Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 08:18
Reklama

Północ Nieruchomości: Odpowiadamy na Wasze pytania!

Czym jest umowa na wyłączność? Jakie dodatkowe opłaty ponosimy przy zakupie nieruchomości? Czy muszę płacić podatek dochodowy od sprzedanej nieruchomości? Ile czasu ma zbywca na wyprowadzenie się z domu? Na te i inne pytania klientów odpowiadają agenci Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej: Klaudia Mikiciuk-Szpera, Wojciech Gałecki i Tomasz Łukaszuk.
Północ Nieruchomości: Odpowiadamy na Wasze pytania!

Jaki termin ma zbywca na wyprowadzenie się ze sprzedanego mieszkania?

Klaudia Mikiciuk-Szpera: Podpisanie umowy wieńczy sprzedaż. Jednak dla sprzedającego jest to również czas, w którym powinien wydać nieruchomość nabywcy. Winien ją opuścić po przeprowadzeniu wszystkich niezbędnych czynności związanych ze sprzedażą. Kwestia terminów opuszczenia sprzedanej nieruchomości nie została w Polsce prawnie uregulowana. Dokumentem, który powinien regulować szczegółowe warunki i datę wydania nieruchomości, jest akt notarialny, który podpisują strony. Najczęściej wyprowadzka następuje w ciągu 7 albo 14 dni od podpisania umowy. To czas, w którym zbywca ma możliwość wywieźć swoje rzeczy oraz wszystkie części wyposażenia, które zgodnie z aktem notarialnym zobowiązał się usunąć. 

Czym jest umowa na wyłączność a czym umowa zwykła, otwarta?

Wojciech Gałecki: Zacznijmy od umowy otwartej, zwykłej. Umowa taka pozwala na podpisanie umowy z wieloma biurami nieruchomości jednocześnie, a wynagrodzenie za sprzedaż otrzyma ten pośrednik, który znajdzie nabywcę lub wynajmie nieruchomość. Umowa na wyłączność zobowiązuje agenta do podjęcia wszelkich możliwych i niezbędnych działań, które doprowadzą do sprzedaży lub wynajmu nieruchomości. Daje ona agentowi gwarancję, że gdy sumiennie i rzetelnie wykona swoją pracę, to otrzyma za to wynagrodzenie. Zdecydowanie o wiele szybciej i przede wszystkim łatwiej sprzedaje się nieruchomości z tego rodzaju umową. Moim zdaniem takie umowy gwarantują sprzedającemu jakość.

Jakie dodatkowe opłaty ponosimy przy zakupie nieruchomości?

Tomasz Łukaszuk: Za sporządzenie aktu notarialnego potwierdzającego zakup nieruchomości trzeba zapłacić taksę notarialną, czyli wynagrodzenie notariusza oraz podatek od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości w wysokości 2 proc. ceny nieruchomości. Przy kredycie hipotecznym obowiązkowe jest ubezpieczenie nieruchomości – wynika to z rekomendacji KNF. Trzeba się też liczyć z opłatami skarbowymi, kosztami sądowymi i kosztami uzyskania, uruchomienia i spłacania kredytu hipotecznego.

Czy muszę płacić podatek dochodowy od sprzedanej nieruchomości?

Klaudia Mikciuk-Szpera: Stawką jest 19 proc. Opodatkowaniu podlega różnica między przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych a kosztami uzyskania przychodu. Chodzi o różnicę między pieniędzmi, które uzyskaliśmy ze sprzedaży, a sumą, która wydaliśmy na nieruchomość, uwzględniająca wszystkie dodatkowe koszty. Płacenia podatku możemy uniknąć jeśli minęło 5 lat od momentu nabycia nieruchomości. Okres ten liczy się od początku następnego roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta. Jeżeli chcemy uzyskać zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości, którą sprzedaliśmy wcześniej, niż przewiduje ustawodawca, musimy przeznaczyć środki uzyskane ze sprzedaży na własny cel mieszkaniowy.

Czym są wydatki na własny cel mieszkaniowy?

Wojciech Gałecki: To nabycie budynku mieszkalnego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, wydatki na budowę, adaptację czy remont własnego budynku mieszkalnego bądź lokalu mieszkalnego. To również wydatki na spłatę kredytu z odsetkami. Wydatki na własne cele mieszkaniowe mogą być też ponoszone poza granicami, ale tylko w państwie członkowskim UE lub w innym należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz w Konfederacji Szwajcarskiej.

Jeśli chcecie zadać inne pytanie, zadzwońcie lub napiszcie do agentów Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej. Na pewno odpowiemy!


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama