Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 maja 2024 02:37
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gminy i powiaty dostaną pieniądze na remonty dróg. Łącznie 98 mln zł

Wojewoda lubelski Lech Sprawka poinformował o naborze wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. O pieniądze na remont dróg gminnych i powiatowych mogą starać się samorządy. W województwie lubelskim do rozdania jest prawie 98 milionów złotych.
Gminy i powiaty dostaną pieniądze na remonty dróg. Łącznie 98 mln zł
Wojewoda lubelski poinformował o naborze wniosków do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. To pieniądze na remont dróg gminnych i powiatowych

Źródło: Gmina Tuczna/Archiwum/Poglądowe

10 stycznia w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się konferencja wojewody Lecha Sprawki, podczas której poinformował on o rozpoczęciu naboru wniosków na dofinansowanie zadań z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na rok 2023. Z funduszu mogą zostać dofinansowane jedynie inwestycje, dotyczące remontu dróg powiatowych lub gminnych. Zadania muszą być zrealizowane w trybie jednorocznym, a ich początek musi nastąpić w roku 2023. 

Nabór wniosków potrwa do 6 lutego. Wniosek o dofinansowanie może złożyć tylko ustawowy zarządca drogi. Województwo lubelskie do rozdysponowania pomiędzy samorządy otrzymało z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg prawie 98 mln złotych. Maksymalna kwota dofinansowania na jedno zadanie wynosi natomiast 30 mln zł. 

CZYTAJ TEŻ: W tym roku postawili na budownictwo drogowe. Sprawdzamy, jaki będzie budżet gminy Łomazy

Lech Sprawka, wojewoda lubelski (fot. LUW w Lublinie/Katarzyna Link)

– Z tego naboru wyłączone są dwa samorządy: miasto Lublin – miasto na prawach powiatu, które jest siedzibą wojewody i samorząd województwa lubelskiego. Nabór na zadania miejskie, czyli dla samorządu województwa oraz dla miast na prawach powiatu, które są siedzibą wojewody, czyli w naszym przypadku dla miasta Lublin został ogłoszony w 2022 roku i jest w końcowej fazie rozstrzygnięcia – informował wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Jak dodał, poziom dofinansowania zadań wynosi do 80 proc. kosztów kwalifikowalnych realizacji zadania, w zależności od dochodu podatkowego danej jednostki samorządu terytorialnego na jednego mieszkańca, w stosunku do średniego dochodu podatkowego JST na jednego mieszkańca w skali kraju. – Te zadania ze względu na charakter będą finansowane w ramach wydatków bieżących. To ważna informacja dla samorządów, bo jest to inny sposób realizacji tego typu zadań. Poziom dofinansowania z Funduszu jest w granicach 50-80 proc., a wysokość dofinansowania uzależniona jest od poziomu dochodów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Przyjęliśmy zasadę, że powiaty mogą złożyć trzy wnioski, a gminy dwa. Pulę środków dzielimy na dwie części: po 50 proc. na zadania gminne i 50 proc. na zadania powiatowe – wyjaśniał wojewoda.

 Dany wniosek o dofinansowanie może dotyczyć jednej drogi, przy czym w ramach zadania można umieścić trzy odcinki tej drogi – odcinki, które bezpośrednio ze sobą nie sąsiadują. – Na długości całej drogi można wytypować jeden odcinek, dwa lub trzy. Taki wniosek będzie spełniał wymogi formalne – tłumaczył Lech Sprawka. 

Przekazał też, że poziom dofinansowania zostanie ustalony po wpłynięciu wszystkich wniosków. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama