Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 02:32
Reklama

Biała Podlaska: Perebory dawniej i dziś

Niebawem w bialskiej bibliotece odbędzie się spotkanie, poświęcone pereborowi. To tradycyjny ornament tkacki, charakterystyczny dla naszego regionu. O tym elemencie folkloru opowie graficzka i ilustratorka Monika Trypuz.
Biała Podlaska: Perebory dawniej i dziś
Autor: fot. Adam Trochimiuk/Archiwum

Miejska Biblioteka Publiczna w Białej Podlaskiej zaprasza na spotkanie pt. "Perebory lubelskie dawniej i dziś". Odbędzie się ono w piątek 28 stycznia o godzinie 16:00 w Dziale Wiedzy o Regionie bialskiej książnicy. O tradycjach tkackich naszego regionu opowie Monika Trypuz.

Przypomnijmy, że perebor to lubelski ornament tkacki zwany potocznie haftem tkackim. Podczas prezentacji omówiona zostanie ogólna charakterystyka pereborów oraz ich zróżnicowanie w zależności od regionów występowania. Wyjaśnione zostanie pochodzenie tego typu wzornictwa na terenach Lubelszczyzny, zarysowane początki i zanik tej techniki oraz to, jak dzisiaj funkcjonuje to rękodzieło. Poruszony zostanie również temat inspiracji pereborem w sztuce i w modzie na przykładzie projektu „Atencja” oraz marki modowej How I.

 Monika Trypuz to urodzona w 1981 roku w Chełmie absolwentka warszawskiej ASP. Dyplom z wyróżnieniem rektorskim uzyskała w dwóch specjalnościach: grafika warsztatowa pod kierunkiem prof. Rafała Kochańskiego oraz ilustracja i grafika wydawnicza pod kierunkiem prof. Błażeja Ostoi Lniskiego.

– Monika Trypuz to graficzka, ilustratorka współpracująca z wydawnictwami i instytucjami kultury, kreatorka marki modowej How I, wykorzystującej twórczo rozwinięty właśnie perebor. Jej zainteresowania polską kulturą ludową i rękodziełem zaowocowały autorską książką „Rocznik wsi” inspirowaną tkaniną dwuosnowową, ilustrującą miesiąc po miesiącu niepowszechne bądź zapomniane tradycje i obrzędy ludowe oraz projektem „Atencja” poświęconym pereborom – zapowiadają pracownicy MBP w Białej Podlaskiej.

Warto zaznaczyć, że w powiecie bialskim od lat bardzo prężnie działa Pracownia Tkacka im. Stanisławy Baj w Hrudzie, działająca w ramach Gminnego Ośrodka Kultury w Białej Podlaskiej. To właśnie ośrodek co roku organizuje Przygraniczny Konkurs „Tkactwo w dolinie Bugu i Krzny”, którego tematem są tradycyjne techniki tkackie, w tym tworzenie pereborów.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
czyt 27.01.2022 09:51
Mowa u kulturze "doliny Bugu i Krzny", jest niemożliwa z określeniem "lubelszczyzna, czy podlasie" - - rusińskość tych ziem, i Ludu, została zatracona, język przepadł (Prosto). Co jeszcze chcecie zniszczyć i pokazać, jako nic nie warte. Ruś Czarna - o której nikt nie pamięta, Bużanie, gdzieś się przewijają, a moskwicini zawłaszczają dla siebie, poczynając od ppotocznego "ruski"-na Sowietów, obcych przecież.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama