Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 7 lutego 2026 00:33
Reklama
Reklama
Reklama

Przed bazyliką odkryto bruk z XX-lecia międzywojennego i dwie monety

Przed Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu prowadzone są prace związane z układaniem kostki brukowej, w czasie których odkryto bruk z okresu dwudziestolecia międzywojennego. Zostanie on wykorzystany do wybrukowania ul. Sapiehy. Ze względu na bogatą historię miejsca, prowadzony jest nadzór archeologiczny.
Przed bazyliką odkryto bruk z XX-lecia międzywojennego i dwie monety
Przed Sanktuarium Matki Bożej w Kodniu prowadzone są prace związane z kładzeniem kostki brukowej, w czasie, których odkryto bruk z okresu dwudziestolecia międzywojennego

Autor: Justyna Lesiuk-Klujewska

Źródło: Słowo Podlasia

Jak wyjaśnia Arkadiusz Bojczuk konserwator zabytków w Białej Podlaskiej, w miejscu gdzie są prowadzone prace budowlane, odkryto bruk pochodzący prawdopodobnie z okresu dwudziestolecia międzywojennego. – Posłuży on zapewne do wybrukowania ul. Sapiehy w Kodniu – przekazuje Arkadiusz Bojczuk

PRZECZYTAJ : Kolejne włamania w regionie! Okradzione domy w dwóch gminach

Z kolei archeolog Mieczysław Bienia wyjaśnia, że przy pracach koło bazyliki prowadzony jest nadzór archeologiczny i potrwa on do końca prac ziemnych czyli ok. dwóch miesięcy. – Plac przed kościołem był brukowany, a teraz został odkryty. Bruk został położony przed II wojną światową lub tuż po niej. Dotychczas znaleźliśmy dwie monety po 50 gr. z 1949 r., co może świadczyć, że bruk został położony po II wojnie światowej, podejrzewam, że mogło być to zrobione nawet w latach pięćdziesiątych – wyjaśnia Mieczysław Bienia.  

SPRAWDŹ TEŻ: Nowe wydanie Słowa Podlasia już gotowe! Sprawdźcie, o czym piszemy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama