Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 28 czerwca 2026 14:16
Reklama
Reklama

Miasta odzyskują swój blask

Od dłuższego czasu uwagę zwraca wpływ jaki Fundusze Europejskie mają na wygląd miast i wiosek, które podjęły wysiłek na rzecz rewitalizacji swoich obszarów. Zdecydowały się na to między innymi władze Hrubieszowa i Radzynia Podlaskiego. O wynikach tych działań przekonali się właśnie mieszkańcy. W lutym oficjalnie odzyskali dostęp do odnowionych części swoich miast.
Miasta odzyskują swój blask

Autor: Darek Duda/UM Hrubieszów

Hrubieszów

Dzięki funduszom unijnym swój dawny blask odzyskał budynek Syndykatu Rolniczego. To historyczne miejsce znowu dostępne jest dla mieszkańców (zdjęcie: uroczystość oddania Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa do użytku). Dzisiaj jest siedzibą Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa. Mieści się tam już Miejska Biblioteka Publiczna z doskonale wyposażoną wypożyczalnią, czytelnią prasy, bogato zaopatrzonym działem multimediów, pracownią dla twórców, a także wielofunkcyjną salą konferencyjną. Z zapowiedzi władz miasta wynika, że wkrótce zostanie tam uruchomiony Punkt Informacji Turystycznej, Hrubieszowskie Centrum Wolontariatu, Centrum Partnerstwa Publiczno-Społecznego i Uniwersytet Trzeciego Wieku. Swoją siedzibę zachowa Fundacja Kultury i Przyjaźni Polsko-Francuskiej im. Krystyny i Stefana du Chateau.

Działanie miasta poprzedziła staranna diagnoza. Celem projektu zrealizowanego za ponad 13 mln zł było nie tylko zyskanie pięknego obiektu, ale też wpływ na ograniczenie ubóstwa i wykluczenia społecznego, które dotyka mieszkańców Hrubieszowa. 

Radzyń Podlaski

W ramach projektu rewitalizacyjnego samorząd zajął się Rynkiem i Pałacem Potockich. Do użytku oddana została pierwsza część tego przedsięwzięcia.

Bez wsparcia finansowego Funduszy Europejskich trudno byłoby sobie wyobrazić, że miasto udźwignęłoby tak wielkie przedsięwzięcie. 

Przygotowując wniosek o dofinansowanie, władze miasta założyły przede wszystkim, że odtworzona zostanie historyczna przestrzeń miejskiego Rynku przy widocznej modernizacji. Plac zyskał więc nową nawierzchnię – dotyczy to zarówno jego płyty, jak i chodników, drogi pożarowej i ulicy Rynek. Pod powierzchnią znajduje się przebudowana kanalizacja deszczowa. Zadbano też o nowe oświetlenie i zieleń. Nie tylko udało się odbudować starą studnię, ale także wzbogacić plac o fontannę. Całość zabezpiecza nowa instalacja monitoringu wizyjnego.

Rewitalizacja Rynku to tylko część ambitnego przedsięwzięcia, jakim jest przywrócenie świetności pałacu Potockich. Na zakończenie tej inwestycji musimy jeszcze poczekać. Koszt całości to blisko 29 mln zł. Z tej sumy przeszło 19 mln zł stanowiła dotacja pochodząca z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2021.

Społeczny wymiar rewitalizacji

Podejmowane przez samorządy działania łączy nie tylko źródło finansowania, ale także dbałość o to, by wszystkie prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane służyły dostosowaniu rewitalizowanych obszarów do nowych funkcji – podkreśla Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. – Zrealizowane projekty służą więc przywróceniu funkcji społeczno-gospodarczych na zdegradowanych obszarach miast. Działalność takich placówek jak Hrubieszowskie Centrum Dziedzictwa z pewnością pomoże w aktywizacji i integracji społecznej seniorów, młodzieży czy całych rodzin. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: por. Nos Treść komentarza: Najgorsze jest to , że takich " Dzbanów " i " Przy-głupów " wyprzedzających przed przejście dla pieszych widzi się dziennie dziesiatki w Białej Podlaskiej . I nie chodzi mi tylko o młodych nie doświadczonych źrebaków , czy dziadów bez kasy w 15 letnich albo i pełnoletnich 18 + rozdygotanych śrutach Audi czy Bmw . Ale o ludzi , którzy jeżdżą już bardzo długo , często zawodowo i w nowych autach z salonu . Za niskie są mandaty w Polsce i za mała liczba punktów za wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim ! Ludzie kupujcie kamerki , zakładajcie w autach i zgłaszajcie takich dzbanów !!! Data dodania komentarza: 28.06.2026, 11:03 Źródło komentarza: Rajd 19-latka w Radzyniu Podlaskim [FILM] Autor komentarza: Zulu Gula Treść komentarza: A jak myślisz? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 19:33 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: [email protected] Treść komentarza: Czy nikt nie zginął? Data dodania komentarza: 27.06.2026, 16:53 Źródło komentarza: Wypadek na DW 812. Ruch wahadłowy Autor komentarza: Rafa Treść komentarza: Ano beda, beda inwestorzy i miejsca pracy. Za 3606 zl na reke😅Z premia to 3900 plus usmiech szefa. Data dodania komentarza: 26.06.2026, 19:20 Źródło komentarza: Mamy to! Kierowcy pojechali nowym odcinkiem A2 Autor komentarza: Stefan Treść komentarza: I moja Ładna Sąsiadka ! Data dodania komentarza: 26.06.2026, 08:45 Źródło komentarza: Biała Podlaska. Dobra zabawa na Festynie Społem [GALERIA ZDJĘĆ]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama