Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 4 lipca 2026 00:49
Reklama
Reklama

Powiat bialski: Rok 2023 Rokiem Biskupa Adama Naruszewicza

Na ostatniej sesji rady powiatu, radni przyjęli stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Biskupa Adama Naruszewicza. W październiku minie 290. rocznica urodzin poety, historyka, bliskiego współpracownika króla Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz orędownika Konstytucji 3 maja, związanego z Janowem Podlaskim.
Powiat bialski: Rok 2023 Rokiem Biskupa Adama Naruszewicza
Na ostatniej sesji rady powiatu bialskiego, radni przyjęli stanowisko w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Biskupa Adama Naruszewicza

Źródło: Wikipedia

Na sesji 28 lutego jednym z głosowanych przez radnych dokumentów, było stanowisko rady powiatu bialskiego w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Adama Naruszewicza w Powiecie Bialskim.

Przed głosowaniem, komisja kultury sportu i turystyki wprowadziła jeszcze autopoprawkę do stanowiska, jak wspomniał przewodniczący rady powiatu Mariusz Kiczyński, “podkreślającą godność księdza Adama Naruszewicza”. – Autopoprawka wynika z konsultacji, które przeprowadziliśmy jako komisja. Ona dotyczy tylko samego wstawienia do nazwy roku określenia “biskup”, żeby oddać hołd historycznej postaci – wyjaśniał z kolei przewodniczący komisji kultury, sportu i turystyki, radny Arkadiusz Maksymiuk.

19 głosami “za” (czterech radnych było tego dnia nieobecnych) radni przyjęli stanowisko z autopoprawką i tak rok 2023 ustanowili Rokiem Biskupa Adama Naruszewicza.

Jak czytamy w uzasadnieniu: 

“Od 2007 roku Rada Powiatu w Białej Podlaskiej przyjmuje stanowisko ustanawiające dany rok rokiem osób, organizacji lub wydarzeń istotnych dla Powiatu Bialskiego. Konsekwencją tego są kampanie społeczne, skierowane do mieszkańców powiatu bialskiego, którzy licznie włączają się w przedsięwzięcia organizowane przez partnerów danego roku – samorządy, instytucje, szkoły, organizacje pozarządowe, a ich celem jest uczcić daną postać lub wydarzenie. W 2023 roku mija dwieście dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Adama Naruszewicza. Rada Powiatu w Białej Podlaskiej postanowiła upamiętnić tę rocznicę, ustanawiając rok 2023 Rokiem Adama Naruszewicza w Powiecie Bialskim”.

Rada powiatu bialskiego poprzez ustanowienie roku 2023 na cześć Adama Naruszewicza, zachęca samorządy, instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe do podejmowania inicjatyw i działań, których celem będzie upamiętnienie patrona roku, jego twórczości i działalności.

Adam Naruszewicz urodził się 20 października 1733 r. na Polesiu. To jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego oświecenia, poeta, historyk, biskup łucki, senator. Pełnił szczególną rolę w piśmiennictwie, uchodząc za jednego z czołowych przedstawicieli polskiej literatury XVIII wieku. Kształcił się w akademiach jezuickich, m.in. w Wilnie i w Lyonie. Przedstawiony królowi Stanisławowi Augustowi szybko zyskał jego przychylność, a od roku 1770 związał się już ściśle z dworem królewskim. O wielkiej zażyłości z królem świadczy fakt, iż Stanisław August Poniatowski zwracał się do niego „Mój Naruchu”.

Naruszewicz w wieku 15 lat ukończył szkołę jezuitów w Pińsku i wstąpił do ich zakonu. W 1788 roku osiadł na stałe w Janowie, był 43. biskupem rezydującym w janowskim zamku. Na terenie biskupstwa angażował się w przygotowanie sejmików deputackich i gospodarskich, które miały wyrazić aprobatę dla Konstytucji 3 maja. Przepowiadając upadek i niewolę Polski, za nic nie chciał się przeprowadzić z Janowa do Warszawy, odmawiając tym samym królowi. Cieszył się wielkim poważaniem mieszkańców okolic.

Biskup założył w Janowie fundację dla sierot, starców i kalek, a także szpital. Chętnie rozmawiał z ludem i odwiedzał biednych. Mieszkańcy mówili o nim „chłopski pasterz”. Jego ulubionym miejscem do przesiadywania była kamienna grota, wybudowana w 1790 roku. Była miejscem rozmyślań i pracownią biskupa Adama Naruszewicza. Tradycja podlaska podaje, że tutaj biskup opracowywał tezy do Konstytucji 3 maja i tutaj przepowiedział upadek i niewolę Rzeczypospolitej. Legenda głosi, że zamek z grotą łączyło podziemne przejście, a duch Adama Naruszewicza nadal spaceruje ukrytą drogą, by w świątyni dumania nadal rozmyślać nad losami Polski.

Imię Adama Naruszewicza nosi Zespół Szkół w Janowie Podlaskim. W jednym z dzieł historyk i biskup zawarł myśl: “Nie urodzenie, lecz prawdziwe zasługi powinny być podstawą do chluby i nagród”. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Drosed
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
ReklamaKolejowy Serwis Mobilny
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Bojarzy, polscy bojarzy... Treść komentarza: Podlasie ? Podlaszcze. Pod Lachami. Gdy popatrzymy na fundamenty nieistniejącego pałacu Radziwiłłów w Białej, i na Krznę, i jak rzeka blisko jest... była to umowna granica Korony i WKL. Data dodania komentarza: 2.07.2026, 15:19 Źródło komentarza: Ani chłopi, ani szlachta. Wojownicy, którzy zostali rolnikami. Kim byli bojarzy międzyrzeccy? Autor komentarza: Electrodeath won ! Treść komentarza: Nie chodzi o ambicje rodziców ! Prawo przyzwala na korzystanie bez ograniczeń szybkościowych, uprawnieniowych, z elektrycznych hulajnog ( co za błędna nazwa ! ) i quadów. Dzieci wsiadają i rozwijają wielkie prędkości, nie znając zasad ruchu drogowego ! Data dodania komentarza: 2.07.2026, 14:44 Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w gminie Kąkolewnica. Nie żyje 14-letni kierowca quada Autor komentarza: Chudy - maniaku, chory maniaku, Treść komentarza: Ciekawe, geniuszu, na jakiej podstawie oceniłeś stan auta sprzed wypadku. Tobie powinien przyjrzeć się psychiatra. Data dodania komentarza: 1.07.2026, 22:56 Źródło komentarza: Pijany rajd w Drelowie. Kierowca BMW wylądował w szpitalu Autor komentarza: I tak nas za dużo ? Treść komentarza: Cywilizacja śmi...rci namawia, wsiadajcie bez uprawnień do jazdy na... elektryczna hulajnoga, quad... i dzieciarnia wciąż szaleje... i ginie... Data dodania komentarza: 1.07.2026, 13:45 Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w gminie Kąkolewnica. Nie żyje 14-letni kierowca quada Autor komentarza: gość Treść komentarza: "ich dziecko ma a moje nie ma???" "kupimy i tobie"..... standardowe teksty dzisiejszych rodzicó.... dalej niech rodzice się licytują, czyj bombelek ma więcej "zabawek".... głupota rodziców a dziecka szkoda..... Data dodania komentarza: 1.07.2026, 13:07 Źródło komentarza: Tragiczny wypadek w gminie Kąkolewnica. Nie żyje 14-letni kierowca quada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama