Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 15:34
Reklama
Reklama

Symboliczny stempel ozdobił centrum miasta

Na 9 listopada władze miasta Radzyń Podlaski zapowiadają ostateczne zakończenie prac rewitalizacyjnych ul. Rynek – głównego placu w centrum miasta. Mieszkańcy czekają z niecierpliwością, bo termin przesuwa się już kilka miesięcy. Tymczasem urzędnicy pokazują, jaką mają dla radzynian niespodziankę.
Symboliczny stempel ozdobił centrum miasta
Na płycie Rynku pojawił się herb Radzynia Podlaskiego oraz płyty betonowe z nazwami miast, w których znajdują się rezydencje magnackie z XVII i XV

Źródło: UM Radzyń Podlaski

Przypomnijmy, że zgodnie z terminarzem prace na ul. Rynek miały być zrealizowane do końca czerwca, ale 29 czerwca 2022 r. podpisano aneks do umowy, który ustalił nowy termin zakończenia inwestycji na dzień 30 września 2022 r. Nowy termin zakończenia prac mijał, a ich końca nadal nie było widać. - Termin został przesunięty do 9 listopada. W trakcie prac weszła inna firma, działająca na zlecenie PGE Dystrybucja , by wykonać zmianę napowietrznej linii elektrycznej na ziemną. To zakłóciło płynność prac wykonawcy rynku. Musimy ten termin przedłużyć, nie ma innego wyjścia - tłumaczył pod koniec września burmistrz Jerzy Rębek

SPRAWDŹ: Strażaków ochotników przeszkolili zawodowcy z kilku służb

Tym razem miasto nie sygnalizuje na razie, że prace na placu mogą się kolejny raz przeciągnąć. Urzędnicy pokazują radzynianom natomiast jak ozdobiono trotuar na Rynku. 

- Na płycie Rynku pojawiła się ozdoba przedstawiająca herb Radzynia Podlaskiego oraz płyty betonowe z wyfrezowanymi nazwami miast, w których znajdują się rezydencje magnackie z XVII i XVIII wieku. Motywy te nawiązują do pierwotnego charakteru tego miejsca – informuje Anna Wasak, rzecznik radzyńskiego ratusza. 

Rzecznik Wasak przypomina, że obecna ul. Rynek to fragment drugiego radzyńskiego rynku, powstałego na przełomie XVII i XVIII wieku z inicjatywy ówczesnego właściciela dóbr radzyńskich - Stanisława Antoniego Szczuki (1654-1710). - Szczuka założył nowe centrum Radzynia, które znajdowało się między obecnymi ulicami: Ostrowiecką a Armii Krajowej oraz Miedzyrzecką a Traugutta. Magnat otoczył miasto półpierścieniem zewnętrznych fortyfikacji bastionowych. Ich fragmenty zachowały się do czasów współczesnych. Ponadto przebudował istniejący wcześniej zamek Mniszchów na pałac barokowy według planów Augusta Locciego i bogato go wyposażył. Wzorce zaczerpnął z królewskiego dworu Jana III Sobieskiego, którego był sekretarzem i powiernikiem.

CZYTAJ: Technicy logistyki najlepsi w historycznym marszu

Jeśli chodzi o nazwy miast, które wypisano na płytach rewitalizowanego rynku, to na liście znalazły się:: Zamość, Zbaraż, Biała Cerkiew, Rzeszów, Żółkiew, Puławy, Białystok, Wołczyn, Nieborów i Krasiczyn.

Modernizacją placu Rynek zajęła się firma "SORTED" Sp. z o.o. z Piaseczna. Wykonanie usługi zaoferowała za 3 267 240 zł. W ramach prac, oprócz zagospodarowania zielenią i wymiany nawierzchni, przebudowana została kanalizacja deszczowa, powstała fontanna i nowe oświetlenie.

PRZECZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama