Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Sobota, 25 czerwca 2022 03:17
Reklama

Akademia Bialska najlepsza w kraju. Już po raz piąty

Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II znalazła się na I miejscu XXIII edycji ogólnopolskiego Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2022. Miejsce lidera wśród uczelni zawodowych zdobyła już po raz piąty. Po raz pierwszy ze statusem Akademii.
Akademia Bialska najlepsza w kraju. Już po raz piąty
Już po raz piąty bialska uczelnia zawodowa świętuje tytuł lidera wśród wyższych szkół zawodowych w rankingu "Perspektyw"
Autor: Joanna Danielewicz

Społeczność uczelni świętowała wynik w rankingu w czwartek, 23 czerwca. Był tort, confetti i dobre informacje przekazane przez rektora Jerzego Nitychoruka. Tytuł lidera wśród wyższych szkół zawodowych jednak dominował. 

- W rankingu oceniono pozyskiwanie środków zewnętrznych przez naszą uczelnię na 100 punktów, na tyle samo tzw. parametryzacja, a niewiele uczelni poddało się temu badaniu, my tak. To niezależna  ocena naszej pracy przez ministerstwo. Kolejny punkt dobrze oceniony to kadra. Mamy też dużo punktów jeśli chodzi o prestiż, bo mamy ciągle te pierwsze nagrody, ciągle się o nas mówi i słyszy. Będziemy dokładali starań, by dalej te sukcesy były – mówił rektor Jerzy Nitychoruk.

Co wpływa na to, że uczelnia w kolejnych latach w rankingu „Perspektyw" nie schodzi z przysłowiowego „pudła”, a w tym roku znów została najlepszą zawodową uczelnią w kraju, wśród 33 takich uczelni? - Odpowiedź jest jedna – załoga, społeczność akademicka, nasi wykładowcy i pracownicy administracji, to jest element, który pozwala nam zwyciężać. My nie odpuszczamy, my cały czas działamy, służymy naszym studentom i robimy to chyba autentycznie, skoro jesteśmy docenieni – diagnozuje rektor i dodaje, że uczelnia nie działa sama dla siebie, ale odpowiada na potrzeby lokalnej społeczności, co też uważa za przyczynek do jej sukcesów. - Nowy kierunek położnictwo, gdy w szpitalu bialskim brakuje położnych, my reagujemy. Tak samo kongres przedsiębiorców, który w murach naszej uczelni już 27 czerwca, to pomysł na wsparcie naszych przedsiębiorców. Oni to widzą i chętnie współpracują, przyjmują naszych studentów na praktyki i wykładają u nas.

Uczelnię doceniania też rząd. Rektor poinformował, że informacja o wygranej w rankingu "Perspektyw" zbiegła się z informacją przekazaną przez  wiceministra finansów Sebastiana Skuzę, o przyznaniu uczelni 5 mln zł. Prestiż uczelni podniesie też uczestnictwo jej władz we wrześniowym kongresie wszystkich uczelni w kraju. – Jego celem jest wypracowywanie perspektyw rozwoju szkolnictwa wyższego. Zostałem zaproszony na ten kongres i będę w nim uczestniczył, bo to również jest element docenienia naszej uczelni – mówi rektor.

Profity dla uczelni przekładają się na docenienie jej kadry. Rektor zapowiedział, że na konta pracowników uczelni popłynie dodatek uznaniowy. – Pierwsza transza w kwocie 2 tys. zł już w lipcu, kolejna, pod koniec roku – poinformował zebranych przed uczelnią wykładowców i pracowników AB.

Z sukcesów Akademii Bialskiej zadowolenia nie kryje również przewodniczący rady społecznej uczelni, Adam Chodziński. - To już piąty raz z pierwszym miejscem w rankingu a dziesiąty rok, gdy uczelnia jest na miejscach od 1 do 3. Mogę życzyć tylko, by tę piątkę przekłuć w dziesiątkę a potem w dwudziestkę – mówi Chodziński i docenia fakt, ze władze uczelni widzą w tym sukcesie znaczący wkład pracowników szkoły. - Cieszę się, że pan rektor tak bardzo docenia załogę, bo najważniejszy kapitał to dobrzy ludzie i pracownicy świadomi wykonywanych przez siebie obowiązków. Widać, ze pan rektor to docenia, bo zawsze mówi dobrze o swoich pracownikach – mówił Adam Chodziński, a zwracając się do rektora Nitychoruka, dodawał: -  Pan nie powinien się pomijać w tych gratulacjach, bo każdy, nawet najlepszy okręt ze świetną załogą, musi mieć dobrego kapitana. Dlatego chcę podziękować panu rektorowi, bo każda firma, która ma dobrego kapitana, dopłynie do celu. 

Mówił też o znaczeniu uczelni dla miasta, w radzie którego zasiada jako radny i dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, którego jest dyrektorem. 

- Jesteście firmą, która daje świeżość temu  miastu, buduje je poprzez liczbę osób, które zatrudnia i przez to, że przyjeżdżają tu studenci, którzy przywożą tu do tego miasta pieniądze i je ożywiają. Jesteście też instytucją która jest wrażliwa na potrzeby innych instytucji i firm, tu choćby właśnie inwestycja w otwarcie kierunku położniczego, który kształci kadry z myślą o bialskim szpitalu. Dziękuję i gratuluję – mówił Adam Chodziński.

Akademia Bialska kształci obecnie na 22 kierunkach. W jej murach uczy się ponad 2 tys. studentów. Jak poinformował rektor Nitychoruk, w ubiegłym roku Akademia Bialska zrekrutowała największą liczbę studentów wśród uczelni zawodowych w kraju. Obecnie od kwietnia trwa nabór do jej filii w Radzyniu Podlaskim, gdzie od października w trybie stacjonarnym Akademia Bialska otworzy dwa kierunki studiów: pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne.


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Reklama