Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 01:55
Reklama

Strażacy ze Stoczka działają już od wieku

Zorganizowali się w latach 1921-22. Z dokumentów wynika, że od początku byli jednostką zorganizowaną i umundurowaną. Przed wojną jednostka liczyła około 30 druhów, aktywnie działających na rzecz lokalnej społeczności. Po wojnie OSP w Stoczku odnowiła działalność i funkcjonuje do dziś. Właśnie obchodzi swoje 100-lecie.
Strażacy ze Stoczka działają już od wieku
100-lecie OSP w Stoczku było wyjątkową okazją do odznaczeni działający z niej druhów
Autor: LUW/Ewelina Szulc

Obchody jubileuszu OSP Stoczek zorganizowano 1 maja. Była to okazja do wręczenia druhom tej jednostki odznaczeń, medali i nagród za szczególne bohaterstwo. 

– Chciałbym podziękować za te sto lat. Ja wiem, że większość tych druhów, którym te podziękowania się należą, już nie żyje. To są wasi dziadowie, pradziadowie. Jesteście kontynuatorami ich tradycji i działań – mówił podczas święta OSP w Stoczku, Szczepan Niebrzegowski , starosta radzyński. – Chrońcie honoru tej jednostki, kontynuujcie wszystko, co najpiękniejsze. Macie teraz lepsze warunki do działania. Nie tak dawno byliśmy z wojewodą na otwarciu tego budynku OSP, co daje dowód na to, że ta jednostka się rozwija. Jesteśmy dumni z naszych straży. Jest to coś pięknego, że w powiecie radzyńskim kilkanaście zastępów ma ponad sto lat. Chciałbym życzyć, aby kolejne lata były dla was jak najlepsze.

Obchody jubileuszu OSP Stoczek zorganizowano 1 maja. Była to okazja do wręczenia druhom tej jednostki odznaczeń, medali i nagród za szczególne bohaterstwo.

OSP w Stoczku powstała w latach 1921-22. Jej założycielem był Roman Roch, kierownik szkoły w tej miejscowości. Kolejnym komendantem od 1924 roku do 1938 roku był również kierownik szkoły – Wiktor Pękalski. Jednostka już wówczas była dobrze zorganizowana, umundurowana, a jej członkowie młodzi i zaangażowani w pracę dla lokalnej społeczności. Nie tylko gasili pożary, ale wykonywali wiele działań na rzecz wsi: sadzenie drzewek, remont dróg czy pomoc w wypadku klęsk żywiołowych.

Czytaj także: Strażacy z OSP mają pieniądze na nowe wozy

W okresie międzywojennym pojawiła się więc idea budowy remizy strażackiej, już wówczas poczyniono pierwsze przygotowania do tej inwestycji. Dynamiczny rozwój jednostki zahamował wybuch wojny. W 1939 roku decyzją władz niemieckich działalność OSP w Stoczku została zawieszona. Jednostka wznowiła działalność w latach czterdziestych. W 1947 roku odbyło się pierwsze po wojnie zebranie OSP Stoczek. Wznowienie działalności połączono z powrotem do idei budowy remizy, która się ziściła. Ochotnicza straż stała się integralną częścią lokalnej społeczności.

W ostatnich latach w pracy strażaków ochotników z OSP Stoczek wiele się zmieniło. Od 2014 roku jednostka jest wciąż doposażana w niezbędny strażakom sprzęt. W 2014 roku otrzymała wóz bojowy marki Star 244. W 2021 roku do użytku oddano w Stoczku świetlicę wiejską, która służy nie tyko mieszkańcom, ale i OSP Stoczek. Budynek stanął w miejscu starej remizy, którą druhowie ze Stoczka budowali po wojnie.

Od 2018 roku przy OSP Stoczek została stworzona jednostka operacyjno-techniczna.

Podczas jubileuszu podziękowania za działalność jednostki odbierał obecny prezes jej zarządu Ryszard Baryła i komendant OSP Stoczek – Zbigniew Komar. Wśród gości obecnych na uroczystości znaleźli się: wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski, prezes zarządu powiatowego OSP Ireneusz Demianiuk, wójt gminy Czemierniki Arkadiusz Filipek oraz poseł PiS – Marcin Duszek.

– Życzę wam zdrowia, szczęścia i pomyślności; byście tyle razy bezpiecznie wracali do swoich domów i rodzin, ile razy wyruszacie, ratując mienie i ludzi. Pamiętajcie, że to duma i zaszczyt być członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej. To wy jesteście podstawą i fundamentem każdej lokalnej społeczności – mówił wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk .\\

Czytaj także: Strażacy emeryci ruszyli po świadczenia. 155 z powiatu bialskiego już się cieszy

Ostatni jubileusz zespołu z Hruda

To już 15 lat międzyrzeckiej konnej straży


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama