Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 07:26
Reklama
Reklama

Marszałek przygotował darowiznę, miasto nie wzięło nieruchomości

– Czy państwo jesteście wiarygodnym podmiotem? Najpierw decydujecie się na przyjęcie darowizny, później się od tego uchylacie – dopytywał prezydentów Białej Podlaskiej radny Dariusz Litwiniuk i przedstawił kulisy przejmowania przez miasto nieruchomości przy Okopowej 3. – Na dzień przed podpisaniem umowy notarialnej, zrezygnowaliście – mówi radny.
Marszałek przygotował darowiznę, miasto nie wzięło nieruchomości
Od wiosny trwały rozmowy miasta z urzędem marszałkowskim na temat przejęcia nieruchomości przez miasto w trybie darowizny. Sejmik WL poparł darowiznę, miasto nie przejęło budynku

Autor: Archiwum Słowo Podlasia

Budynek jest własnością Urzędu Marszałkowskiego. Wybudowany został w 1989 roku z myślą o lokalach usługowych i hotelowych dla pracowników szpitala. Przez wiele lat to szpital właśnie miał go w bezpośrednim zarządzie. Tu, przez lata, mieściła się cała administracyjna część placówki. Z końcem 2018 roku Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przestał zarządzać budynkiem. W 2019 roku nieruchomość wróciła pod kuratelę Urzędu Marszałkowskiego. Do niedawna w budynku mieścił się również oddział Medycyny Pracy.

Jakim jesteście partnerem?

Dziś dowiadujemy się, że od wiosny trwały rozmowy miasta z urzędem marszałkowskim na temat przejęcia nieruchomości przez miasto w trybie darowizny. O kulisach rozmów poinformował radnych podczas wrześniowej sesji radny Zjednoczonej Prawicy,  Dariusz Litwiniuk, zawodowo kierownik bialskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Przyznał, że nie potrafi doszukać się powagi w rozmowach, jakie miasto prowadziło z urzędem marszałkowskim.

– Prowadzicie rozmowy o przekazaniu miastu, w ramach darowizny, budynku przy Okopowej 3. Motywujecie i angażujecie do pracy dwa departamenty w urzędzie marszałkowskim, które w szybkim tempie składają wniosek do Sejmiku. Przewodniczący Sejmiku przygotowuje projekt uchwały, którą Sejmik przyjmuje w sierpniu i na dzień przed podpisaniem umowy notarialnej wysyłacie pismo, że nie jesteście zainteresowani. Proponujecie cytuję: „ (…) z przedstawionych wyżej powodów proponuję panu marszałkowi przekazanie realizacji umowy darowizny na rok następny. Z wyrazami szacunku prezydent Maciej Buczyński ”. To jak poważnym jesteście partnerem? – dopytywał radny Litwiniuk.

– Ja rozumiem wszystko, ale nie brak powagi w tej sytuacji. Czy państwo jesteście wiarygodnym podmiotem? Najpierw decydujecie się na przyjęcie darowizny, później się od tego uchylacie. Wartość tej nieruchomości wyceniona przez rzeczoznawcę to 4.5 mln zł, a pan sobie tak na dzień przed podpisaniem aktu notarialnego informuje, że nie jesteście zainteresowani. Tymczasem jeszcze 10-go sierpnia zwracacie się do marszałka, o poszerzenie formy darowizny, o możliwość przeznaczenia placówki na domy opieki społecznej, mieszkań chronionych, mieszkań socjalnych, placówek opiekuńczo – wychowawczych. Do tego zarząd województwa też się przychylił pozytywnie – referuje przebieg zdarzeń radny Litwiniuk.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nowe Słowo Podlasia już w sprzedaży!

Uważa, że informowanie marszałka w ostatniej chwili, żeby przełożyć transakcję na przyszły rok, jest niepoważne. – Czy wy jesteście poważnym partnerem do przeprowadzania negocjacji na poziomie szczebla wojewódzkiego? – zastanawiał się radny.

Wiceprezydent sam odradzał

Wyjaśnienia w sprawie rozmów prowadzonych z urzędem marszałkowskim prezentował wiceprezydent Maciej Buczyński

– Jako odpowiedzialny, przede wszystkim przed mieszkańcami i radą miasta, partner, staraliśmy się przeanalizować wszelkie aspekty tej ewentualnej transakcji. Zostaliśmy w międzyczasie wprowadzeni w błąd – stwierdził. – Mowa była o tym, że się wszystko bilansuje po stronie kosztów i dochodów, co jest nieprawdą, bo nieruchomość na dzień dzisiejszy przynosi straty, a nie zaczął się jeszcze sezon grzewczy.

Wiceprezydent przyznał, że sam odradzał swojemu pryncypałowi, prezydentowi Michałowi Litwiniukowi, podpisanie umowy. – Poinformowałem, że nie podpiszę się pod rekomendacją do tej transakcji, bo nie mamy zdiagnozowanych wszystkich obszarów eksploatacji, nie mamy tego wycenionego. To że budynek ma pewną wartość, to jest tylko wartość księgowa. Dziś ważniejsze jest, jakie będzie generował koszty i korzyści. A o korzyściach można mówić wtedy, gdy podejmiemy działania na osiągnięcie celów, które nam przyświecają. Stąd była nasza prośba, żeby to przełożyć, gdy będziemy mądrzejsi o analizy, których na szybko nie można było wykonać – mówił Buczyński.

Wiceprezydent przyznał ponadto, że dziwi go pośpiech z jakim działał w tej sprawie urząd marszałkowski. – Wywierało to na nas presję, pod którą działaliśmy robiąc tak dużo, jak mogliśmy – stwierdził.

Nieprzygotowani do negocjacji?

Zdaniem radnego Litwiniuka, tłumaczenie wiceprezydenta wskazuje, że miasto nie potrafiło przeprowadzić przedsięwzięcia. - Nie przygotowaliście się do negocjacji. Nie wiecie nawet o czym rozmawiamy. Zgłaszacie wolę przejęcia budynku i w ostatniej chwili się wycofujecie. Pan nie wie, co chcieliście przejąć i pewnie od kogo. Pan prezydent powinien się był określić, powiedzieć że nie jest zainteresowany i nie angażuje się do tej darowizny – kwitował radny.

Natomiast wiceprezydent poprosił radnych żeby wyobrazili sobie następującą sytuację: - Wyobraźmy sobie, że przy kolejnym budżecie proponujemy żeby 200 tys. zł przeznaczyć na utrzymanie tego budynku, gdyby był nasz. Ciekawe, co byśmy wtedy usłyszeli? – zastanawiał się Maciej Buczyński.

– Co się zmieni w przyszłym roku? Jeżeli teraz budynek przynosi straty, to czy za rok będzie przynosił dochód, skoro za rok chcecie go przejąć? – zapytał na koniec Dariusz Litwiniuk wiceprezydenta. 


Uchwała Sejmiku WL w sprawie darowizny

29 sierpnia Sejmik WL przyjął uchwałę o zmianie uchwały z 22 czerwca 2022 r. o przekazaniu na rzecz miasta Biała Podlaska, w formie darowizny rzeczonego budynku. Wprowadzona w sierpniowej uchwale zmiana mówi: „Wyraża się zgodę na dokonanie przez Województwo Lubelskie na rzecz Gminy Miejskiej Biała Podlaska darowizny nieruchomości oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr 366/12 o pow. 0,6828 ha, położonej przy ul. Okopowej 3 w Białej Podlaskiej, dla której Sąd Rejonowy w Białej Podlaskiej prowadzi księgę wieczystą nr LU1B/00010007/3, z przeznaczeniem na zaspokojenie potrzeb lokalowych mieszkańców gminy, udzielenie świadczenia pomocy w zakwaterowaniu obywatelom Ukrainy, utrzymywanie szkół publicznych, przedszkoli, domów opieki społecznej i placówek opiekuńczo-wychowawczych, mieszkań chronionych i lokali socjalnych.”  Dyskusji w tym punkcie nie było, „za” głosowało 29 radnych, dwóch się wstrzymało. Uchwała weszła w życie z dniem podjęcia.

Przeczytaj:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama