Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 12:43
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Perebory dawniej i dziś

Niebawem w bialskiej bibliotece odbędzie się spotkanie, poświęcone pereborowi. To tradycyjny ornament tkacki, charakterystyczny dla naszego regionu. O tym elemencie folkloru opowie graficzka i ilustratorka Monika Trypuz.
Biała Podlaska: Perebory dawniej i dziś

Autor: fot. Adam Trochimiuk/Archiwum

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na spotkanie pt. "Perebory lubelskie dawniej i dziś". Odbędzie się ono w piątek 28 stycznia o godzinie 16:00 w Dziale Wiedzy o Regionie bialskiej książnicy. O tradycjach tkackich naszego regionu opowie Monika Trypuz.

Przypomnijmy, że perebor to lubelski ornament tkacki zwany potocznie haftem tkackim. Podczas prezentacji omówiona zostanie ogólna charakterystyka pereborów oraz ich zróżnicowanie w zależności od regionów występowania. Wyjaśnione zostanie pochodzenie tego typu wzornictwa na terenach Lubelszczyzny, zarysowane początki i zanik tej techniki oraz to, jak dzisiaj funkcjonuje to rękodzieło. Poruszony zostanie również temat inspiracji pereborem w sztuce i w modzie na przykładzie projektu „Atencja” oraz marki modowej How I.

 Monika Trypuz to urodzona w 1981 roku w Chełmie absolwentka warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim uzyskała w dwóch specjalnościach: grafika warsztatowa pod kierunkiem prof. Rafała Kochańskiego oraz ilustracja i grafika wydawnicza pod kierunkiem prof. Błażeja Ostoi Lniskiego.

– Monika Trypuz to graficzka, ilustratorka współpracująca z wydawnictwami i instytucjami kultury, kreatorka marki modowej How I, wykorzystującej twórczo rozwinięty właśnie perebor. Jej zainteresowania polską kulturą ludową i rękodziełem zaowocowały autorską książką „Rocznik wsi” inspirowaną tkaniną dwuosnowową, ilustrującą miesiąc po miesiącu niepowszechne bądź zapomniane tradycje i obrzędy ludowe oraz projektem „Atencja” poświęconym pereborom – zapowiadają pracownicy MBP w Białej Podlaskiej.

Warto zaznaczyć, że w powiecie bialskim od lat bardzo prężnie działa Pracownia Tkacka im. Stanisławy Baj w Hrudzie, działająca w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. To właśnie ośrodek co roku organizuje Przygraniczny Konkurs „Tkactwo w dolinie Bugu i Krzny”, którego tematem są tradycyjne techniki tkackie, w tym tworzenie pereborów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czyt 27.01.2022 09:51
Mowa u kulturze "doliny Bugu i Krzny", jest niemożliwa z określeniem "lubelszczyzna, czy podlasie" - - rusińskość tych ziem, i Ludu, została zatracona, język przepadł (Prosto). Co jeszcze chcecie zniszczyć i pokazać, jako nic nie warte. Ruś Czarna - o której nikt nie pamięta, Bużanie, gdzieś się przewijają, a moskwicini zawłaszczają dla siebie, poczynając od ppotocznego "ruski"-na Sowietów, obcych przecież.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama