Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Czwartek, 26 maja 2022 06:41
Reklama
Reklama

Już wkrótce premiera widowiska „Kinematograf na Bielanach – Tańce i Piosenki Starej Warszawy”

W piątek, 20 maja w Auli ROBIR (Centrum Upowszechniania Wyników Badań) bialskiej AWF o godzinie 19.00 odbędzie się premiera muzycznego wydarzenia. Chodzi o najnowsze widowisko taneczno-muzyczne Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie” Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, Filii w Białej Podlaskiej „Kinematograf na Bielanach – Tańce i Piosenki Starej Warszawy”.
Już wkrótce premiera widowiska „Kinematograf na Bielanach – Tańce i Piosenki Starej Warszawy”
Na scenie oprócz tancerzy i muzyków Podlasia pojawią się także soliści oraz studenci i absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego
Autor: archiwum

Na scenie oprócz tancerzy i muzyków Podlasia pojawią się także soliści oraz studenci i absolwenci Akademii Wychowania Fizycznego. „Kinematograf na Bielanach…” to interaktywne widowisko, w którym muzyka i taniec będą towarzyszyły obrazom przedwojennej Warszawy opracowanym na podstawie zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Akademii Wychowania Fizycznego.

Majówka w bielańskim lesie
 

Tancerzom tradycyjnie na scenie będzie towarzyszyła orkiestra kameralna pod kierunkiem (kierownika muzycznego zespołu i dyrygenta) Przemysława Marcyniaka – autora opracowań muzycznych. Nad przygotowaniem wokalnym tancerzy Podlasia pracował Marek Chmiel, natomiast całość widowiska oraz choreografię przygotował kierownik artystyczny zespołu Marcin Bochenek.

– Z tańcem, a także dawką humoru widz będzie mógł przenieść się do lasku bielańskiego, w którym po odzyskaniu niepodległości ponownie „zaroiło się od majówkowiczów”. Zaprezentowane zostaną sztajery, polki, walczyki, a także melodie tanga i foxtrota popularne w czasach XX-lecia międzywojennego, połączone z melodiami znanymi i lubianymi. „A więc wycieczka do Bielan. Z prądem suniemy gładko […] Na pokładzie wesoło. Ten i ów podchwytuje znaną nutę i ciągnie… melodyjnie lub fałszywie… Pod wieczór ogród atrakcji zaludnia się coraz bardziej. Głównym powodzeniem cieszy się dancing na murawie. – Rym cium-cium! – A muzyczka gra!” – opowiada Marcin Bochenek.

Bielany to miejsce szczególne w historii macierzystej Akademii Wychowania Fizycznego, w związku z tym w widowisku oprócz szlagierów nie może zabraknąć akcentów sportowych związanych z powstaniem w 1929 roku Centralnego Instytutu Wychowania Fizycznego późniejszej Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie. Z wielu względów będzie to wydarzenie oryginalne i nietypowe, w którym nie zabraknie też strojów sportowych i mody lat 20-30. XX wieku.

Czytaj też: W Piszczacu wystapi gwiazda polskiej sceny muzycznej. Znamy szczegóły

Widowisko realizowane jest i dofinansowane w ramach zadania publicznego z zakresu kultury projektu urzędu miasta, wspierane przez prezydenta Michała Litwiniuka.

Porozumienie o współpracy
 

Podczas koncertu podpisana zostanie umowa o współpracy pomiędzy Akademią Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego Filią w Białej Podlaskiej, a Polską Sekcją CIOFF (Międzynarodową Radą Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej). Rada powstała w roku 1970 we Francji z inicjatywy jedenastu krajów członkowskich, wśród których była Polska. Organizacja od początku swojego istnienia jest członkiem UNESCO, obecnie na statusie oficjalnej partnerskiej organizacji pozarządowej. Struktura CIOFF opiera się na sekcjach narodowych, które reprezentują swoje kraje (aktualnie 67 + 51 krajów stowarzyszonych). Błękitna flaga z emblematem rady towarzyszy ponad 330. międzynarodowym festiwalom na całym świecie; uczestniczy w nich każdego roku ponad 6200. zespołów folklorystycznych z 140. tysiącami wykonawców oraz ponad 10. milionami widzów.

Umowa będzie dotyczyła współpracy w zakresie realizacji badań w Regionalnym Ośrodku Badań i Rozwoju AWF, ale przede wszystkim będzie związana z nowo powstałym kierunkiem studiów Wychowanie Fizyczne i Taniec.

Radosny korowód studentów AWF. ZOBACZ ZDJĘCIA !


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama