Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 01:51
Reklama
Reklama

Region: Wigilijne przysmaki z Perkowic

Święta tuż tuż. W domach czuć zapach pierwszych świątecznych potraw, a wielu z nas ma już zapewne gotowe bożonarodzeniowe menu. Dla tych, którzy jeszcze szukają kulinarnych inspiracji, mamy przepisy na pyszne i proste wigilijne dania. Podzieliła się nimi instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej i Pracowni Kulinariów Regionalnych w Perkowicach, Katarzyna Mikiciuk.  
Region: Wigilijne przysmaki z Perkowic

Autor: fot. Paulina Chodyka-Łukaszuk

Wigilijne potrawy często przywołują wspaniałe wspomnienia z dzieciństwa i niepowtarzalną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Każdy z pewnością ma swoje ulubione świąteczne dania, bez których nie wyobraża sobie Wigilii. W wielu domach Lubelszczyzny i południowego Podlasia cały czas są kultywowane kulinarne tradycje sprzed kilkudziesięciu czy nawet kilkuset lat.

Perkowickie przysmaki

Z pokolenia na pokolenie przepisy przekazywane są i w Perkowicach, które słyną w całym regionie z ponadprzeciętnych umiejętności kucharskich tutejszych mieszkanek. Jest tu Pracownia Kulinariów Regionalnych, dzięki której m.in. podczas uroczystych spotkań można skosztować prawdziwych rarytasów lokalnej kuchni. Dlatego to właśnie tutaj udaliśmy się po przepisy na wigilijne potrawy. Podzieliła się nimi instruktor GOK w Białej Podlaskiej, Katarzyna Mikiciuk.

– Dawniej na wigilijnym stole nie mogło zabraknąć ryb, na pewno karpia oraz tych złowionych w rzekach naszego regionu m.in. szczupaków czy okoni, które były smażone. Wybitne gospodynie piekły np. karpie nadziewane kapustą kiszoną i grzybami. Tradycyjnie na stole pojawia się też czerwony barszczyk. Dawniej panie do misy wkładały ugotowane ziemniaki i zalewały je barszczem. Dziś w perkowickich domach nie może zabraknąć tradycyjnych uszek z kapustą i grzybami. Świąteczny stół nie obejdzie się też bez śledzi, przyrządzanych na różne sposoby – opowiada Katarzyna Mikiciuk.

Wspomina też o kutii, która dawniej często gościła na wigilijnych stołach, a dziś pojawia się coraz rzadziej. Nie może natomiast zabraknąć makowców z drożdżowego ciasta oraz pierników, dzięki którym w domach unosi się przyjemny, korzenny zapach przypraw.

 – Początkowo potraw na stole było tyle, na ile pozwalała zasobność portfela gospodarzy. Od dłuższego czasu jest ich natomiast 12 i symbolizują dwunastu apostołów. Obecnie tej tradycji w naszych domach najbardziej pilnują dzieci. Jeśli już brakuje pomysłów na dania, sięgamy do starych książek kucharskich – przyznaje znawczyni kulinariów.

Dodaje, że jednym z tradycyjnych dań jest na pewno kapusta z grzybami, które często pojawiają się również jako dodatek do innych potraw.

– Grzyby symbolizują połączenie świata żywych i zmarłych, a korzenie tej tradycji sięgają czasów pogańskich. Często bowiem kultura chrześcijańska czerpała  z tradycji słowiańskich, bo trudno było niektóre obrzędy wykorzenić i trzeba było je zaadaptować do chrześcijaństwa – wyjaśnia Katarzyna Mikiciuk.

Jedną z takich tradycji jest też pozostawienie przy stole pustego miejsca, które według dawnych wierzeń miała zajmować dusza zmarłego.

(...)

W świątecznym wydaniu znajdziecie przepisy na: staropolski piernik, perkowickie makowce, śledzie Krysi oraz rybę w galarecie.

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 21 grudnia


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama