Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 15:50
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gdzie się podziało bocianie gniazdo? Zapytaliśmy energetyków

Do naszej redakcji zgłosiła się Czytelniczka, która zwraca uwagę, że z jednego ze słupów energetycznych w miejscowości Polinów (gm. Janów Podlaski) zniknęło bocianie gniazdo. – Było tam od bardzo dawna. Przyleciały bociany i zdezorientowane siadają w tym miejscu, nie mogąc odbudować gniazda – alarmuje. Zapytaliśmy więc PGE, co się stało z gniazdem i czy bociany będą jeszcze w przyszłości miały szansę, by zadomowić się w Polinowie.
Gdzie się podziało bocianie gniazdo? Zapytaliśmy energetyków
Jeszcze niedawno na słupie energetycznym w Polinowie było bocianie gniazdo. Ostatnio zniknęło, ale PGE zapewnia, że bociany do miejscowości wrócą

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

Do redakcji Słowa Podlasia napisała pani Edyta, zaniepokojona faktem, że z jednego ze słupów energetycznych przy drodze powiatowej na trasie Janów Podlaski – Biała Podlaska zniknęło bocianie gniazdo.

Zniknięcie bocianiego gniazda

 – Proszę o interwencję w tej sprawie. Dlaczego w miejscowości Polinów przy drodze Janów – Biała zlikwidowano gniazdo bocianie na słupie energetycznym i nie postawiono tam lub w pobliżu platformy? W miejscu gniazda przymocowano natomiast drut, uniemożliwiający ptakom jego odbudowę. Przyleciały bociany i zdezorientowane siadają w tym miejscu, nie mogąc odbudować gniazda. Gniazdo było tam od bardzo dawna – przekazuje Czytelniczka.

Z jednego ze słupów energetycznych przy drodze powiatowej na trasie Janów Podlaski – Biała Podlaska zniknęło bocianie gniazdo. Fot. Google Street View

Postanowiliśmy sprawdzić, co stało się z bocianim gniazdem. W tej sprawie napisaliśmy do rzecznika lubelskiego oddziału Polskiej Grupy Energetycznej. 

Czytaj także: Kto naprawi bocianie gniazda?

– Do Rejonu Energetycznego Biała Podlaska wpłynęło pismo od mieszkańca posesji miejscowości Polinów z prośbą o demontaż platformy z bocianim gniazdem z powodu uciążliwego sąsiedztwa ptaków. Na wniosek właściciela posesji platforma zostanie przeniesiona w miejsce bezpieczne zarówno dla młodych bocianów, jak i infrastruktury elektroenergetycznej w okolicy Polinowa – informuje Emilia Masiukiewicz-Wężyk, specjalista ds. komunikacji PGE Dystrybucja. 

Wszystko zgodnie z regulacjami rozporządzenia o ochronie gatunkowej zwierząt i w porozumieniu z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska.

Działania PGE na rzecz bocianów

Rzeczniczka dodaje, że w samym Rejonie Energetycznym Biała Podlaska w sezonie 2021/2022 zamontowano 120 nowych platform, a wiele innych zmodernizowano lub odciążono. – Co roku podejmowane są działania, zmierzające do ochrony gniazd bocianich. Prace przy gniazdach są prowadzone poza okresem ochronnym, tj. od połowy października do końca lutego. W przypadku konieczności usunięcia gniazd np. na skutek likwidacji linii energetycznych lub na wniosek właścicieli nieruchomości, Spółka stara się przenosić je w inne lokalizacje w sąsiedztwie – wyjaśnia Emilia Masiukiewicz-Wężyk. Procedury postępowania w takich przypadkach reguluje rozporządzenie ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.

Jak podkreśla rzeczniczka, PGE Dystrybucja od wielu lat angażuje się w działania, mające na celu ochronę bociana białego. Zadaniem energetyków jest budowa bezpiecznych platform pod gniazda oraz odciążanie nadbudowanych gniazd. – Inicjatywa jest podejmowana ze względu na częste ich umiejscowienie na słupach energetycznych, przez co ptaki, szczególnie te młode i uczące się latać, są narażone na ryzyko porażenia prądem. Montaż platform zapobiega bezpośredniemu kontaktowi bocianów z liniami energetycznymi – tłumaczy rzeczniczka lubelskiego PGE. Obecnie na obszarze działania spółki zamontowanych jest blisko 28 tys. platform, a tylko w zeszłym roku energetycy podjęli prawie 1,2 tys. interwencji przy bocianich gniazdach, polegających m.in. na ich odciążaniu. 

Dodatkowo, by chronić ptaki przed porażeniem prądem, PGE prowadzi inne działania m.in. budowę w pełni izolowanych i bezpiecznych dla środowiska linii. Spółka umieszcza też specjalne konstrukcje na słupach przelotowych linii średniego i wysokiego napięcia oraz osłony na stacjach transformatorowych, których zadaniem jest ochrona ptaków, poprzez uniemożliwienie im lądowania na tego typu urządzeniach.

Zobacz też: Boćki upatrzyły sobie adres przy ul. Górnej
Projekt ronda gotowy. Sprawdzamy, kiedy rozpocznie się budowa


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama