Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 02:27
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Urząd Marszałkowski o darowiźnie: - Wynikała z inicjatywy miasta

Budynek przy Okopowej 3 miał zostać przekazany w formie darowizny miastu Biała Podlaska. Władze samorządu wycofały się z transakcji tuż przed podpisaniem aktu notarialnego. Dziś Urząd Marszałkowski informuje, że z inicjatywą dotycząca budynku wyszło miasto Biała Podlaska.
Urząd Marszałkowski o darowiźnie: - Wynikała z inicjatywy miasta
Urząd marszałkowski informuje, że przekazanie miastu budynku na Okopowej było inicjatywą władz miasta Biała Podlaska

Autor: Archiwum Słowo Podlasia

Nie milkną komentarze po informacji o odstąpieniu miasta Biała Podlaska od sfinalizowania przejęcia budynku przy Okopowej 3, który w formie darowizny chciał bialskiemu samorządowi przekazać marszałek.

Prezydent się tłumaczył

O przeprowadzaniu przedsięwzięcia radni miejscy dowiedzieli się na sesji rady miasta w tym tygodniu. Rozmowy na temat przejęcia budynku trwały od wiosny tego roku. Sejmik WL w związku z tym przyjął dwie uchwały (22 czerwca i 29 sierpnia). Ostatecznie miasto nie zdecydowało się podpisać aktu notarialnego.

Wiceprezydent Maciej Buczyński fakt ten tłumaczył radnym tak: - Jako odpowiedzialny, przede wszystkim przed mieszkańcami i radą miasta partner, staraliśmy się przeanalizować wszelkie aspekty tej ewentualnej transakcji. Zostaliśmy w międzyczasie wprowadzeni w błąd – stwierdził. - Mowa była o tym, że się wszystko bilansuje po stronie kosztów i dochodów, co jest nieprawdą, bo nieruchomość na dzień dzisiejszy przynosi straty, a nie zaczął się jeszcze sezon grzewczy.

Wiceprezydent przyznał, że sam odradzał swojemu pryncypałowi, prezydentowi Michałowi Litwiniukowi, podpisanie umowy. 

– Poinformowałem, że nie podpiszę się pod rekomendacją do tej transakcji, bo nie mamy zdiagnozowanych wszystkich obszarów eksploatacji, nie mamy tego wycenionego. To że budynek ma pewną wartość, to jest tylko wartość księgowa. Dziś ważniejsze jest, jakie będzie generował koszty i korzyści. A o korzyściach można mówić wtedy, gdy podejmiemy działania na osiągnięcie celów, które nam przyświecają. Stąd była nasza prośba, żeby to przełożyć, gdy będziemy mądrzejsi o analizy, których na szybko nie można było wykonać - mówił Buczyński.

W finale miasto wystosowało do marszałka pismo z propozycją odłożenia sfinalizowania darowizny na przyszły rok.

Miasto wnioskowało

Budynek jest własnością Urzędu Marszałkowskiego. Wybudowany został w 1989 roku z myślą o lokalach usługowych i hotelowych dla pracowników szpitala. Przez wiele lat to szpital właśnie miał go w bezpośrednim zarządzie. Tu, przez lata, mieściła się cała administracyjna część placówki. Z końcem 2018 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przestał zarządzać budynkiem. W 2019 roku nieruchomość wróciła pod kuratelę Urzędu Marszałkowskiego. Do niedawna w części budynku mieścił się również oddział Medycyny Pracy.

Suchej nitki na działaniach miasta w tym zakresie nie pozostawiał radny Dariusz Litwiniuk (klub Zjednoczonej Prawicy).

 - Czy wy jesteście poważnym partnerem do przeprowadzania negocjacji na poziomie szczebla wojewódzkiego? – zastanawiał się radny. - Najpierw decydujecie się na przyjęcie darowizny, później się od tego uchylacie. Wartość tej nieruchomości wyceniona przez rzeczoznawcę to 4.5 mln zł, a pan sobie tak na dzień przed podpisaniem aktu notarialnego informuje, że nie jesteście zainteresowani. Tymczasem jeszcze 10-go sierpnia zwracacie się do marszałka, o poszerzenie formy darowizny, o możliwość przeznaczenia placówki na domy opieki społecznej, mieszkań chronionych, mieszkań socjalnych, placówek opiekuńczo – wychowawczych. Do tego zarząd województwa też się przychylił pozytywnie.

Tymczasem wiceprezydent Buczyński tłumaczył, że dziwi go pośpiech z jakim działał w tej sprawie urząd marszałkowski. – Wywierało to na nas presję, pod którą działaliśmy robiąc tak dużo, jak mogliśmy – stwierdził.

My natomiast pytamy dziś Urząd Marszałkowski, z czyjej inicjatywy kwestia darowizny wynikła?

W dniu 24 maja br. do urzędu marszałkowskiego wpłynął wniosek Prezydenta Miasta Biała Podlaska (znak: GN.6870.2.19.2022.MKU3) w sprawie możliwości przekazania przez województwo lubelskie w drodze darowizny na rzecz Gminy Miejskiej Biała Podlaska, nieruchomości położonej przy ul. Okopowej 3 w Białej Podlaskiej. Sejmik Województwa Lubelskiego w dniu 22 czerwca br. wyraził zgodę na przekazanie w drodze darowizny na rzecz Miasta Biała Podlaska, zabudowanej nieruchomości gruntowej, położonej w Białej Podlaskiej przy ul. Okopowej 3, z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb lokalowych mieszkańców gminy oraz udzielenie pomocy w zakwaterowaniu obywatelom Ukrainy – informuje nas rzecznik prasowy marszałka, Remigiusz Małecki.

Rzecznik potwierdza, że w sierpniu wpłynął do UM WL kolejny wniosek prezydenta miasta Biała Podlaska. - W dniu 10 sierpnia br. do urzędu wpłynęło pismo Prezydenta Miasta Biała Podlaska (znak: GN.6870.2.19.2022.MKU3) dotyczące rozszerzenia celu darowizny wynikającego z uchwały Sejmiku Województwa Lubelskiego z dnia 22 czerwca br. nr XXXVIII/586/2022 w sprawie wyrażenia zgody na przekazanie przez województwo lubelskie w drodze darowizny na rzecz Gminy Miejskiej Biała Podlaska nieruchomości położonej przy ul. Okopowej 3 w Białej Podlaskiej o możliwość przeznaczenia darowanej nieruchomości na zaspokojenie celów publicznych wynikających z ustawy o gospodarce nieruchomościami, a w szczególności na działalność szkół publicznych, przedszkoli, domów opieki społecznej, placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz mieszkań socjalnych i chronionych.  Sejmik Województwa Lubelskiego w dniu 29 sierpnia br., wyraził zgodę na rozszerzenie celu darowizny - relacjonuje rzecznik marszałka.

Remigiusz Małecki, konkludując przesłaną Słowu Podlasia odpowiedź informuje: - Darowizna wynikała z inicjatywy Miasta Biała Podlaska.

Postawieni w fatalnym świetle

-Nie rozumiem jak można tak prowadzić rozmowy. To stawia w fatalnym świetle władze miasta. Prezydent wnioskował o tę darowiznę i marszałek ma na to dokumenty. W magistracie albo je zgubili, albo nie wiem jak to najdelikatniej nawet nazwać – mówi przewodniczący rady miasta Bogusław Broniewicz. Przyznaje, że w ogóle nie mieści mu się w głowie, że transakcja tak daleko już zaszła, że zatwierdził ją Sejmik i miał być podpisywany akt notarialny, a radni miejscy nic nie wiedzieli. - Wydaje mi się, że przed podpisaniem takiego aktu rada miasta powinna przyjąć uchwałę o przyjęciu darowizny – zastanawia się przewodniczący.

Nie wie czy to, że miasto ostatecznie nie sfinalizowało przedsięwzięcia, jest dobre czy złe. - Nie mam żadnej wiedzy na temat tego budynku, więc tu się nie wypowiem. Natomiast takie przeprowadzenie całej sprawy przez urząd stawia rządzących tym miastem w bardzo złym świetle. My prawie nie funkcjonujemy jako samorząd. Nawet jak coś uzgodnimy, to na koniec się wycofujemy . Niebywałe – podsumowuje przewodniczący.


PRZECZYTAJ: Jodek potasu ma być podawany dzieciom. Rodzice muszą wyrazić zgodę
                       Masz zbędny rower? Daj mu drugie życie i pomóż potrzebującym!

                       Zasłużeni dla miasta Biała Podlaska wyłonieni

                       Bialski amfiteatr. Czy wiecie jaki poseł go otwierał? (KONKURS)

                       Pani Jola potrzebuje naszej pomocy.  Sama cały czas pomaga innym


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama