Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 3 lipca 2022 07:18
Reklama

500 plus przed świętami? Tak, ale nie dla wszystkich

Wielkanoc coraz bliżej, dlatego rodzice pytaj, kiedy na ich kontach pojawi się 500 plus. Sprawdziliśmy, jaka jest sytuacja w bialskim MOPS-ie i GOPS-ie, i odpowiadamy.
500 plus przed świętami? Tak, ale nie dla wszystkich
Instytucje wypłacą 500 Plus przed świętami, jeśli dostaną pieniądze z budżetu państwa
Autor: iStock

Program „Rodzina 500 plus” został wprowadzony w Polsce w 2016 roku. Początkowo świadczenie obejmowało jedynie drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie. Od 2019 roku jednak objęte zostały nim wszystkie dzieci. Złożenie wniosku o przyznanie tego świadczenia nie wymaga dokumentowania dochodów, bo w tym przypadku nie obowiązuje próg finansowy uprawniający do jego pobierania. Wyjątkiem są sytuacje, w których rodzice pobierają podobny zasiłek poza granicami Polski, niepełnoletnie dziecko pozostaje w związku małżeńskim lub samo wychowuje dzieci, które są beneficjentami programu.

ZUS przejął wypłaty

Do niedawna obsługą programu zajmowały się samorządy. Od początku 2022 roku obowiązek ten zaczął przejmować Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który już wypłaca pieniądze części beneficjentów. Urzędy miast i gmin realizują jeszcze część wypłat za poprzedni okres rozliczeniowy, jednak potrwa to nie dłużej niż do 31 maja. Nowy okres rozliczeniowy rozpocznie się 1 czerwca i od tego dnia program w całości będzie już podlegał ZUS.

Kiedy kwietniowe wypłaty?

Wielu rodziców zastanawia się, czy wypłaty zaplanowane na kwiecień wpłyną na ich konta przed Wielkanocą, co z pewnością ułatwiłoby jej zorganizowanie. Jak się dowiadujemy, niektóre rodziny będą mogły z takiej szansy skorzystać, jednak świadczenia przesyłane będą w kilku, różnych terminach, co nie daje stuprocentowej pewności, że przelew dotrze na czas. Takiej pewności nie daje kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej Beata Domańska.

  Na razie nie mamy środków finansowych z budżetu państwa. Jak tylko je dostaniemy, będziemy wypłacać świadczenia. Co roku staramy się to robić przed Wielkanocą, aby ludzie godnie przeżyli święta. Jeśli jednak nie otrzymamy pieniędzy z budżetu państwa, nie będziemy mogli wypłacić świadczeń - mówi pani kierownik. Taką samą informację uzyskaliśmy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej. Nie mamy żadnej informacji z Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i nie mamy środków, także jeszcze nie wiemy, czy wypłacimy świadczenia przed świętami usłyszeliśmy w bialskim urzędzie gminy. 

Czytaj także: Stół wielkanocny i święconka będą w tym roku znacznie droższe


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: To dlaczego tankując wczoraj 1.07. z kartą Vitaj i KDR uwzględniony był tylko rabat z KDR?Data dodania komentarza: 02.07.2022, 19:42Źródło komentarza: Kolejna sieć stacji paliw obniża ceny o 30 groszy. Rynek pójdzie tą drogą?Autor komentarza: RobakTreść komentarza: To jest polska patologia. Pieniądze z budżetu nie powinny zasilać kasy żadnego klubu. Tymczasem te trupy dalej są pod kroplówką.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 17:44Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: Danuta KTreść komentarza: Wspomnienia o śp. Marku Ferensie. Znałam Marka, przyjeżdżał do Warszawy na różne uroczystości. Szczególnie upodobał cmentarz Powązkowski, tzw. Łączkę. Bywał na uroczystościach 1-sierpnia, żył przeszłością tamtych wydarzeń. Był oddanym i bardzo wrażliwym człowiekiem. W posiadaniu mam krótkie nagranie z udziałem Marka. Cześć jego pamięci.Data dodania komentarza: 02.07.2022, 15:08Źródło komentarza: Zmarł wybitny człowiek z Terespola – Marek FerensAutor komentarza: Fan kąkąlewnicyTreść komentarza: Ja kocham konkolewnice od dziecki. To strażne!!!!! Oni zasłuszyli na czfartą ligeeeee!!!!1!1!1!!111!1!1!1! #nieoddamykokalewnicyżywcesprzedajnympolitykomData dodania komentarza: 02.07.2022, 13:45Źródło komentarza: Grom Kąkolewnica nie zagra jednak w czwartej lidzeAutor komentarza: wioTreść komentarza: Pamiętam "Adka" Adama , niezły był z niego agregat.Data dodania komentarza: 01.07.2022, 11:29Źródło komentarza: Jakub Mażysz w trzecioligowym Podlasiu Biała Podlaska
Reklama