Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 30 września 2022 15:25
Reklama

Tabletki z jodkiem potasu trafiły do komend PSP - również w naszym regionie

Rząd przekazał strażom jodek potasu, który mamy przyjąć w razie skażenia radiacyjnego. - Jodek potasu będziemy dystrybuować zgodnie z wytycznymi – mówi zastępca komendanta miejskiego PSP w Białej Podlaskiej st.bryg. mgr inż. Marek Chwalczuk.
Tabletki z jodkiem potasu trafiły do komend PSP - również w naszym regionie
Do komend Państwowej Straży Pożarnej trafiły tabletki z jodem potasu. To działania profilaktyczne w razie zagrożenia radiacyjnego
Autor: poglądowe

W ostatnim czasie sporo zamieszania narobiła informacja, że do strażaków w całym kraju trafił jodek potasu – preparat chroniący przed negatywnym wpływem promieniowania radiacyjnego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uspokaja jednak, że jest to tylko działanie profilaktyczne, bo realnego zagrożenia na razie nie ma.

Tabletki z jodem zostały przekazane do komend PSP

– W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego – czytamy w komunikacie MSWiA. 

Jednocześnie ministerstwo informuje, że "w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego, kto będzie tego potrzebował".

Jodek potasu trafił też do Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej. 

– Na ten moment mogę jedynie potwierdzić, że otrzymaliśmy jodek potasu. Został zmagazynowany. Więcej informacji nie mogę udzielić. Jodek potasu będziemy dystrybuować zgodnie z wytycznymi – mówi zastępca komendanta miejskiego PSP w Białej Podlaskiej st.bryg. mgr inż. Marek Chwalczuk

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Radzyniu Podlaskim również potwierdziła, że otrzymała jodek potasu. – Jodek został zmagazynowany. Jest to działanie profilaktyczne. Tabletki będą dystrybuowane w razie zagrożenia, a takiego na razie nie ma – mówi rzecznik prasowy radzyńskiej komendy st. kpt. Krzysztof Gomółka.

Potencjalne uderzenie w elektrownię mogłoby doprowadzić do awarii i skażenia radioaktywnego, powstania chmury radioaktywnej, która mogłaby przejść do Polski, więc postanowiliśmy wyprzedzająco przeprowadzić akcję – tłumaczył na antenie Radia Zet wiceszef MSWiA Błażej Pobożny. – Ważne, by od 24 godzin przed planowaną ekspozycją na promieniowanie radioaktywne, do 2 godzin po rozpoczęciu ekspozycji, gdy chmura radioaktywna byłaby nad nami, przyjąć tabletkę w ramach profilaktyki jodowej – wyjaśniał.

Tabletka z jodem ma ochronić Polaków przed chorobami nowotworowymi, będącymi konsekwencjami promieniowania, głównie, jeśli chodzi o tarczycę. 

– Mechanizm profilaktyki jodowej polega na tym, że ten zły jod, który mógłby zostać zaabsorbowany przez organizm po awarii kolektora w elektrowni atomowej, zostaje zablokowany, na skutek wcześniejszego przyjęcia stabilnego jodu – tłumaczył wiceminister spraw wewnętrznych i administracji 
 

Tabletki z jodem trafią do szkół?
 

Niepokój może wzbudzić informacja, którą podała „Rzeczpospolita“. Dyrektorzy szkół w całej Polsce informują, że placówki mogą pośredniczyć w dystrybucji środka blokującego wchłanianie jodu-131. W przypadku alarmu, preparat miałby trafić do każdego ucznia i pracownika w ciągu maksymalnie 6 godzin. Urzędnicy twierdzą, że zagrożenie jest minimalne, jednak z Ukrainy regularnie napływają informacje o ostrzeliwaniu przez Rosjan elektrowni atomowej.

Farmaceuci i lekarze alarmują, że spożywanie jodku potasu lub tzw. płynu Lugola "tak na wszelki wypadek" może być niebezpieczne dla zdrowia. Wśród niepożądanych objawów występują m.in. biegunka, bóle brzucha i metaliczny posmak w ustach.
Rządzący zapewniają, że na wypadek skażenia radioaktywnego dla każdego obywatela została zabezpieczona odpowiednia dawka jodku potasu, a wszelkie działania mogące powodować tego typu zagrożenie są monitorowane stale przez Państwową Agencję Atomistyki.

Tabletek nikomu nie zabraknie
 

Mieszkańców Lubelszczyzny uspokaja też wojewoda lubelski Lech Sprawka. – Apeluję do mieszkańców województwa lubelskiego: Po pierwsze, żebyśmy w tej chwili nie biegali do lekarzy POZ z prośbą o receptę, nie usiłowali kupować tabletek jodku potasu. Mamy je zabezpieczone na terenie województwa lubelskiego – one fizycznie są w takiej ilości, która przekracza liczbę mieszkańców. Dlatego mieszkańcy nie powinni podejmować w tym zakresie w tej chwili żadnych działań – mówił na konferencji prasowej 22 września. Przestrzegał jednocześnie, żeby nie stosować profilaktycznie tabletek jodku potasu, ponieważ stosuje się je wtedy, kiedy jest zagrożenie. – W momencie pojawienia się zagrożenia mamy kilka godzin na to, żeby w sposób bezpieczny dystrybuować i zażyć ten produkt - zaznaczył.

– Z analiz Państwowej Agencji Atomistyki wynika, że gdyby doszło do sytuacji kryzysowej w zaporoskiej elektrowni, to po pierwsze: gdyby nawet zagrożenie pojawiło się na terenie Polski, to upłynie stosunkowo dużo czasu, a po drugie, z analiz wynika, że przemieszczanie się chmury skażonego powietrza prawdopodobnie nie będzie w kierunku Polski. Proszę, żebyśmy nie reagowali na każdy ostrzał elektrowni ze strony Rosjan myslać, że to już. Oczywiście pewne emocje dodatkowo wzrosły przedwczoraj, kiedy pojawiła się informacja o wycieku z elektrowni na terenie Bawarii, w Niemczech, ale już z pierwszych komunikatów wynikało, że to nie stanowi żadnego zagrożenia. Jesteśmy na takim etapie przygotowania dystrybucji, że w ciągu kilku godzin każdy mieszkaniec, któremu można ten preparat podać ze względów zdrowotnych, będzie miał do niego dostęp. Tak, jak z komunikatu zamieszczonego na stronie MSWiA, w ślad za tym również na naszych stronach wynika, że jesteśmy na poziomie dystrybucji już na terenie każdego powiatu woj. lubelskiego i mamy przygotowane pakiety dla poszczególnych gmin. Odległość od powiatu do gmin jest bliska, a każda z gmin ma wypracowaną sieć punktów dystrybucji. W razie potrzeby, dystrybucja będzie przebiegała błyskawicznie. Jestem przekonany, że w dużo krótszym czasie, niż wynikałoby to z formalnej procedury – mówił wojewoda lubelski.

 

W czasie zagrożenia radiacyjnego:


- zachowaj spokój:
- nie każdy wypadek związany z wydostaniem się substancji promieniotwórczych jest dla ciebie niebezpieczny,
- komunikat o wystąpieniu zagrożenia radiacyjnego (np. z powodu poważnych awarii reaktorów jądrowych w państwach ościennych) będzie podany do publicznej wiadomości,
- nie ufaj plotkom, nie wpadaj w panikę!
- uważnie i stale słuchaj oficjalnych komunikatów radiowych i telewizyjnych, zawierających informacje o:
• zdarzeniu i sytuacji radiacyjnej,
• przewidywanym rozwoju sytuacji,
• skutkach zdarzenia dla ludzi i środowiska,
• sposobie postępowania, w tym możliwych do zastosowania środkach i działaniach dla ochrony zdrowia (takich jak np. podanie preparatów jodu stabilnego).Postępuj zgodnie z treścią podawanych komunikatów!


- w razie zalecenia pozostania w domu:
- zamknij okna i drzwi,
- wyłącz wentylację, klimatyzację, ogrzewanie nawiewowe itp.,
- zamknij (uszczelnij) zasuwy piecowe i kominowe, zabezpiecz inne otwory w mieszkaniu (budynku),
- ukryj zwierzęta, inwentarz nakarm przechowywaną w zamknięciu paszą,
 -przechowuj żywność w szczelnych pojemnikach lub lodówce, przed schowaniem niezabezpieczoną żywność dokładnie opłucz,
 - unikaj spożywania: żywności z twojego ogrodu, warzyw i owoców nieznanego pochodzenia, wody z niepewnych źródeł, mleka od krów i kóz wypasanych na skażonym terenie lub karmionych skażoną paszą i pojonych skażoną wodą,
- pozostań wewnątrz pomieszczeń do czasu odwołania zalecenia przez władze (służby ratownicze),
- jeśli musisz wyjść na zewnątrz, zakryj nos i usta mokrym ręcznikiem, chusteczką itp.
- gdy powracasz z zewnątrz do miejsca schronienia:
- umyj całe ciało (łącznie z włosami), zmień buty i odzież,
- schowaj rzeczy noszone na zewnątrz do plastikowej torby i szczelnie ją zamknij.

Po odwołaniu bezpośredniego zagrożenia radiacyjnego stosuj się do oficjalnych zaleceń władz i służb ratowniczych odnośnie dalszych sposobów postępowania! (źródło: Starostwo Powiatowe w Lublinie)
 


Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: MmbsjsTreść komentarza: https://issuetracker.google.com/issues/249971602 https://issuetracker.google.com/issues/249971671 https://issuetracker.google.com/issues/249972084 https://issuetracker.google.com/issues/249972418 https://issuetracker.google.com/issues/249972944 https://issuetracker.google.com/issues/249973494 https://issuetracker.google.com/issues/249973779 https://issuetracker.google.com/issues/249974006 https://issuetracker.google.com/issues/249974265 https://issuetracker.google.com/issues/249975513 https://ide.geeksforgeeks.org/5eaeeede-2163-495d-a8bf-2a90315c8059 https://paste2.org/DvPDLIcp https://pastes.io/vrjzz56n68 https://pastebin.com/ER1zUhT8 https://yamcode.com/5rse4ynstz https://paiza.io/projects/CIVjQ4LfjLEihHjIiB7G_g https://www.bihann.com/cast/896.html https://www.bihann.com/cast/443.html https://www.nehannn.com/artist-detail/715.html https://www.nehannn.com/artist-detail/1567.html https://www.bankier.pl/forum/temat_ujavsha-ajsvdjahvsdjasd,56983323.html https://geany.org/p/KXB9o/ https://dotnetfiddle.net/D2Z7QT https://soap2days.gg/blog/update-news-movies-return-to-kashmir-with-hrithik-roshan-starrer/ https://triwer.io/sports-motogp-india-to-host-first-grand-prix-in-2023.html https://dailybusinesspost.com/breakingnews-female-staff-harassed-at-australias-antarctica-research-stations/Data dodania komentarza: 30.09.2022, 15:07Źródło komentarza: Dlaczego w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci?Autor komentarza: NbsjsTreść komentarza: https://issuetracker.google.com/issues/249971602 https://issuetracker.google.com/issues/249971671 https://issuetracker.google.com/issues/249972084 https://issuetracker.google.com/issues/249972418 https://issuetracker.google.com/issues/249972944 https://issuetracker.google.com/issues/249973494 https://issuetracker.google.com/issues/249973779 https://issuetracker.google.com/issues/249974006 https://issuetracker.google.com/issues/249974265 https://issuetracker.google.com/issues/249975513 https://ide.geeksforgeeks.org/5eaeeede-2163-495d-a8bf-2a90315c8059 https://paste2.org/DvPDLIcp https://pastes.io/vrjzz56n68 https://pastebin.com/ER1zUhT8 https://yamcode.com/5rse4ynstz https://paiza.io/projects/CIVjQ4LfjLEihHjIiB7G_g https://www.bihann.com/cast/896.html https://www.bihann.com/cast/443.html https://www.nehannn.com/artist-detail/715.html https://www.nehannn.com/artist-detail/1567.html https://www.bankier.pl/forum/temat_ujavsha-ajsvdjahvsdjasd,56983323.html https://geany.org/p/KXB9o/ https://dotnetfiddle.net/D2Z7QT https://soap2days.gg/blog/update-news-movies-return-to-kashmir-with-hrithik-roshan-starrer/ https://triwer.io/sports-motogp-india-to-host-first-grand-prix-in-2023.html https://dailybusinesspost.com/breakingnews-female-staff-harassed-at-australias-antarctica-research-stations/Data dodania komentarza: 30.09.2022, 15:07Źródło komentarza: Zima bez telefonów? Jeśli zabraknie prądu do zasilania masztówAutor komentarza: GhvshvsTreść komentarza: https://issuetracker.google.com/issues/249971602 https://issuetracker.google.com/issues/249971671 https://issuetracker.google.com/issues/249972084 https://issuetracker.google.com/issues/249972418 https://issuetracker.google.com/issues/249972944 https://issuetracker.google.com/issues/249973494 https://issuetracker.google.com/issues/249973779 https://issuetracker.google.com/issues/249974006 https://issuetracker.google.com/issues/249974265 https://issuetracker.google.com/issues/249975513 https://ide.geeksforgeeks.org/5eaeeede-2163-495d-a8bf-2a90315c8059 https://paste2.org/DvPDLIcp https://pastes.io/vrjzz56n68 https://pastebin.com/ER1zUhT8 https://yamcode.com/5rse4ynstz https://paiza.io/projects/CIVjQ4LfjLEihHjIiB7G_g https://www.bihann.com/cast/896.html https://www.bihann.com/cast/443.html https://www.nehannn.com/artist-detail/715.html https://www.nehannn.com/artist-detail/1567.html https://www.bankier.pl/forum/temat_ujavsha-ajsvdjahvsdjasd,56983323.html https://geany.org/p/KXB9o/ https://dotnetfiddle.net/D2Z7QT https://soap2days.gg/blog/update-news-movies-return-to-kashmir-with-hrithik-roshan-starrer/ https://triwer.io/sports-motogp-india-to-host-first-grand-prix-in-2023.html https://dailybusinesspost.com/breakingnews-female-staff-harassed-at-australias-antarctica-research-stations/Data dodania komentarza: 30.09.2022, 15:07Źródło komentarza: Oświata w Polskowoli pod lupą radnych. „Gdzie był nasz nadzór?”Autor komentarza: jimmysinghTreść komentarza: https://issuetracker.google.com/issues/249954348 https://issuetracker.google.com/issues/249954718 https://issuetracker.google.com/issues/249954326 https://issuetracker.google.com/issues/249954758 https://issuetracker.google.com/issues/249954761 https://issuetracker.google.com/issues/249954728 https://issuetracker.google.com/issues/249954732 https://issuetracker.google.com/issues/249954936 https://issuetracker.google.com/issues/249954937 https://issuetracker.google.com/issues/249954858 https://issuetracker.google.com/issues/249954866 https://issuetracker.google.com/issues/249954950 https://issuetracker.google.com/issues/249955077 https://issuetracker.google.com/issues/249955595 https://issuetracker.google.com/issues/249955538 https://issuetracker.google.com/issues/249955604 https://issuetracker.google.com/issues/249955894 https://issuetracker.google.com/issues/249955904 https://issuetracker.google.com/issues/249957992 https://issuetracker.google.com/issues/249957251 https://issuetracker.google.com/issues/249957252 https://issuetracker.google.com/issues/249958338 https://issuetracker.google.com/issues/249960334 https://issuetracker.google.com/issues/249960342 https://issuetracker.google.com/issues/249960346 https://issuetracker.google.com/issues/249960713 https://issuetracker.google.com/issues/249960461 https://issuetracker.google.com/issues/249960716 https://issuetracker.google.com/issues/249960994 https://pastelink.net/6qx4o963 https://www.geany.org/p/aZp0W/ https://paste2.org/97fLj0AV https://dotnetfiddle.net/Y3rVXj https://ide.geeksforgeeks.org/16edd8c2-e6c8-4c5a-b50c-5e286b0aeb4aData dodania komentarza: 30.09.2022, 13:29Źródło komentarza: Inflacja znowu w górę. Drożyzna nie ustępuje. Realna wartość złotówki leci na łeb na szyjęAutor komentarza: jimmysinghTreść komentarza: https://issuetracker.google.com/issues/249954348 https://issuetracker.google.com/issues/249954718 https://issuetracker.google.com/issues/249954326 https://issuetracker.google.com/issues/249954758 https://issuetracker.google.com/issues/249954761 https://issuetracker.google.com/issues/249954728 https://issuetracker.google.com/issues/249954732 https://issuetracker.google.com/issues/249954936 https://issuetracker.google.com/issues/249954937 https://issuetracker.google.com/issues/249954858 https://issuetracker.google.com/issues/249954866 https://issuetracker.google.com/issues/249954950 https://issuetracker.google.com/issues/249955077 https://issuetracker.google.com/issues/249955595 https://issuetracker.google.com/issues/249955538 https://issuetracker.google.com/issues/249955604 https://issuetracker.google.com/issues/249955894 https://issuetracker.google.com/issues/249955904 https://issuetracker.google.com/issues/249957992 https://issuetracker.google.com/issues/249957251 https://issuetracker.google.com/issues/249957252 https://issuetracker.google.com/issues/249958338 https://issuetracker.google.com/issues/249960334 https://issuetracker.google.com/issues/249960342 https://issuetracker.google.com/issues/249960346 https://issuetracker.google.com/issues/249960713 https://issuetracker.google.com/issues/249960461 https://issuetracker.google.com/issues/249960716 https://issuetracker.google.com/issues/249960994Data dodania komentarza: 30.09.2022, 13:28Źródło komentarza: Dzieci znowu pójdą na polowanie? Chce tego większość sejmowa. Projekt już jest
Reklama
Reklama
Reklama