Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 06:53
Reklama
Reklama

Akademia Bialska uczelnią akademicką. Właśnie uruchomiła swoją filię

W Radzyniu Podlaskim oficjalnie rozpoczęto rok akademickiej. Tym samym 15-tysięczne miasto może się pochwalić posiadaniem na swoim terenie uczelni wyższej. Swoje kierunki otworzyła tu Akademia Bialska Nauk Stosowanych, która od 1 października ma statut uczelni akademickiej.
Akademia Bialska uczelnią akademicką. Właśnie uruchomiła swoją filię
W Radzyniu Podlaskim oficjalnie rozpoczęto rok akademickiej. Swoje kierunki otworzyła tu Akademia Bialska Nauk Stosowanych.

Źródło: MEiN

Rozpoczęcie roku akademickiego na kierunkach pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne odbyło się w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Radzyniu Podlaskim, gdzie filia Akademii Bialskiej rozpoczęła od października swoją działalność.

Prace nad jej powołaniem trwały w ekspresowym tempie. W ubiegłym roku powiat radzyński wystąpił do uczelni z propozycją otwarcia w Radzyniu Podlaskim dwóch kierunków: pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. – Naszemu szpitalowi brakuje pielęgniarek i ratowników medycznych, od lat sygnalizują to władze SP ZOZ. Czekanie na cud nic nie pomoże, raptem pielęgniarki się nie pojawią. Dlatego podjęliśmy rozmowy, by zacząć ich kształcenie. Pomysł poparła cała rada powiatu. Wszyscy stanęli za tą inicjatywą murem – mówił w trakcie przygotowań do organizacji nauczania kadr medycznych starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski.

Już na początku tego roku było wiadomo, że plany są bardzo realne. W styczniu Akademia Bialska Nauk Stosowanych otrzymała z ministerstwa edukacji i nauki zwiększenie subwencji o 1,3 mln zł, właśnie pod kątem otwarcia nauczania w Radzyniu Podlaskim.

PRZECZYTAJ: Przemek Kossakowski na Skwerze Podróżników w Radzyniu Podlaskim

W kwietniu ruszył nabór na planowane tu studia na kierunkach pielęgniarstwo i ratownictwo medyczne. Zajęcia w trybie stacjonarnym zaplanowano w budynku ZSP w Radzyniu Podlaskim. Przygotowanie dla nich zaplecza wziął na siebie powiat. - Zrobiliśmy co do nas należało, przygotowaliśmy szkołę na organizację w jej murach filii uczelni, tak by wykładowcy i studenci mieli odpowiednie warunki. Uczelnia pozyskała dodatkową kwotę do subwencji. Teraz czekamy na kandydatów – mówił w trakcie przygotowywania bazy podczas jednej z sesji rady powiatu starosta Szczepan Niebrzegowski.

Ruszyła filia

Od początku plany były takie, by już od jesieni tego roku rozpoczęło się kształcenie studentów. Tak też się stało. Wczesną jesienią powiat otrzymał ostatnie decyzje z MEiN, zezwalające na kształcenie na kierunkach ratownictwo i pielęgniarstwo, więc studia w nowym rokiem akademickim mogły ruszyć.

SPRAWDŹ: Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy

14 listopada uroczyście zainaugurowano rok akademicki w radzyńskiej filii AB. Na uroczystości pojawił się minister Przemysław Czarnek. 

- Cieszę się, że dziś świętujemy coś, co jest wydarzeniem w bogatej historii Radzynia Podlaskiego. To miejsce gdzie pisana była Konstytucja 3 maja, to stolica polskiego konstytucjonalizmu i do tej stolicy zawitała właśnie akademickość. Gratuluję rektorowi, wysokiemu senatowi i całej Akademii Bialskiej, tego liderowania w rankingach uczelni zawodowych i tego co stało się w wyniku ewaluacji zakończonej właśnie czyli uzyskania statusu akademickości w pełnym wymiarze – mówił minister Czarnek podczas inauguracji w Radzyniu Podlaskim. - Gratuluję, że podjęliście we współpracy z parlamentarzystami: senatorem Grzegorzem Biereckim i posłem Dariuszem Stefaniukiem i ze mną, decyzję o zwiększeniu miejsc na studiach medycznych i otwarcia filii na tych kierunkach w Radzyniu Podlaskim.

Inicjatywa powiatu radzyńskiego i Akademii Bialskiej zdaniem ministra odpowiada potrzebom państwa w zakresie zabezpieczenia opieki medycznej obywatelom. - Otwieranie nowych kierunków medycznych jest niezbędne, leży w żywotnym interesie państwa polskiego. Braki kadrowe wśród pielęgniarek, ratowników medycznych i lekarzy są pokłosiem wieloletnich zaniedbań. Na przestrzeni ostatnich lat tych miejsc powstało wiele więcej i najlepszym przykładem są uczelnie wyższe zawodowe zwraca uwagę minister. 

Czas na kierunki lekarskie?

Jak informuje minister, obecnie ponad 30 uczelni wyższych zawodowych ma kierunki medyczne. - Niektóre mają też już kierunki lekarskie – mówi Przemysław Czarnek. - Około 2010 kształciliśmy około połowę kadry lekarskiej, którą edukowaliśmy w roku 1989 i to jest powód, dla którego dziś na ryku lekarskim mamy kilkadziesiąt tysięcy etatów. To jest też powód, dla którego potrzebujemy jeszcze więcej pielęgniarek i ratowników medycznych. Jedynym sposobem uzupełnienia tych braków jest tworzenie nowych kierunków. Dlatego otwarcie filii z pielęgniarstwem i ratownictwem medycznym w Radzyniu Podlaskim jest ważne nie tylko dla Radzynia, nie tylko dla Białej Podlaskiej czy południowego Podlasia, ale dla całej Polski.

TO MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: O motywacji i biznesie. Weź udział w bezpłatnej konferencji

Minister zachęca zresztą Akademię Bialską do dalszego rozwoju w kierunku tworzenia studiów medycznych. Przypomina bowiem o tym, że ministerstwo otwiera już także na uczelniach wyższych zawodowych kierunki lekarskie. 

- Jestem przekonany, że kierunek lekarski może powstać też w Akademii Bialskiej, zachęcam do tego pana rektora i wysoki senat. Biała Podlaska jest świetnym ośrodkiem do kształcenia lekarzy z uwagi na Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, a po drugie karda na tej Akademii jest świetna – zachęca minister.

Akademia Bialska Nauk Stosowanych im. Jana Pawła II, 1 października 2022 r. uzyskała status uczelni akademickiej. Prowadzi studia o profilu praktycznym na 29 kierunkach. Kształci 2035 studentów, w tym 345 zagranicznych.

SPRAWDŹ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama