Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Wtorek, 5 lipca 2022 03:18
Reklama

Pogotowie Ratunkowe w Białej Podlaskiej pomaga Ukrainie

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej czynnie bierze udział w pomocy dla objętej konfliktem Ukrainy. Ratownicy bialskiego pogotowia stacjonują w punktach recepcyjnych na granicy, na Ukrainę przekazany został ambulans, Stacja jest również w ciągłym stanie gotowości co do realizacji transportów medycznych ukraińskich uchodźców.
Pogotowie Ratunkowe w Białej Podlaskiej pomaga Ukrainie
Od dnia 17 marca, zgodnie z poleceniem wojewody, stacja jest również w stanie gotowości co do realizacji transportów medycznych do miejsc, w których udzielana jest opieka medyczna obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego Państwa
Autor: nadesłane do redakcji

Stacja Pogotowia Ratunkowego w Białej Podlaskiej cały czas aktywnie angażuje się w pomoc dla objętej wojną Ukrainy. Na początek, 28 lutego, w odpowiedzi na apel Stowarzyszenia Samorządów Euroregion Roztocze organizującego pomoc dla mieszkańców Ukrainy Stacja przekazała niezbędne środki ochrony osobistej.

Następnie 11 marca dla Rówieńskiej Administracji Obwodowej przekazany został ambulans Renault Trafic z kompletnym wyposażeniem medycznym. Ambulans wcześniej przeszedł przegląd oraz uzupełnienie niezbędnych płynów eksploatacyjnych w warsztacie Stacji, tak by gdy trafił na Ukrainę był od razu gotowy do niesienia pomocy.

Od 10 marca zgodnie z poleceniem Marszałka Województwa Lubelskiego stacja wspiera punkty medyczne w punktach recepcyjnych zlokalizowanych w bezpośredniej odległości przejść granicznych z Ukrainą poprzez zabezpieczenie transportu medycznego na przejściach granicznych w Dorohusku i Zosinie.

Ratownicy medyczni Stacji pełnią dobowe dyżury bezpośrednio przy przejściach granicznych. Jest to jeden zespół ratownictwa medycznego składający się z dwóch ratowników medycznych na przejściu granicznym w Zosinie oraz jeden zespół w Dorohusku.

Artur Kozioł, dyrektor bialskiego pogotowia

Zespoły ratownictwa medycznego stacjonujące przy granicy są pierwszą pomocą medyczną z jaką mają styczność obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granicę w związku z działaniami wojennymi. Dlatego też jest to głównie pomoc doraźna w oparzeniach, bólach głowy, brzucha, czy innych bólach spowodowanych nadmiarem emocji tłumaczy Artur Kozioł, dyrektor bialskiego pogotowia.

Od dnia 17 marca, zgodnie z poleceniem wojewody, stacja jest również w stanie gotowości co do realizacji transportów medycznych do miejsc, w których udzielana jest opieka medyczna obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Polski bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego Państwa.

Transport medyczny uruchamiany jest w sytuacji, w której dana osoba, z uwagi na stan zdrowia, wymaga transportu medycznego do miejsca, w którym obywatelom Ukrainy udzielana jest opieka medyczna. Transport może być realizowany także w ramach procedur przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia.
Uprawnienie do uruchomienia transportu dla obywatela Ukrainy posiada Wojewódzki Koordynator Ratownictwa Medycznego, a także Dyrektor oraz Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

W przypadku powzięcia przez osoby uruchamiające informacji o konieczności zorganizowania transportu, osoby te weryfikują zgłoszenie i w przypadku pozytywnej weryfikacji niezwłocznie kontaktują się one z podmiotami leczniczymi. W pierwszej kolejności z podmiotem, który ma swoją siedzibę najbliżej miejsca, z którego ma być transportowany obywatel Ukrainy.

CZYTAJ TEKŻE: Ulica Północna pełna dziur. "Można stracić koło!"

W piątek policja będzie kontrolować trzeźwość


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama