Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 maja 2024 20:38
Reklama
Reklama

"Roskoszne Wilno". Wymiana młodzieży z Polski i Litwy [ZDJĘCIA]

Na początku czerwca zakończyła się wymiana młodzieży z Polski i Litwy, realizowana w ramach projektu "Roskoszne Wilno". W wymianie w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy wzięło udział 24 młodych ludzi wraz z opiekunami.
"Roskoszne Wilno". Wymiana młodzieży z Polski i Litwy [ZDJĘCIA]
Wymiana młodzieży z Polski i Litwy, realizowana w ramach projektu "Roskoszne Wilno" zakończyła się 3 czerwca. Odbyła się ECKiW OHP w Roskoszy

Źródło: ECKiW OHP w Roskoszy

Wymiana młodzieży jest efektem projektu, finansowanego z pieniędzy Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Trwała od 28 maja do 3 czerwca.

– Młodzież z Polski i Litwy spotkała się w centrum w Roskoszy, by poznawać wspólne dziedzictwo kulturowe i zachęcać lokalną społeczność do zainteresowania się polsko-litewską spuścizną i wspólną historią obu narodów na przykładzie miasta stołecznego Wilna, w siedemsetną rocznicę jego założenia – opowiada Maja Hince z ECKiW OHP w Roskoszy.

Uczestnicy wymiany wzięli udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Była gra terenowa, która pozwoliła lepiej poznać Założenie Dworsko-Parkowe w Roskoszy, zajęcia ewaluacyjne, gry i zabawy służące poznawaniu swoich imion, zainteresowań, podobieństw i różnic.

W kolejnych dniach uczestnicy poznawali specyfikę, historię, zabytki stolicy Litwy poprzez różnego rodzaju aktywności. – Po zabawach wspierających budowę współpracy w grupie, młodzież z Litwy wprowadziła grupę polską w tematykę projektu, przekazując najważniejsze informacje, związane z Wilnem. Odbyły się także warsztaty w wiosce ginących zawodów z tkania na dawnym narzędziu bardku, opaski na rękę w barwach Wilna i z wyplatania wianków wileńskich – wymienia specjalistka ds. programów z centrum w Roskoszy. Dodaje, że dużym zainteresowaniem uczestników cieszyły się warsztaty z wykuwania krzyży charakterystycznych w rejonie wileńskim w warsztacie kowala i z wypieku pysznych kybynów, czyli karaimskich pierogów, w warsztacie piekarza.

Nie zabrakło ogniska integracyjnego z pokazem obchodów nocy świętojańskiej w rejonie wileńskim. Uczestnicy mogli się wykazać w konkursie plastycznym "Wilno – 700 lat".

Wieczorami młodzież miło spędzała czas, poznając kulturę swoich krajów podczas wystąpień, prezentacji, zabaw i konkursów. Była też muzyka i śpiew podczas tematycznych wieczorków narodowych "Wilno – stolica Litwy" oraz "Polskie oblicza Wilna".

1 czerwca uczestnicy wybrali się do Warszawy, gdzie zwiedzili Muzeum Józefa Piłsudskiego oraz udali się na spacer po centrum stolicy śladami osób ważnych dla Warszawy i Wilna, czyli m.in. Adama Mickiewicza, Stanisława Moniuszki, Józefa Piłsudskiego, ks. Piotra Skargi czy Andrzeja Boboli. Pobyt w stolicy zakończył się niezapomnianym spektaklem „Kongo” w teatrze Capitol.

Uczestnicy przygotowali też warsztaty międzykulturowe dla dzieci i młodzieży z lokalnej społeczności, nawiązujące do bogactwa kulturowego Wileńszczyzny.

Na koniec wymiany odbyło się podsumowanie całego projektu, podczas którego młodzież przedstawiła zrealizowane działania i podzieliła się swoimi wrażeniami. Rozstrzygnięto konkurs "Wilno – 700 lat". Następnie przybyli goście zostali zaproszeni do obejrzenia wystawy o Wilnie. Uczestnicy projektu zaprosili do udziału w warsztatach kulinarnych, tkackich, pokazu w warsztacie kowala, strefy piosenek litewskich, gier i zabaw podwórkowych, toru przeszkód, quizu wiedzy czy kącika plastycznego.

– Po zakończonym spotkaniu nastąpiła ewaluacja warsztatów i projektu oraz zaplanowanie ostatniej jego fazy. W najbliższym czasie młodzież opracuje między innymi broszurę projektową i nagrane podczas wymiany filmy instruktażowe z wyplatania wianków na noc świętojańską, tkania opaski w kolorach flagi wileńskiej, wykonania krzyża inspirowanego wzornictwem wileńskim oraz sporządzenia kybynów – tradycyjnej potrawy karaimskiej – podsumowuje Maja Hince.

Zdjęcia: Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama