Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 24 maja 2024 00:46
Reklama
Reklama

„Przy rzemiośle o kulturze”. Niezwykły projekt młodzieży w Roskoszy

W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy zakończył się projekt „Przy rzemiośle o kulturze”, czyli międzynarodowa wymiana młodzieży z Polski, Niemiec i Litwy. Wzięło w niej udział 38 młodych ludzi, którzy przez dziewięć dni realizowali działania, mające na celu wzmocnienie dialogu międzykulturowego. Było też mnóstwo dobrej zabawy i pożytecznej wiedzy.
„Przy rzemiośle o kulturze”. Niezwykły projekt młodzieży w Roskoszy
W Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy skończył się projekt „Przy rzemiośle o kulturze”. To międzynarodowa wymiana młodzieży

Źródło: ECKiW OHP w Roskoszy

Inicjatywa pod nazwą „Przy rzemiośle o kulturze” to kolejna edycja projektu zawodowego w ramach Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Realizowane w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy  działania miały na celu wzbogacanie wiedzy, podnoszenie kwalifikacji zawodowych młodzieży, integrację, ale także edukację międzykulturową i promowanie wspólnych wartości: wolności, tolerancji oraz wzajemnego szacunku. Międzynarodowa wymiana młodzieży była okazją do podjęcia twórczych działań, wspierających zarówno rozwój osobisty uczestników, jak też poczucie świadomości europejskiej.  

Przy rzemiośle o kulturze. Międzynarodowa wymiana młodzieży

Projekt rozpoczął się 22 października i trwał 9 dni. Wzięło w nim udział 38 osób z Polski, Litwy i Niemiec. – Uczestnicy przeprowadzili gry i zabawy integracyjne, poznawali podstawowe pojęcia i zwroty w języku polskim, niemieckim i litewskim, uczyli się współpracy w międzynarodowej grupie, poszanowania różnorodności i tolerancji oraz nawiązywali dialog międzykulturowy. Wieczorami młodzi ludzie poznawali kulturę swoich krajów podczas wieczorków narodowych, rozwijali swoje zainteresowania poprzez kreatywne formy spędzania czasu wolnego a także integrowali się przy ognisku wspólnie śpiewając młodzieżowe przeboje muzyczne – relacjonuje Małgorzata Zając z ECKiW OHP w Roskoszy.  

Projekt "Przy rzemiośle o kulturze" trwał 9 dni i zakończył się 22 października. Wzięło w nim udział 38 osób z Polski, Litwy i Niemiec. (Fot. ECKiW OHP w Roskoszy)

Dodaje, że najważniejsze działania projektowe odbywały się na terenie wioski ginących zawodów w Roskoszy. Codziennie realizowane były tam zajęcia praktyczne w warsztatach kowala i piekarza/cukiernika, podczas których młodzież zdobywała nowe umiejętności zawodowe pod czujnym okiem instruktora. 

– Zajęcia te były prowadzone przez wykwalifikowanych rzemieślników, pracujących w ginących zawodach. Program szkoleń był bardzo różnorodny i intensywny, w sumie zrealizowano prawie 30 godzin szkoleniowych – podkreśla Małgorzata Zając

Młodzież poznała historię wybranego zawodu oraz zapoznała się z maszynami i narzędziami charakterystycznymi dla wyposażenia poszczególnych warsztatów i z wielkim zapałem przystąpiła do zajęć praktycznych. – Młodzi piekarze i cukiernicy ręcznie wyrabiali i formowali ciasto, z którego powstawały przepyszne bułeczki, rogaliki, ciasteczka i chleby, uczyli się rozpalać tradycyjny piec chlebowy oraz wypiekali tradycyjny sękacz podlaski. Z kolei kowale zapoznali się z narzędziami i poznali podstawowe techniki kowalskie m.in. zginanie, wydłużanie, hartowanie, przekuwanie, zgrzewanie, co zaowocowało wykuwaniem różnego rodzaju wyrobów artystycznych, użytkowych i tradycyjnych podków. Z dużym zainteresowaniem spotkał się pokaz podkuwania koni, podczas którego omówiono i zaprezentowano podstawowe techniki czyszczenia i podkuwania kopyt końskich – relacjonuje Małgorzata Zając. 

Młodzi piekarze i cukiernicy ręcznie wyrabiali i formowali ciasto, z którego powstawały przepyszne bułeczki, rogaliki, ciasteczka i chleby, uczyli się rozpalać tradycyjny piec chlebowy oraz wypiekali sękacz podlaski. (Fot. ECKiW OHP w Roskoszy)
CZYTAJ TAKŻE: Zgłoś się na jarmark bożonarodzeniowy w Białej Podlaskiej

 

Przygotowanie do wejścia na rynek pracy

Projekt również na celu przygotowanie młodych osób do wejścia na rynek pracy. Odbył się panel z doradcą zawodowym,  a uczestnicy zostali poddani analizie ich mocnych i słabych stron. Porównano też szanse i warunki pracy w tych samych zawodach w trzech różnych krajach. 

W czasie wolnym od zajęć uczestnicy projektu zwiedzili Zamek w Janowie Podlaskim, Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie i Stare Miasto w Warszawie. Niezapomnianym wrażeniem był też wjazd na taras widokowy na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki oraz wieczorny spacer po Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie. 

Niezapomnianym wrażeniem był też wjazd na taras widokowy na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki oraz wieczorny spacer po Królewskim Ogrodzie Światła w Wilanowie.  (Fot. ECKiW OHP w Roskoszy)

Projekt „Przy rzemiośle o kulturze” został podsumowany podczas uroczystej kolacji. Dyrektor ECKiW OHP Karol Sudewicz wręczył uczestnikom certyfikaty, poświadczające udział w projekcie i zdobyte umiejętności zawodowe. Organizatorzy zaplanowali już następną edycję projektu w przyszłym roku. 

Przeczytaj:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNaszaPV
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: RtfTreść komentarza: Prezes ZGL 15 tysiecy brutto? Tymczasem mlody, wyksztalcony pracownik (czasem nie gorzej, a nawet lepiej niz prezes) dostanie 4200...Nie dziwne, ze ludzie wyjezdzaja za granice W Holandii czy w Niemczech osiagniecie poziomu wynagrodzenia brutto pana prezesa ZGL nie jest bardzo trudne.Data dodania komentarza: 23.05.2024, 14:15Źródło komentarza: Biała Podlaska: Ile zarabiają prezesi miejskich spółek?Autor komentarza: ZXTreść komentarza: Cuda, cuda - oglaszaja😅Data dodania komentarza: 23.05.2024, 09:23Źródło komentarza: Jak agencja pracy pośredniczy w zatrudnieniu pracownika produkcyjnego?Autor komentarza: czy TTreść komentarza: No dobrze, a KTO broni racji Dziecka i Matki? Sanitaryzm państwa, kontra, prawo do ... właściwie wolnego wyboru. Skoro Sądy i Administracja CZEGOŚ CHCĄ, to widocznie, nie jest to sfera administracji. Jaki problem podjechać z Wozem sanitarnym, czterech osiłków, igła i już. Reasumując, ten niejasny wywód: Ryzyko powikłań szczepień, jest przenoszone na Matkę. Za nic. A Konstytucja o tym milczy. Skoro nie chcę, ponieść ryzyka (a mamy rozległe doświadczenie z niedawnymi para-szczepionkami, na grypę/covid), to może ...gońcie się? Szczepcie się i swoje. A kto nie chce, to jest w PULI epidemiologicznej. Czy to już aparthaid?Data dodania komentarza: 23.05.2024, 08:06Źródło komentarza: Można karać rodziców za niezaszczepienia dziecka? Jest wyrok sąduAutor komentarza: He he heTreść komentarza: Beemka to jakaś nowa z salonu lub paro letnia ......... Czy ponad 15 letni lub starszy śrut i siep zespawany z kilku Beemek ????Data dodania komentarza: 22.05.2024, 19:40Źródło komentarza: Zderzenie skody i bmw. Na dk-63 wprowadzono ruch wahadłowy [FILM]Autor komentarza: DominikTreść komentarza: W najgorszym stanie pozostaje droga między Zaburzem, a Bużką. Ciekawe czy ten kawałek doczeka się kiedyś remontu.Data dodania komentarza: 22.05.2024, 06:36Źródło komentarza: 10-kilometrowa trasa nad Bugiem już gotowa
Reklama
Reklama