Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 14:39
Reklama

Tu już się na COVID-19 nie przetestujesz. Szpital tłumaczy

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej nie wykonamy już testów przesiewowych na SARS-CoV-2. Od kilku dni punkt drive-thru jest nieczynny. - Liczba chętnych do testowania malała od tygodni – przyznaje Magdalena Us, rzecznik prasowy szpitala i dodaje, że w placówce spada też liczba pacjentów chorych na COVID-19. Choć z informacji wojewody wynika, że liczba łóżek covidowych w województwie spada jeszcze szybciej.
Tu już się na COVID-19 nie przetestujesz. Szpital tłumaczy
Punkt drive-thru przy bialskim szpitalu został zamknięty. Tu już nie zrobisz testu na COVID-19
Autor: Archiwum Słowo Podlasia

Przypomnijmy, że od 30 marca nie można się już było zapisywać samodzielnie na testy PCR, poprzez rejestrację elektroniczną. Od kwietnia natomiast nie ma możliwości robienia bezpłatnych testów na COVID-19 w aptekach, laboratoriach oraz w mobilnych punktach wymazowych. „O skierowaniu pacjenta na test w kierunku koronawirusa zdecyduje lekarz, na podstawie oceny stanu zdrowia, w tym objawów, które mogą wskazywać na COVID-19. Tak mówią niezależne stanowiska wydane przez prof. Agnieszkę Mastalerz-Migas, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej oraz ekspertów Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, podpisane m.in. przez prof. Rafała Niżankowskiego (Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia), prof. Michała Myśliwca (I Klinika Nefrologii i Transplantologii UM Białystok) oraz prof. Piotra Szymańskiego (Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, Centralny Szpital Kliniczny MSWiA)” - informuje NFZ.

W bialskim szpitalu punkt drive-thru zakończył działalność z początkiem kwietnia. Wcześniej jego godziny pracy były sukcesywnie ograniczane. - Już od jakiegoś czasu zauważyliśmy malejące zainteresowanie robieniem testów w naszym punkcie. Teraz, po zmianie przepisów, na testy będą kierować już pacjentów ich lekarze rodzinni. Nie ma możliwości samodzielnego pobrania skierowania, więc pacjentów byłoby z pewności niewielu – mówi rzecznik Us.

 

W szpitalu nadal wykonywane będą testy komercyjne do diagnostyki SARS-CoV-2.

Tendencja ograniczania monitorowania i leczenia pacjentów z COVID-19 jest od kwietnia wdrażana w całym kraju, zgodnie z rozporządzeniami rządu. Pod koniec marca wojewoda lubelski Lech Sprawka informował. - Cały system lecznictwa szpitalnego w województwie lubelskim przechodzi w taki tryb pracy, jaki był charakterystyczny w okresie przed pandemią. Będą funkcjonowały szpitale z oddziałami zakaźnymi, co nie oznacza, że te oddziały dedykowane są tylko koronawirusowi, to dotyczy wszystkich chorób zakaźnych – mówił wojewoda, podając listę szpitali z oddziałami zakaźnymi, gdzie przyjmowani będą chorzy na COVID-19, na której znalazł się również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej. - Łącznie będziemy mieli w województwie 271 łóżek, w tym 49 dla dzieci i 222 łóżek.

Wojewoda informując z końcem marca o „przechodzeniu w normalny tryb funkcjonowania lecznictwa w zakresie COVID”, przyznawał, że na razie w województwie liczba hospitalizowanych osób jest wyższa niż liczba miejsc w oddziałach zakaźnych. Problemu jednak nie widzi, bo jak zapewnił: - Wiemy już, jak z takimi pacjentami postępować.

Czytaj także: Gigantyczna podwyżka dla starosty! To była burzliwa sesja rady

Magdalena Us, rzecznik WSzS w Białej Podlaskiej mówi, że obecnie zakażonych SARS-CoV-2 jest w szpitalu około 30 osób (w szczytach zachorowań było ponad 200). W większości przebywają na oddziale zakaźnym. 

- Ta liczba znacznie spadła w ostatnich dniach, bo wcześniej pacjentów z COVID-19 mieliśmy około 70. Już wówczas przewidywaliśmy, że zbliża się tendencja spadkowa w zachorowaniach, gdyż ta liczba około 70 osób hospitalizowanych utrzymywała się od dłuższego czasu – przyznaje rzecznik Us. 

Dodaje, że część pacjentów z koronawirusem z pewnością będzie musiała leczyć się na innych oddziałach, z uwagi na ich choroby wiodące. - W takich przypadkach na oddziałach specjalistycznych będą wydzielane strefy, tak jak robiliśmy to dotychczas. Można jednak już mówić, że szpital od dłuższego czasu wraca do normalnego rytmu pracy – mówi Magdalena Us.

Obostrzenie, jakie jeszcze przez pewien czas będzie w szpitalu stosowane, to znaczące ograniczenie odwiedzin. - Chcemy maksymalnie chronić pacjentów przed infekcjami z zewnątrz, więc tę procedurę, do której zresztą już wszyscy przywykliśmy, jeszcze chwilę utrzymamy – dodaje rzecznik bialskiego szpitala.

Czytaj także: Drogi i pola zniszczone przez wojsko. A ministerstwo milczy


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła go i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama