Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 12:45
Reklama

Zatrzymali 114 pijanych kierujących w ciągu jednego dnia

Podczas piątkowej, policyjnej akcji „Alkohol i narkotyki”, przeprowadzonej na terenie województwa lubelskiego, mundurowi ujawnili 114 kierujących pod wpływem alkoholu. Zatrzymali dodatkowo 39 praw jazdy. 22 skontrolowanych kierowców nie posiadało uprawnień do kierowania pojazdami lub prowadziło pojazd z sądowym zakazem.
Zatrzymali 114 pijanych kierujących  w ciągu jednego dnia
Podczas piątkowej akcji, policjanci z województwa lubelskiego ujawnili 114 nietrzeźwych kierujących
Autor: lubelska policja

– Policyjne działania były ukierunkowane na przeprowadzenie kontroli maksymalnej liczby kierowców i wyeliminowanie z ruchu tych, którzy wsiedli za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach Lubelszczyzny, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków, w tym spowodowanych właśnie przez pijanych kierowców – tłumaczy komisarz Anna Kamola z lubelskiej policji.

Podczas piątkowej akcji, w którą zaangażowanych było kilkuset policjantów drogówki oraz prewencji, przeprowadzono ponad 20 000 badań stanu trzeźwości. Kontrole przeprowadzane były zarówno w stosunku do kierujących pojazdami mechanicznymi jak i rowerami.

Łącznie funkcjonariusze ujawnili 114 przypadków kierowania pod wpływem alkoholu. Z tej liczby, za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (przestępstwo z art. 178a kk) odpowie 32 kierujących, pozostałe przypadki to wykroczenia (jazda pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu, a także kierowanie innym pojazdem niż mechaniczny – np. rowerem, w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu). 

Policjanci przeprowadzili także niemal 70 badań na obecność narkotyków. Wynik jednego z nich okazał się pozytywny.

– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierującym samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, wysoka grzywna oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat – przypomina komisarz Anna Kamola.

Podczas piątkowej akcji mundurowi zatrzymali 39 praw jazdy i ujawnili 22 przypadki osób, które kierowały pojazdami bez uprawnień lub z sądowym zakazem.

Dwóch nietrzeźwych kierowców zostało zatrzymanych po pościgu. Jednym z nich był mężczyzna, który nie zatrzymał się do kontroli w miejscowości Żerocin, w powiecie bialskim. Kierowca passata nie reagował na policyjne sygnały. Uciekał przed policjantami przez pobliskie pola. Kiedy został zatrzymany okazało się, że ma w organizmie 1,2 promila. W dodatku posiadał sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Podczas piątkowych działań policji wpadło też ponad 50 rowerzystów znajdujących się pod wpływem alkoholu. Wielu z nich naraziło się na wysokie mandaty sięgające nawet 2 500 złotych.

Takimi mandatami zostali na przykład ukarani rowerzyści z powiatu parczewskiego. Obydwaj zostali zatrzymani w Siemieniu. Jeden z nich kierował rowerem z ponad 1 promilem. Drugi miał w organizmie 1,2 promila.

– Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Alkohol, a do tego brawura, brak wyobraźni i rozsądku, w połączeniu z jazdą samochodem, mogą doprowadzić do nieszczęścia na drodze. Nietrzeźwy kierowca na drodze to nie tylko zagrożenie dla niego samego, ale też dla życia i zdrowia innych. Nie pozwólmy pijanemu kierować pojazdem i korzystać z drogi. Jeśli podejrzewamy, że kierowca jest pijany, widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, natychmiast poinformujmy o tym policję. Apelujemy do kierowców o rozwagę i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Kierowcy, którzy lekceważą zasady poruszania się po drogach publicznych muszą się liczyć z poważnymi konsekwencjami, również finansowymi. Takie działania, jak te piątkowe, będziemy organizować na drogach cyklicznie – dodaje komisarz Anna Kamola.

Czytaj także: Kierował z niemal 3 promilami i bez uprawnień

Czytaj też: Podwójna śmierć na drodze. Sprawca wypadku został tymczasowo aresztowany


 


 


 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklamareklama Wschodniego Banku Spółdzielczego w Chełmie
Reklama
Reklama