Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 15:05
Reklama
Reklama

Wyłączyli uliczne oświetlenie. Czy gmina utonie w ciemnościach?

Gmina Sosnówka dołączyła do gmin, w których wyłączono uliczne oświetlenie. Na ostatniej sesji rady gminy radni podtrzymali tę decyzję.
Wyłączyli uliczne oświetlenie. Czy gmina utonie w ciemnościach?
W gminie Sosnówka zgasły wszystkie uliczne lampy. Taką decyzję podtrzymali radni gminy na ostatniej sesji. Samorząd chce zaoszczędzić 10 proc. energii

Autor: poglądowe/pixabay.com

Na terenie gminy Sosnówka jest 191 lamp ulicznych. Decyzję dotyczącą wyłączenia ulicznego oświetlenia poprzedziła ożywiona dyskusja radnych. Inspektor d/s funduszy europejskich Dorota Szrama z Urzędu Gminy w Sosnówce wyjaśnia, że decyzja o wyłączeniu ulicznego oświetlenia podyktowana jest tym, że gmina jest zobligowana do 10-procentowych oszczędności zużycia energii. Takie zobowiązanie wynika z Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Ustawodawca nakłada na samorządy obowiązek zmniejszenia o 10 procent całkowitego zużycia energii elektrycznej w zajmowanych budynkach lub częściach budynków oraz przez wykorzystywane urządzenia techniczne, instalacje i pojazdy od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

Za wyłączeniem świateł w gminie Sosnówka była większość radnych. Tym samym na ulicach na terenie całej gminy po zmroku zapada ciemność. 

Przy okazji radni pytali o projekt „Modernizacja i budowa oświetlenia na terenie Gminy Sosnówka i Jabłoń”, który gmina realizuje wspólnie z gminą Jabłoń. 

– Jesteśmy po przetargu. Najtańsza oferta opiewa na kwotę 277 000 zł. Wszystkie lampy w gminie zostaną wymienione na nowoczesne ledowe oprawy do końca czerwca 2023 roku  – zaznacza wójt Marcin Babkiewicz. 

 

Jak czytamy na stronie www Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do istotnych działań na rzecz poprawy efektywności energetycznej należy zaliczyć, m.in.:
 

  • ograniczenie oświetlenia zewnętrznego, wyłączenie dobowej lub świątecznej iluminacji budynków;
     
  • dążenie do zapewnienia temperatury pomieszczeń: przy ogrzewaniu budynku na poziomie 19 stopni Celsjusza, przy chłodzeniu budynku na poziomie 25 stopni Celsjusza;
     
  • modernizację lub wymianę oświetlenia;
     
  • zastosowanie systemów pomiarowych, monitorujących i sterujących w ramach wdrażania systemów zarządzania energią;
     
  • wprowadzenie usprawnień organizacyjnych oraz działań edukacyjno-informacyjnych racjonalizujących zużycie energii przez pracowników urzędów.

PRZECZYTAJ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama