Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 30 czerwca 2022 23:51
Reklama

Dziwne znaki przy drogach Lubelszczyzny. Sprawdzamy, czy są u nas

Postawiono je na krótko, ale w ważnym celu. Od 2 do 27 maja m.in. w województwie lubelskim wzmożony jest bowiem ruch kolumn wojskowych, co z kolei jest efektem ćwiczeń o nazwie Defender Europe 2022. Czy kierowcy naszego regionu je zobaczą?
Dziwne znaki przy drogach Lubelszczyzny. Sprawdzamy, czy są u nas
Na drogach krajowych pojawiły się z początkiem maja znaki klasy MLC (Military Load Classification).
Źródło: GDDKiA

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad z początkiem maja na drogach krajowych pojawiły się nowe oznaczenia. To w związku z tym, że od 1 do 27 maja br. w Polsce odbywają się ćwiczenia Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy. Podczas ich trwania na drogach wzmożone są przejazdy kolumn wojskowych, dlatego też dodatkowo oznakowano obiekty inżynierskie m.in. mosty, w ciągu wybranych dróg krajowych, znakami wojskowej klasy obciążenia. Chodzi konkretnie o znaki klasy MLC (Military Load Classification). Informują one o dopuszczalnej masie całkowitej pojazdów, ale w skali MLC, która różni się od stosowanej dla pojazdów cywilnych w Polsce. Oznaczenia są kierowane jedynie do kierowców pojazdów wojskowych i nie mają znaczenia dla kierowców pojazdów cywilnych.

Wzmożonego ruchu pojazdów wojskowych mogą spodziewać się mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego. 

– Na drogach powiatowych takich znaków nie ma. Do naszego zarządu nikt nie występował z takim wnioskiem czy informacją. Czy nasze drogi są przystosowane do poruszania się po nich wojskowego sprzętu? Jak już wcześniej wspominałam część z nich jest zniszczonych przez wojskowe pojazdy, które stacjonują na naszym terenie od kilku miesięcy w związku najpierw ze stanem wyjątkowym, teraz z zakazem przebywania. Nawet wczoraj mieliśmy spotkanie z wojewodą na ten temat, ale ja konkretnych rozwiązań czy informacji o naprawach naszych dróg się nie dowiedziałam – informuje Krystyna Beń, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej. Dodaje, że w powiecie bialskim jest 76 mostów. – Ten sprzęt wojskowy, który porusza się naszymi drogami raczej większego zagrożenia dla mostów nie stanowi. Nie potrafię jednak powiedzieć, czy nie ucierpią drogi. To z kolei zależy od wielu innych czynników m.in. warunków pogodowych, czy będą deszcze oraz sposobu jazdy – przekazuje dyrektor Beń. 

GDDKiA przypomina także o zasadach obowiązujących kierowców. „Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju” – czytamy w komunikacie GDDKiA. Chodzi o to, że na podstawie takich informacji obcy wywiad może pozyskać dane nie tylko o ruchu wojsk, ale ich dokładnym usytuowaniu, dacie przemieszczania się, a nawet używanym sprzęcie.

Czytaj także: Te kobiety może wezwać wojsko i wcielić do armii

Nie należy też wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe, jadące w kolumnie. „Najważniejsze jest, aby każdy kierowca pamiętał o dużej masie wojskowych pojazdów, a co za tym idzie ich wydłużonej drodze hamowania. Pamiętajmy, że sprzęt militarny jest przewidziany do zadań bojowych, a więc może nie posiadać tak samo dobrej widoczności mijających go pojazdów, jak samochody cywilne” – wyjaśnia dalej GDDKiA. 

Instytucja dodaje, że w serwisie www.drogi.gddkia.gov.pl oraz pod nr. tel. 19 111 osoby planujące podróż po drogach krajowych, mogą znaleźć bieżące informacje o sytuacji na trasach.  Na mapce w serwisie znajdziemy m.in. jakich utrudnień możemy spodziewać się na trasie. Użytkownicy dróg mogą tam również zgłosić uszkodzone elementy infrastruktury lub inne zagrażające bezpieczeństwu sytuacje, które zauważą podczas jazdy.

Zobacz także: Problemy przygranicznych miejscowości. Radni apelują o interwencje

Święto „bialskiego” pułku. Będą wyjątkowe atrakcje

Drogi i pola zniszczone przez wojsko. A ministerstwo milczy


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WoloreTreść komentarza: Co za kitData dodania komentarza: 30.06.2022, 23:19Źródło komentarza: Miej energię ze słońca w zasięgu ręki z firmą PVTIMAutor komentarza: kibicTreść komentarza: Tomasz Nieścieruk, wielki szacun ! I powodzenia !Data dodania komentarza: 30.06.2022, 20:05Źródło komentarza: Tomasz Nieścieruk odchodzi z Podlasia Biała PodlaskaAutor komentarza: wioTreść komentarza: hm , coś tu nie tak. Drzewo to wciąż najtańsze paliwo. Tylko zapewne nie ma zapewnionych kierunków dostaw. Rosja już nam nie da, a zieloni Puszczy Białowieskiej nie dadzą wyciąć. Może jak będzie budowana autostrada to z wycinki pod pas drogowy coś się skombinuje. 48 tysięcy ton rocznie to sporo - a gdzie to trzymać ? Tak mniej więcej jeden kubik waży od 600 do 800 kg w zależności od rodzaju drzewa. Powiedzmy średnio 700 kg . To mniej więcej wychodzi 68500 kubików czyli klocków 1m/1m/1m . A Biała ma taki magazyn ? Gdzieś to trzeba sezonować bo niesezonowane nie spełni znów parametrów ekologicznych. Chyba inwestycja logistycznie źle zaprojektowana, pewnie stąd to cba. Oj widać nie tylko bialskie spółdzielnie się czepiają PECu. Problem jest głębszy bo kto będzie w Białej grzał. Nie ma alternatywy !!! PEC musi istnieć i musi grzać. Dlatego powiem tak : " dajcie PECOWI spokój aż do chwili gdy kaloryfery będą zimne. Potem nie będzie potrzebne CBA. ludzie sami z widłami pójdą na ul. Pokoju. Dajcie im spokój bo zagrożenie zimnymi mieszkaniami jest realne.Data dodania komentarza: 30.06.2022, 14:24Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: Ja...Treść komentarza: Odejmij sobie od wypłaty pięknisiu .Data dodania komentarza: 30.06.2022, 12:22Źródło komentarza: CBA wchodzi do miejskiej spółki. Nowa ciepłownia pod lupą służbAutor komentarza: MieszkaniecTreść komentarza: Radzę autorowi tekstu lepiej sprawdzać miejscowość o której pisze a nie wprowadzać czytelników w błąd. Wyżej wymieniony wypadek miał miejsce w Dubicy Dolnej a nie jak autor tekstu pisze Polubiczach wiejskich.Data dodania komentarza: 29.06.2022, 21:20Źródło komentarza: Jeden samochód na drzewie, drugi w polu. Dwie osoby w szpitalu
Reklama