Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 maja 2024 17:33
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

ZPiT Podlasie zaprezentują najpiękniejsze melodie oraz tańce regionu

"Tryptyk Podlaski – Tajemnica korobeczki" to najpiękniejsze melodie oraz tańce Podlasia lirycznie z humorem, w różnych odcieniach i barwach w choreografii Marcina Bochenka i muzycznym opracowaniu Przemysława Marcyniaka. Na widowisko, które odbędzie się już 10 maja zaprasza Zespół Pieśni i Tańca Podlasie.
ZPiT Podlasie zaprezentują najpiękniejsze melodie oraz tańce regionu
"Tryptyk Podlaski – Tajemnica korobeczki" to najpiękniejsze melodie oraz tańce Podlasia. Już 10 maja dwa takie spektakle zaprezentuje ZPiT Podlasie

Autor: Marcin Michalczuk

Kolejne niezwykłe widowisko taneczno-muzyczne szykuje ZPiT Podlasie, działający już od ponad 50 lat przy Filii Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Już 10 maja zaprezentuje premierowy spektakl pt. "Tryptyk Podlaski – Tajemnica korobeczki". Pierwszy zaplanowano o godz. 11:00 dla młodzieży i szkół bialskich, drugi o godz. 19:00 dla pozostałych mieszkańców Białej Podlaskiej i regionu. Oba odbędą się w sali Regionalnego Ośrodka Badań i Rozwoju AWF przy ul. Akademickiej 2. Wstęp na spektakl jest bezpłatny.

– Folklor taneczny Podlasia to interesująca karta, która została zapisana dawno temu, a swoją treścią intryguje na wiele różnych sposobów. Tryptyk jest odniesieniem do biegu zdarzeń, przemijania i pór roku. Tytuł spektaklu ma wymiar heterogeniczny i nawiązuje do „Korobeczki”. Z jednej strony to pleciony kosz który oznacza słomianą koszałkę, plecione pudło ze słomy wykorzystywane powszechnie na Podlasiu, z drugiej to taniec na Podlasiu, do lirycznej melodii, z symboliką nawiązującą do prac związanych z wytwórczością ludową – opowiada Marcin Bochenek, kierownik artystyczny ZPiT Podlasie. 

Podkreśla, że cykliczność zmian w przyrodzie, a także rodzaj zajęć gospodarskich stanowiły punkt wyjścia, a także pretekst dla wielu zabaw i tańców. Charakterystyczne okresy w życiu społeczności wiejskiej na Podlasiu były szczególnie eksponowane. – Tematyka obrzędowości i folkloru tanecznego ludności nadbużańskiej stanowiła inspirację dla obrazów choreograficznych proponowanego spektaklu. Na tym tle zostaną zaprezentowane tańce i pieśni Podlasia, które były przekazywane z pokolenia na pokolenie, a także stroje w ich różnych odmianach – wyjaśnia Marcin Bochenek.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama