Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 3 października 2022 14:27
Reklama

W Sejmie leży petycja o 500 Plus dla małżeństw z długoletnim stażem

Do Sejmu trafiła obywatelska petycja, której celem jest wsparcie par długotrwale połączonych związkiem małżeńskim.
W Sejmie leży petycja o 500 Plus dla małżeństw z długoletnim stażem
Autor: iStock

Rozdawnictwo w Polsce trwa w najlepsze. I wygląda na to, że coraz więcej osób chce z tego szaleństwa korzystać. Po 500 plus, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, 13 i 14 emeryturach przyszedł czas na Małżeństwo+. Do Sejmu wpłynęła petycja obywatelska, która ma nakłonić rządzących do przyznania benefitów związkom małżeńskim z długim stażem.

„Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. Należy pamiętać, że oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie. Jeśli zaś sił nie starsza, trzeba korzystać z płatnej opieki osób trzecich” – piszą w petycji jej autorzy cytowani przez „Fakt”.

Twórcy inicjatywy zaznaczają w piśmie, że obecnie otrzymywane przez seniorów świadczenia są zbyt niskie, żeby pokryć choćby koszty wykupowanych regularnie lekarstw. Zwracają również uwagę na nietrwałość współczesnych małżeństw.

Pełniąca niegdyś stanowisko ministra rodziny Elżbieta Rafalska, która wprowadziła wówczas świadczenie 500 plus dla dzieci, ocenia inicjatywę dla małżeństw bardzo pozytywnie. Jak mówi, to „piękna inicjatywa”. Jej zdaniem jest to ukłon w stronę wieloletnich związków i jednocześnie element polityki prorodzinnej.

– Dzisiaj tyle małżeństw się rozpada, dlatego ten pomysł trzeba przemyśleć. To także element polityki prorodzinnej – oceniła w rozmowie z „Faktem”, Elżbieta Rafalska – Może lepszym rozwiązaniem byłoby jednorazowe świadczenie? To byłoby uhonorowanie trwałości małżeństwa – zastanawiała się.

Jak wynika ze statystyk Głównego Urzędu Statystycznego, tylko w 2020 roku rozpadło się 51 tysięcy małżeństw.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła go i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieciAutor komentarza: KaczanTreść komentarza: 40tyś i 5tyś debetu brzmi lepiejData dodania komentarza: 28.09.2022, 19:39Źródło komentarza: Chciała sprzedać płaszcz. Straciła prawie 8 tysięcy złotychAutor komentarza: sdgfhfgTreść komentarza: https://www.slowopodlasia.pl/artykul/19999,to-spelnienie-naszych-marzen-rozpoczyna-sie-budowa-hali-widowiskowo-sportowej-w-miedzyrzecu-podlaskimData dodania komentarza: 28.09.2022, 00:06Źródło komentarza: "To spełnienie naszych marzeń". Rozpoczyna się budowa hali widowiskowo-sportowej w Międzyrzecu Podlaskim
Reklama
Reklama
Reklama