Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 4 października 2022 12:26
Reklama

Na rynku nieruchomości obecnie dużo się dzieje. Sprawdziliśmy, co to oznacza dla właścicieli nieruchomości

Wzrosły raty kredytów hipotecznych. Rada Polityki Pieniężnej właśnie zdecydowała o nowej wysokości stóp procentowych – podniosła je do 6 procent. Jednocześnie kredyty z niskim wkładem własnym biją rekordy popularności. A inwestorzy czekają na rządowe programy wspierające zakup i modernizację nieruchomości.
Na rynku nieruchomości obecnie dużo się dzieje. Sprawdziliśmy, co to oznacza dla właścicieli nieruchomości
Raty kredytów są coraz wyższe. Nadzieją dla niektórych mają być programy rządowe ułatwiające zaciągnięcie kredytu, nie mając wkładu własnego
Autor: poglądowe/pixabay.com

Miesiąc temu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Główna stopa referencyjna wzrosła do 5,25 proc. w skali roku. Wiadome było, że to nie jest ostatni krok w tym procesie, który trwa od jesieni 2021 r. Rada zmienia wskaźniki, tłumacząc to walką z inflacją. Na razie jednak ta stale rośnie.

Wzrost do 6 procent

Według ostatnich danych GUS inflacja w maju wyniosła 13,9 procent w ujęciu rocznym. W kwietniu było to, przypomnijmy, 12,4 procent. To był sygnał dla ekonomistów, żeby jednogłośnie powiedzieli, że kolejna podwyżka stóp na pewno nastąpi. Doszło do tego w środę, 8 czerwca. RPP, której przewodzi prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński, podwyższyła stopy procentowe o 0,75 pkt proc., w tym główną do 6 proc.

Co to oznacza? Mówiąc wprost: posiadacze kredytów hipotecznych zapłacą wyższe raty. Już teraz co miesiąc oddają bankom nawet o kilkaset złotych więcej niż jeszcze w 2021 roku. Podwyżek rat nie należy się spodziewać od razu. W zależności od zapisów umowy kredytowej zmiany zajdą później. Jedni z klientów mają uaktualniane opłaty co trzy miesiące, a inni co pół roku. Wyższe stopy zaczną obowiązywać ich wraz z nowym harmonogramem spłaty kredytów.

Przypomnijmy, że to już 9. z rzędu podwyżka stóp procentowych, w wyniku której stopa referencyjna znalazła się na najwyższym poziomie od 2008 roku. I na dodatek nie będzie to ostatnie słowo RPP w walce z inflacją, co oznacza dalszy wzrost wysokości rat kredytów – podkreślają ekonomiści. Ich zdaniem główna stopa RPP za kilka miesięcy może znaleźć się pomiędzy 7 a 8 proc.

Rekordowo dużo kredytów z niskim wkładem własnym
 

Jak wynika z raportu Expandera, oprocentowanie kredytów z 10-procentowym wkładem pobiło rekord. Na rynku kredytów hipotecznych obserwujemy natomiast obniżki marż, które są jednak zbyt małe, aby powstrzymać wzrost oprocentowania. Dla przykładu średnia marża nowo udzielanego kredytu z 10-procentowym wkładem własnym spadła do 2,50 proc. (przed rokiem 2,79 proc.). Po uwzględnieniu obecnego poziomu stawek WIBOR okazuje się jednak, że średnie oprocentowanie wzrosło do ok. 9 proc. Jest to najwyższy odnotowany przez Expandera poziom średniego oprocentowania ofert kredytów z najniższym dopuszczalnym wkładem własnym przynajmniej od września 2006 r. Dotychczasowy rekord pochodzi z listopada 2008 r., kiedy średnie oprocentowanie kredytu bez żadnego wkładu własnego wynosiło 8,68 proc.W przypadku kredytów z wysokim, powyżej 20-procentowym wkładem własnym sytuacja wygląda podobnie. Średnia marża spadła do 1,98 proc. (przed rokiem 2,19 proc). Średnie oprocentowanie oferowanych kredytów jednak wzrosło.

Nowe programy rządowe
 

– Wydarzeniem na rynku nieruchomości, z którym część osób wiąże nadzieje, jest program „Mieszkanie bez wkładu własnego". Zakłada, że państwo dofinansuje zakup mieszkania lub budowy domu. To szansa dla osób, które nie mają środków na wkład własny, ale nie tylko. Kredyty na preferencyjnych warunkach będą też zaciągać osoby, które mają część środków na zakup mieszkania – mówi agent Północ Nieruchomości w Białej Podlaskiej Wojciech Gałecki

Dodaje, że zachętą będą dopłaty, kiedy w okresie spłaty w rodzinie urodzi się drugie i kolejne dzieci. 

– Ciekawym rozwiązaniem zachęcającym do zakupu mieszkania na rynku wtórnym może okazać się z kolei program alternatywny dla "Czystego powietrza". To "Ciepłe mieszkanie" i zgodnie z założeniami właściciel mieszkania będzie mógł przeprowadzić termomodernizację mieszkania z dofinansowaniem. Takie rozwiązanie może okazać się dobre dla osób, które chcą kupić mieszkanie na rynku wtórnym i chcą obniżyć koszty jego modernizacji, niezależnie od tego, czy chodzi o mieszkanie bezczynszowe, czy zarządzane przez wspólnotę mieszkaniową, spółdzielnię itp. – podkreśla agent. 

CZYTAJ TAKŻE: Podnieś wartość nieruchomości. Na jakie pieniądze mogą liczyć właściciele mieszkań

CZYTAJ TEŻ: Jak sprzedać nieruchomość komercyjną? Zapytaliśmy o to agenta Północ Nieruchomości


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RyszardTreść komentarza: Chyba kogoś przy wręczaniu Zasłużony dla Koła Bialczan złośliwie pominięto !!! To nie powinno się zdarzyć !!!Data dodania komentarza: 03.10.2022, 20:13Źródło komentarza: Świętowali 100-lecie Koła BialczanAutor komentarza: BialaninTreść komentarza: Jeśli mieszkańcy naszego miasta to bialanie to nazwa Koło Bialczan jest chyba nieaktualna.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 15:45Źródło komentarza: Świętowali 100-lecie Koła BialczanAutor komentarza: MTreść komentarza: Tylko nie mówcie, że to ta "gwiazda" ze zdjęcia.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 13:32Źródło komentarza: Okradła go i złamała mu serce. Na dodatek wyszła za innegoAutor komentarza: BruesTreść komentarza: Taka Informacja! Przed wprowadzeniem nowych przepisów pieszy znajdujący się na przejściu miał pierwszeństwo więc oczywiście ludzie gineli. Ale każdy był nauczony że należy podejść do przejścia, rozejrzeć się i oczekiwać na możliwość wejścia. Dziś po zmianie przepisów pieszy podchodzi do przejścia i już ze świadomością że ma prawnie pierwszeństwo, nie zważając na pojazdy znajdujące się w ruchu bez możliwości zatrzymania się, wkracza wprost pod nadjeżdżający pojazd. Ludzie ogarnijcie się. Pierwszeństwo nie daje nam nieśmiertelności.Data dodania komentarza: 03.10.2022, 12:34Źródło komentarza: Dlaczego piesi giną na przejściach dla pieszych? Odpowiedź zaskakujeAutor komentarza: Karolina wTreść komentarza: Nie rozumiem, po co mają sprawdzac deklaracje dot. Śmieci czy rozliczenia podatkowe? Jaki ma to związek z ogrzewaniem?Data dodania komentarza: 29.09.2022, 16:51Źródło komentarza: Wnioskowałeś o dodatek węglowy? Urzędnik sprawdzi teraz twoje śmieci
Reklama
Reklama
Reklama