Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 13:31
Reklama

Niemen wrócił na bialski dworzec po 64 latach (ZDJĘCIA)

Dzisiaj, w samo południe, na dworcu PKP w Białej Podlaskiej, odbyło się oficjalne odsłonięcie tablicy poświęconej Czesławowi Niemenowi. Muzyk postawił na tym dworcu pierwsze kroki w ojczyźnie dokładnie 27 maja 1958 roku.
Niemen wrócił na bialski dworzec po 64 latach (ZDJĘCIA)
Na uroczystym odsłonięciu tablicy upamiętniającej Czesława Niemena była obecna rodzina muzyka.
Autor: Michał Majka

- Historia odsłonięcia tej tablicy jest bardzo długa. Pamiętamy, że gdy po wojnie granicę ustanowiono na Bugu wielu Polaków zostało po drugiej stronie. W 1946 roku wróciło tylko 30 tys., natomiast po 1956 roku – gdy w 1957 roku został podpisany układ umożliwiający powrót Polaków na ziemie polskie – wróciło do kraju 300 tys. ludzi. Opuszczali swoją dawną ojczyznę i musieli się przesiedlać w zupełnie nieznane tereny. Jedną z takich osób był właśnie Czesław Juliusz Wydrzycki, który ze swoją rodziną 27 maja 1958 roku postawił pierwsze kroki po przekroczeniu granicy właśnie na dworcu kolejowym w Białej Podlaskiej – mówi przewodniczący komitetu honorowego odsłonięcia tablicy poświęconej Czesławowi Niemenowi, Mirosław Radecki.

Jak opowiada przewodniczący komitetu honorowego, ziarno pomysłu odsłonięcia tej tablicy zasiał Edward Tomaszuk. W jednej z rozmów panowie dyskutowali o Czesławie Niemenie i wtedy narodził się ten pomysł. - Rozmawialiśmy o muzeum, które zostało ufundowane w Starych Wasiliszkach. Muzeum, które było zaniedbane. Myśleliśmy jak pomóc tej instytucji. Sytuacja na granicy z Białorusią sprawiła, że nie było to realne. Skoro to się nie udało postanowiliśmy uczcić moment postawienia pierwszych kroków na ziemiach polskich przez Czesława Niemena. I tak właśnie zrodził się pomysł wykonania tablicy pamiątkowej w drzeworycie – wyjaśnia Mirosław Radecki.

Postanowiono wykonać tablicę w drzeworycie, ponieważ sam Niemen także rzeźbił. Był nie tylko muzykiem, ale i malarzem oraz rzeźbiarzem. Był wszechstronnie utalentowany. Tablicę wykonał artysta Witold Iskrzycki.

Na uroczystym odsłonięciu tablicy była obecna najstarsza córka Czesława Niemena, Maria Gutowska.

- Jestem przepełniona wzruszeniem, że znalazło się tyle ludzi dobrej woli, którzy uhonorowali to historyczne zdarzenie. Moja wdzięczność nie zna granic. Mój ojciec postawił tu pierwsze kroki w Polsce. I teraz, każdy kto tutaj przyjedzie będzie mógł pogłębić swoją wiedzę na temat Czesława Niemena. Tablica jest przepięknym dziełem, w pięknej formie. Jest to wizerunek Czesława Wydrzyckiego przed swoim domem rodzinnym w Starych Wasiliszkach. Bardzo dziękuję wszystkim samorządowcom oraz panu Mirosławowi Radeckiemu. Najwięcej na temat Białej Podlaskiej i całej tej drogi repatriacyjnej dowiedziałam się od siostry mojego ojca Jadwigi. Nie tylko dla mojego ojca, ale dla wszystkich ludzi, którzy wtedy postanowili przenieść się do Polski, ta podróż była podróżą do innego świata – mówi Maria Gutowska z domu Wydrzycka.

Czytaj także: Nasza młodzież w gronie laureatów ogólnopolskiego konkursu

Czytaj też: Bialczanie, zobaczcie jak pracują wasi radni. Mamy ciekawe statystyki


 


 

Powiązane galerie zdjęć:

Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
artur 27.05.2022 19:15
a Natalii nie widze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu PodlaskimAutor komentarza: Małgorzata MościckaTreść komentarza: Oddam trzy rowery tylko ktoś musi je odebrać bo nie mam czym ich przetransportowacData dodania komentarza: 27.09.2022, 22:44Źródło komentarza: Masz zbędny rower? Daj mu drugie życie i pomóż potrzebującym!
Reklama
Reklama
Reklama