych, z czego 52 procent stanowiły hybrydy typu plug-in.

Te liczby mają jeszcze wzrosnąć właśnie za sprawą rządowego programu. „Uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie poprzez wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych” – wyjaśnia cel działania NFOŚiGW zaznaczając, że osoby prywatne wnioski o przyznanie pieniędzy mogą składać już od lipca tego roku do 30 września 2025 r. (chyba że wcześniej fundusz opiewający na 100 mln zł zostanie wyczerpany). Instytucja zaznacza, że pojazdy te nie mogą być wykorzystywane do celów biznesowych. Ale to się już zmienia.

Dla kogo?

Już od 22 listopada wnioski o dotacje będą mogły składać podmioty gospodarcze.  Na dotacje przeznaczono 200 mln złotych, a termin zakończenia działania wskazano na koniec września 2025 roku. Co więcej, o pieniądze mogą się ubiegać nie tylko firmy. W warunkach działania wymieniono także:

  • jednostki sektora finansów publicznych,
  • instytuty badawcze,
  • stowarzyszenia,
  • fundacje,
  • spółdzielnie,
  • rolników indywidualnych,
  • kościoły i inne związki wyznaniowe oraz ich osoby prawne,
  • organizacje religijne.

Jakie pieniądze?

Co do osób fizycznych, to mogą one liczyć maksymalną dotację wynoszącą 18 750 zł lub 27 000 zł w przypadku posiadacza karty dużej rodziny. Cena pojazdu  zeroemisyjnego nie może przekroczyć 225 000 zł (nie dotyczy posiadających kartę dużej rodziny).

Przedsiębiorcy mogą otrzymać jeszcze większe pieniądze. Wsparcie zakupu pojazdów kategorii M1 (mające nie więcej niż osiem miejsc oprócz siedzenia kierowcy) wyniesie do 18 750 zł lub do 27 000 zł w przypadku deklaracji średniorocznego przebiegu powyżej 15 tys. km. Maksymalna cena pojazdu to 225 tys. zł.

Co do samochodów kategorii N1 (o masie maksymalnej nieprzekraczającej 3,5 tony) dotacja wyniesie do 20 proc. kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 50 000 zł. Drugą opcją jest 30-procentowe dofinansowanie (maksymalnie 70 tys. zł) w przypadku deklaracji średniorocznego przebiegu powyżej 20 tys. km. Są jeszcze kategorie L1e-L7e (motocykle, czterokołowce). W tym przypadku dofinansowanie może wynieść 30 procent, ale do wysokości 4 tys. zł.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama kalorycznyekogroszek.pl
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama