Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 05:06
Reklama
Reklama

Zapraszają na zimowe ptakoliczenie. Pierwszy raz w Białej Podlaskiej

Co roku Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje zimowe ptakoliczenie. Po raz pierwszy odbędzie się ono w tym roku w Białej Podlaskiej, a poprowadzi je Andrzej Lipiński.
Zapraszają na zimowe ptakoliczenie. Pierwszy raz w Białej Podlaskiej
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje zimowe ptakoliczenie. Po raz pierwszy odbędzie się ono w tym roku w Białej Podlaskiej, a poprowadzi je Andrzej Lipiński

Autor: Andrzej Lipiński

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków co roku organizuje cykl wydarzeń pod nazwą Zimowe Ptakoliczenie. Podczas ptakoliczenia są liczone ptaki, które spędzają zimę w bliskim sąsiedztwie człowieka. W akcji można wziąć udział samodzielnie lub z przewodnikiem – w zależności od doświadczenia w rozpoznawaniu gatunków. Amatorzy mogą samodzielnie prowadzić obserwacje przy karmnikach. Przez minimum godzinę należy spisywać ptaki, które do niego podlatują.

Listę zaobserwowanych gatunków należy zapisać na elektronicznej karcie obserwacji dostępnej na stronie OTOP. Drugą formą uczestnictwa w Zimowym Ptakoliczeniu jest udział we wspólnej wycieczce. 

Pierwsze zimowe ptakoliczenie w Białej Podlaskiej

Jedna z nich odbędzie się w tym roku w Białej Podlaskiej. Spacer ornitologiczny poprowadzi Andrzej Lipiński. To pierwsze takie wydarzenie w naszym mieście. Zimowe Ptakoliczenie 2023 w Białej Podlaskiej odbędzie się 29 stycznia od godz. 9:30. Wycieczka wyruszy spod siedziby Powiatowego Urzędu Pracy przy ul. Brzeskiej 101, dalej uczestnicy pójdą ścieżkami wzdłuż rzeki Krzny do Parku Radziwiłłowskiego śladami dzięcioła białoszyja. 

CZYTAJ TEŻ: Najlepsze szkoły w Polsce. Ranking „Perspektyw” 2023

W tym roku ptakiem zimowego ptakoliczenia jest jemiołuszka. "Wnikliwi obserwatorzy zapewne zauważą, że jemiołuszka była bohaterką Zimowego Ptakoliczenia również w 2011 roku. Ponowny wybór tego gatunku to nie jest błąd ani brak innych ciekawych bohaterów, którzy z powodzeniem udźwignąłby brzemię sławy. Śledząc serwisy pogodowe już niemal regularnie słyszymy, że padł kolejny rekord w pomiarach temperatur. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby te komunikaty nie zmieniały się w codzienność. Z każdym podsumowaniem minionego roku możemy przeczytać o kolejnych pobitych rekordach. Zmiany klimatu postępują nieubłaganie. A co ma z tym wspólnego jemiołuszka? Jemiołuszki migrują w nasze oraz dalej położone na południu regiony, aby przetrwać trudne zimowe warunki oraz okresowy brak pokarmu. Jednak w dynamicznie zmieniającym się świecie również ich zachowania mogą ulec zmianie. W przyszłości może się zdarzyć, że przestaniemy je oglądać w granicach naszego kraju. Dlatego póki mamy okazję wypatrujmy tych pięknych ptaków!" – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. 

CZYTAJ TEŻ: 

Jak rozpoznać jemiołuszkę?

Ten gatunek jest charakterystyczny i trudny do pomylenia nawet dla niedoświadczonego obserwatora. Jemiołuszka jest wielkości szpaka, ale bardziej krępa o grubej szyi. Pióra są barwy rudawobeżowej. Na głowie występuje charakterystyczny czub. Wokół oczu mają wąską czarną maskę i czarny śliniak pod dziobem. Żółto obrzeżone sterówki, czyli pióra tworzące ogon, oraz żółto-biały wzór na lotkach pierwszorzędowych są cechami jeszcze bardziej ułatwiającymi rozpoznanie tego gatunku. Charakterystyczną cechą, spotykaną tylko u tego gatunku, są czerwone zakończenia lotek drugorzędowych przypominające woskowe płytki. Sporadycznie można zaobserwować takie płytki na zakończeniach sterówek. Pod ogonem można dostrzec dużą rudą plamę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Aleks22Treść komentarza: Zobaczcie ile zarabiaja ludzie prezydenta w radach nadzorczych miejskich spolek. To jakis zart, zwlaszcza jak spolka ma strate na poziomie 1.5 mln rocznie, z czego polowa to jest koszt rady nadzorczej w takiej spolce.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 14:58Źródło komentarza: Jest wniosek o maksymalne wynagrodzenie dla prezydentaAutor komentarza: Króluj nam ChrysteTreść komentarza: Ej tam co roku gorzej , dlaczego ? Co roku w bialskim powiecie rozwala się od 4-6 motocyklistów . Prawie zawsze śmierć następuje w wyniku nadmiernej prędkości . Gdyby tymi swoimi mótorkami jeżdzili 40-50 km na godzinę to by żyli a jeżdżą ponad 100 km na godzinę i łamią przepisy drogowe bo na drogach powiatu można jeżdzić max 90 km na godzinę . A życie ma się tylko jedno więć może warto zwolnić i jeżdzić 40-50 km na godzinę . Króluj na Chryste zawsze i wszędzie.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 14:49Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Co roku jest gorzej z organizacją tej wspaniałej imprezy.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:53Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: TrfTreść komentarza: PRYMASKI - prosze pamietac o feminatywach. To nowoczesne wyksztalcone srodowisko...Data dodania komentarza: 15.05.2024, 09:29Źródło komentarza: Biała Podlaska: Justyna Gorczyca zastępcą prezydentaAutor komentarza: czyt →tTreść komentarza: Brzegowa? Po zapaszku poznasz. Może i jamę tam wykopać (zbiornik kontrolny zrzutu, już wiele razy by był przydatny) Mogą być odporne zwierza w tej wodzie, jakby co. Niekoniecznie małże. Bełkot o ekologii i zielonym i odnawialnych (nie ma energii odnawialnej, chyba, że czegoś z Fizyki mnie nie douczono). Kapiele dla Morsów. Morsy? To tak jak z Monitoringiem w sklepach. Z czasem i zaczął się przydawać: skąd O N Y wiedzieli.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 08:31Źródło komentarza: Tężnia solankowa i plaża. Nad Krzną, jak nad morzem
Reklama
Reklama