Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Piątek, 1 lipca 2022 01:37
Reklama

Drożyzna skłania Polaków do pożyczania pieniędzy

Co robią Polacy, którym zabraknie pieniędzy w domowym budżecie? Zaciągają zobowiązania. I robią to o wiele częściej niż jeszcze rok temu.
Drożyzna skłania Polaków do pożyczania pieniędzy
3 proc. Polaków zaciąga pożyczki, aby spłacić inne zobowiązania. 35 proc. z nich finansuje w ten sposób zakup sprzętów RTV i AGD. 17 proc. badanych uznało, że nowe zobowiązanie zaciągnie w celu zakupu auta, 15 proc. zaś kupiłoby komputer lub nowy smartfon.
Autor: iStock

Inflacja w lutym nieco wyhamowała. W porównaniu rok do roku ceny produktów i usług były wyższe o 8,5 proc. – tak wynika z oficjalnych danych prezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Można jednak założyć, że trwająca od wielu miesięcy drożyzna, która w pewnym momencie pobiła rekordy sprzed 20 lat, dała się Polakom we znaki. Świadczą o tym m.in. zaciągane przez nas pożyczki, których wartość niepokojąco wzrosła.

Polacy wspomagają się pożyczkami

Zestawienie przygotowało Biuro Informacji Kredytowej. Eksperci porównali informacje o przyznanych Polakom pożyczkach w lutym 2021 roku i 2022. W tym roku – jak się okazało – firmy i instytucje współpracujące z BIK udzieliły aż o 26,8 proc. więcej pożyczek. Ich wartość była wyższa o niespełna połowę (43,2 proc.) w porównaniu z ubiegłym rokiem.

W ujęciu kwotowym dominowały te zobowiązania, których wartość przekroczyła 5 tysięcy złotych, jednak skorzystał z nich zaledwie 1 z 10 konsumentów. Z kolei w ujęciu liczbowym najwięcej zadłużeń dotyczyło pożyczek do kwoty tysiąca złotych – stanowiły one aż 45,4 proc. wszystkich wierzytelności.

Na co wydajemy pożyczone pieniądze?

Na to pytanie odpowiedzi szukał Krajowy Rejestr Długów, który ujął wyniki badania w raporcie „Jak pożyczają Polacy?”. Na podstawie odpowiedzi respondentów wyłoniono obraz, z którego wynika, że aż 13 proc. Polaków zaciąga pożyczki, aby spłacić inne zobowiązania. 35 proc. z nich finansuje w ten sposób zakup sprzętów RTV i AGD. 17 proc. badanych uznało, że nowe zobowiązanie zaciągnie w celu zakupu auta, 15 proc. zaś kupiłoby komputer lub nowy smartfon. Pozostali przeznaczają wartość wierzytelności na wyposażenie lub remont mieszkania.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WoloreTreść komentarza: Co za kitData dodania komentarza: 30.06.2022, 23:19Źródło komentarza: Miej energię ze słońca w zasięgu ręki z firmą PVTIMAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Tomasz Nieścieruk, wielki szacun ! I powodzenia !Data dodania komentarza: 30.06.2022, 20:05Źródło komentarza: Tomasz Nieścieruk odchodzi z Podlasia Biała PodlaskaAutor komentarza: wioTreść komentarza: hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 14:24Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: Ja...Treść komentarza: Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:22Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Radzę autorowi tekstu lepiej sprawdzać miejscowość o której pisze a nie wprowadzać czytelników w błąd. Wyżej wymieniony wypadek miał miejsce w Dubicy Dolnej a nie jak autor tekstu pisze Polubiczach wiejskich.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 21:20Źródło komentarza: Jeden samochód na drzewie, drugi w polu. Dwie osoby w szpitalu
Reklama