Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 lutego 2026 09:50
Reklama
Reklama
Reklama

Kolor gazu w kuchence powie ci, czy możesz obniżyć rachunki za gaz

Co ma wspólnego kolor gazu z rachunkami za jego zużycie? Dużo. Jeśli jest nieprawidłowy, może świadczyć o zużyciu wyższym niż rzeczywiste.
Kolor gazu w kuchence powie ci, czy możesz obniżyć rachunki za gaz
Co ma wspólnego kolor gazu z rachunkami za jego zużycie? Dużo.

Autor: screen FB

Gaz ziemny to ten, który spala się m.in. w naszych kuchenkach w czasie gotowania. Choć wielu z nas nigdy nie zwracało uwagi na jego kolor, to jest on szczególnie istotną podpowiedzią w czasach rekordowej inflacji i wszechobecnej drożyzny. Okazuje się bowiem, że gaz powinien mieć jedyny prawidłowy odcień.

Czytaj też: Wykonawca dróg wystąpił o zaliczkę. Miał to w umowie

Jeśli w czasie gotowania zauważymy, że gaz ma niebieski kolor, nie mamy powodów do zmartwień, bo właśnie tak powinien wyglądać właściwy proces spalania. Jeśli jednak płomień jest pomarańczowy lub żółty, najpewniej doszło do nieprawidłowości. Taki sygnał może wskazywać m.in. na zanieczyszczenie lub nadmierne wyeksploatowanie kuchenki lub zanieczyszczenie instalacji doprowadzającej gaz.

– Płomień spalanego gazu ziemnego jest prawie niewidoczny, jasnoniebieski. Możemy mieć inny kolor, jednak to najczęściej wynika z zanieczyszczenia palnika albo atmosfery wokół niego – wyjaśnił w rozmowie z Polskim Radiem Grzegorz Maciejewski, kierownik Pracowni Pomiarów Fizykochemicznych CLPB PGNiG.

Jeżeli zauważymy we własnej kuchni, że kolor gazu odbiega od jasnoniebieskiej barwy, warto zacząć od dokładnego czyszczenia całego urządzenia – być może spalają się po prostu resztki, które wpadły w szczeliny. Jeśli to nie pomoże, dobrym pomysłem będzie skorzystanie z porady fachowca, który dokona przeglądu i sprawdzi jakość gazu.

Dlaczego to jest tak istotne? Jeśli do kuchenki dopływa wadliwa mieszanka gazu, może odbić się to na naszych rachunkach, sztucznie je zawyżając.

Istnieje też możliwość dokonania przez dostawcę gazu ekspertyzy, która pomogłaby stwierdzić, czy jego jakość spełnia wszystkie normy. Jeśli okaże się, że jej wynik jest prawidłowy, będziemy musieli pokryć koszt takiego badania.

Przeczytaj: 


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Janko MuzykantTreść komentarza: Zacznijmy od tego, że w służbach ręka rękę myje. Zawartość % to nie są dane wrażliwe (ogłaszane wszem i wobec jak ktoś zostanie zatrzymany) Piją za swoje, lecz pobory mają za moje. Chciałbym wiedzieć czy po piwie czy po szklanie?. Jeżeli to służba celno-drogowa to gdzie pili. Pod jałowcem czy na stołówce. Jeżeli pod jałowcem to jak dojechali na oddział. Jeżeli ktoś jest na świeczniku to ma od niego bić blask nie swąd knota. Nie dość że Janusz to jeszcze fujara.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 17:04Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Na chorych ludzi to powinno się zbierać pieniążki . Na leczenie . Ale dla jakiegoś przedsiębiorcy na odbudowę biznesu ? Pewnie z ubezpieczenia weźmie więcej niż to było warte . Każdy teraz o zdrowych zmysłach ubezpiecza swój biznes . KAŻDY O ZDROWYCH ZMYSŁACH UBEZPIECZA!!!! A nam Rolnikom zawsze robią pod górkę i dotacje coraz mniejsze . To może i my rolnicy będziemy robić sobie zbiórkę bo mamy dotacje coraz mniejsze i Unia Europejska nas oszukuje . Nam rolnikom nich nie daje a przedsiębiorcy sobie zbiórki robią na biznesy .Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:16Źródło komentarza: Pożar zniszczył stolarnię w Łobaczewie Małym. Trwa zbiórka [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Alkomat dawać do końca życia .Treść komentarza: Wielu ludzi zna dane i wie kim byli pijacy . Ale świat i opinia publiczna powinna poznać imiona, nazwiska , adresy , zdjęcia itp tych ludzi aby ich omijać z daleka . Skoro pili alkohol w pracy to mogą też po pijanemu autem jeżdzić ( mogą ale nie muszą ) .... ale lepiej omijać takich z daleka . Ciekawe gdzie teraz pracę znajdą ? Nie bardzo chcą zatrudniać takich co w pracy chleją . Może gdzieś przy łopacie znajdą robotę lub w ochronie bo nigdzie indziej nikt ich nie zatrudni . Większość osób z okolicy wie o kogo chodzi i nie zatrusnią takich . Ja bym ich zatrudnił ale co dziennie bym ich sprawdzał alkotestem czy do pracy przychodzą trzeźwi ?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:10Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: FeliksTreść komentarza: To już takie stare aż żałosne.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:48Źródło komentarza: Podejrzany o zabójstwo ratownika medycznego jest poczytalnyAutor komentarza: Janko FujaraTreść komentarza: A może zacznijmy od tego, do czego ich dane są tobie potrzebne? Własnego życia nie masz?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:14Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama