Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Niedziela, 14 sierpnia 2022 17:39
Reklama

Praca dla nieletnich. Co trzeba wiedzieć?

Za kilka dni dla uczniów rozpoczną się wakacje. Wielu z nich nie chce jednak poświęcić letnich miesięcy na odpoczynek. Woli poszukać sobie pracy.
Praca dla nieletnich. Co trzeba wiedzieć?
Młodociany pracownik powyżej 15 roku życia może być zatrudniony, jednak musi spełnić dwa warunki: ukończyć co najmniej 8-letnią szkołę podstawową i uzyskać od lekarza zaświadczenie, że wybrana praca nie będzie zagrażać jego zdrowiu.
Autor: iStock

Co na ten temat mówią przepisy? Kiedy nastolatek może podjąć zatrudnienie? Jakie warunki musi spełnić? Jakie obowiązki praca wykonywana przez dziecko nakłada na pracodawcę? Odpowiedzi na te pytania znaleźliśmy w Kodeksie pracy.

Za młodocianego pracownika uważa się osobę, która ukończyła 15 lat, ale nie osiągnęła jeszcze pełnoletności. Młodzież poniżej tej granicy zgodnie z prawem nie może podejmować pracy (ustawodawca przewidział jedynie kilka wyjątków ujętych w art. 191 § 21-23).

Tylko po spełnieniu warunków

Młodociany pracownik powyżej 15 roku życia może być zatrudniony, jednak musi spełnić dwa warunki: ukończyć co najmniej 8-letnią szkołę podstawową i uzyskać od lekarza zaświadczenie, że wybrana praca nie będzie zagrażać jego zdrowiu. Należy przy tym pamiętać, że bez kwalifikacji zawodowych taka osoba może pracować jedynie na zasadzie przygotowania zawodowego.

Taka możliwość istnieje również w przypadku, kiedy dziecko ukończyło szkołę podstawową, jednak nie osiągnęło jeszcze 15 lat. W takim wypadku konieczne będzie przedstawienie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej oraz prawnego opiekuna. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii przyuczania osoby poniżej 15 roku życia do wykonywania konkretnej pracy – wymagane będą te same dokumenty.

Jakie obowiązki ma pracodawca?

Zatrudniając osobę niepełnoletnią, należy pamiętać, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie mu opieki oraz niezbędnej pomocy, która umożliwi mu właściwe wykonywanie pracy. Niezbędne jest również prowadzenie ewidencji takich pracowników. Poza tym – co istotne – młodocianemu pracownikowi przysługuje dłuższy urlop i krótszy wymiar godzinowy pracy.

Nie można też pozwolić mu na pracę nocą i w godzinach nadliczbowych. Istnieją również branże, które odgórnie wykluczają zatrudnienie młodocianego (np. praca przy sprzedaży alkoholu). W przypadku kontynuowania nauki należy też umożliwić nastolatkowi uczęszczanie na zajęcia w taki sposób, aby nie kolidowało to z pracą.

Więcej informacji oraz określonych – dla młodocianych pracowników – norm, można znaleźć w [DZIALE 9 – ZATRUDNIANIE MŁODOCIANYCH KODEKSU PRACY].

To też może Cię zainteresować: Stary ład trafił do kosza. Nowy wejdzie w życie 1 lipca

Przeczytaj także: Rząd ustalił gwarantowaną cenę węgla. Ile zapłacimy za tonę?


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaStudnie wiercone, pompy ciepła, deszczownie, nawodnienia, tel. 508 046 239, 504 320 592
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Ja67Treść komentarza: Po meczu mam 3 wnioski. 1. drużyna prezentuje się po raz drugi bardzo pozytywnie, a to nie może być przypadek. 2. murawy wykonanej przez zachwalaną przez rzeczniczką i samego prezydenta miasta firmę tel - bruk nie jest w stanie uratować nikt, bo pod kilku centymetrową jest warstwa ziemi-betonu. 3. miał być stadion na miarę potrzeb a wyszła trybunka która spełniła oczekiwania ok.1000 osób w sytuacji gdy transmisję na YouTube obejrzało 6000 tyś.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 16:21Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: PiknikTreść komentarza: A niby co się działo na trybunach? Sędzia musiał przerwać mecz, bo ktoś rzucił piroData dodania komentarza: 14.08.2022, 14:05Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: czy to korner czy to rogTreść komentarza: Wiecej piszecie o kibicach racach i o tym co sie dzialo na trybunach niz o tych wspanialych chlopakach z Podlasia.Data dodania komentarza: 14.08.2022, 13:14Źródło komentarza: Podlasie kontra Wieczysta: To były wielkie emocje!Autor komentarza: *":'"Treść komentarza: Polowanie czas zacząć .Data dodania komentarza: 14.08.2022, 12:49Źródło komentarza: Nocny pożar w przetwórni ryb. Szacowane straty to 1,5 mln złAutor komentarza: eyutyiouypTreść komentarza: https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/one-piece-film-red-full-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/bullet-train-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/thor-love-and-thunder-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/top-gun-maverick-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/nope-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/beast-2022-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.yunusmasters.ait.ac.th/profile/dragon-ball-super-hero-full-movie-at-home-with-sub/profile https://www.hybrid-analysis.com/sample/7c7381606bd2aa6115c36d608b4953802795eff32a00f64039c9c0094ff79bb8 https://blog.ineuron.ai/Compound-versus-Recurve-Armbr-ste-yYcrKmzpAf https://ameblo.jp/yinileon/entry-12758690241.html https://dataverse.harvard.edu/dataverse/avec-un-classique/ http://herbarium.biol.sc.edu/floracaroliniana/checklists/checklist.php?cl=1827 https://www.onfeetnation.com/photo/albums/hsjhksdkjduwyrjhdask http://allabouturanch.com/forum/topics/ydgkhgshd6 https://github.com/tersengat/naerti-ts-inaaghmdeg-gadabrunebuli-arbalet-i/blob/main/README.md https://okcheartandsoul.com/news/maggior-parte-di-questi-sono/ https://nashkursk.com/events/s-tochki-zreniia-udobstva-blochnye-luki/44029/ https://www.vbtc.news/politics/sostavnye-i-rekursivnye-arbalety/5891/Data dodania komentarza: 13.08.2022, 21:29Źródło komentarza: Gmina Drelów
Reklama
Reklama
Reklama