Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 04:10
Reklama
Reklama

Rozpoczęli nowy rok akademicki w Akademii Bialskiej

W Akademii Bialskiej odbyła się inauguracja roku akademickiego. Studenci pierwszego roku zostali oficjalnie przyjęci do grona braci akademickiej. Z kolei rektor prof. Jerzy Nitychoruk w swoim przemówieniu nawiązał do trudnej sytuacji politycznej Ukrainy i przekazał, jaką pomoc uczelnia okazała uchodźcom.
Rozpoczęli nowy rok akademicki w Akademii Bialskiej
W Akademii Bialskiej odbyła się inauguracja roku akademickiego. Studenci pierwszego roku zostali oficjalnie przyjęci do grona braci akademickiej

Autor: Anna Chodyka

Rektor prof. Jerzy Nitychoruk rozpoczął swoją wypowiedź od przypomnienia jak bogatą historię ma Akademia Bialska. - Jej sława tak wzrosła, że nazywano ją Atenami Podlasia. Chlubą był jej uczeń Józef Ignacy Kraszewski, który pobierał tu nauki w latach 1822 - 1826 czyli 200 lat temu. Tak jak dawna Akademia Bialska zapewniała kształcenie dla całego regionu, dzięki świetnej kadrze i nowoczesnym metodom dydaktyczny, tak też nasza Akademia Bialska pełni służbę dla naszej młodzieży z regionu południowego Podlasia. Żeby się po świecie nie tułała, ale też dla młodzieży zza granicy, by znalazła bezpieczną przystań – zaznaczył rektor.

SPRAWDŹ TEŻ: Świętowali Dzień Nauczyciela. Dyrektor wyróżnił 13 pedagogów

Przypomniał, że od 24 lutego tego roku uczelnia objęła szczególnie ciepłą opieką studentów z Ukrainy, dotkniętej wojną. - Przyjęliśmy do naszych akademików ok. pięćdziesięciu uchodźców z Ukrainy, rodziny naszych studentów i pracowników. Rozpoczęliśmy przy współpracy z Caritas diecezji siedleckiej, zbiórkę darów dla uchodźców. Nasi studenci objęli opieką uciekinierów z domu dziecka zapewniając im zajęcia i zabawy w ich ojczystym języku. Dzisiaj pragnę wyrazić głęboką wdzięczność dla wszystkich studentów i pracowników, którzy nie szczędząc sił, pokazali, że tradycja poświęcenia się w służbie drugiemu człowiekowi w Akademii Bialskiej jest wiecznie żywa i trwa już 400 lat - podkreślił.

Wysoki poziom

Dodał, że praca społeczności akademickiej przekłada się na konkretne efekty, chociażby takie jak uzyskanie pierwszego miejsca w prestiżowym rankingu fundacji edukacyjnej „Perspektywy”.  - Wśród 34 wyższych państwowych uczelni zawodowych w Polsce byliśmy po raz piąty najlepsi, a od dziesięciu lat nie schodzimy z podium. To wspólne dzieło, jakim jest Akademia Bialska ma też inne spektakularne sukcesy - wskazał.

Od 1 października 2022 r. Akademia Bialska znalazła się w gronie uczelni akademickich, m.in. z prawem do doktoryzowania, habilitowania, prowadzenia szkół doktorskich

W tym roku pracownicy Akademii Bialskiej uzyskali z zakresu nauk medycznych i ekonomicznych świetne oceny: B plus. Tym samym od 1 października 2022 r. Akademia Bialska znalazła się w gronie uczelni akademickich, m.in. z prawem do doktoryzowania, habilitowania, prowadzenia szkół doktorskich. - To, że przed wiekami profesorowie Akademii Bialskiej reprezentowali wysoki poziom i zostawali rektorami uniwersytetu krakowskiego, może się powtórzyć dzisiaj – zauważył prof. Jerzy Nitychoruk.  

ZOBACZ: Zaśpiewali najpiękniejsze pieśni ludowe i patriotyczne

Przekazał też, że wielkim sukcesem uczelni jest otwarcie filii w Radzyniu Podlaskim, z dwoma kierunkami: pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. - Stało się to na prośbę starosty radzyńskiego Szczepana Niebrzegowskiego, który jest wrażliwym samorządowcem, otwartym na potrzeby społeczeństwa. Nie byłoby to możliwe bez udziału ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka i parlamentarzystów z regionu posła Dariusza Stefaniuka i senatora Grzegorza Biereckiego – zauważył rektor.

Monika Marczewska, studentka I roku studiów magisterskich, na kierunku turystyka i rekreacja

Małgorzata Marczewska z Białej Podlaskiej studiuje na I roku studiów magisterskich, na kierunku turystyka i rekreacja. - Uważam, że Akademia Bialska to bardzo dobra uczelnia. Są tu świetni wykładowcy, potrafiący w ciekawy sposób przekazać wiedzę. Panuje bardzo dobra atmosfera. Studia licencjackie przebiegały bardzo dobrze, nawiązałam wiele znajomości, wyjeżdżałam też na obozy, na których mogłam rozwinąć swoje umiejętności np. pływania, czy jazdy na nartach - mówi studentka.

PRZECZYTAJ TEŻ: 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama