Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 12 czerwca 2026 12:01
Reklama
Reklama

Tajemnicza choroba atakuje koty. Lepiej ich nie wypuszczać na dwór

Lekarze weterynarii alarmują, że coraz częściej spotykają się z groźną chorobą kotów. Na razie nie wiedzą, jak ją leczyć.
Tajemnicza choroba atakuje koty. Lepiej ich nie wypuszczać na dwór
Lekarze weterynarii alarmują, że coraz częściej spotykają się z groźną chorobą kotów. Na razie nie wiedzą, jak ją leczyć

Autor: iStock

Na alarm biją między innymi specjaliści z przychodni weterynaryjnej SpecVet w Warszawie. Podkreślają jednak, że choroba nie jest przypisana wyłącznie do tego czy innego miasta. Przypadki zachorowań zdarzają się w całej Polsce.

– W ciągu zaledwie kilku dni odnotowano u kilkunastu kotów objawy neurologiczno-oddechowe – precyzuję weterynarze.

Wyliczają także poważne objawy chorobowe takie jak:

  • hiperglikemia,
  • otępienie,
  • sztywność kończyn,
  • duszność,
  • anizokoria,
  • źrenice niereagujące na światło,
  • drgawki,
  • ataki padaczkowe,
  • spadek saturacji,
  • hipokaliemia,
  • podniesione parametry AST i CK z krwi.

Niestety w takich przypadkach nie pomaga żadne leczenie, a ofiarami są zarówno młode, jak i starsze zwierzęta. W każdym przypadku konieczny jest kontakt ze specjalistą.

Konieczna szczególna ostrożność

Weterynarze zalecają właścicielom kotów bardzo ostrożne zajmowanie się podopiecznymi.

CZYTAJ TAKŻE:

„W związku z zagrożeniem, jakie niesie za sobą ta choroba, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie wychodzić z kotami na spacery, ograniczyć kontakt z surowym mięsem wieprzowym, drobiowym, nie dopuszczać do kontaktu z dzikimi ptakami” – apelują.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

a może kotom wystarczą maseczki ? 24.06.2023 00:10
Była ,,choroba szalonych krów,, , była ,,ptasia grypa,, , był ,,świński pomór,, , sztucznie wywołane pandemie zwierząt hodowlanych, co łatwo zrozumieć, bo chodziło o to, żeby obrzydzić ludziom jedzenie mięsa, taki Nowy Wspaniały Bezmięsny Świat chcą nam stworzyć. Był covid-19, też łatwo zrozumieć, taka tresura samych ludzi, test, na ile można pozwolić w globalnym ich zastraszaniu i manipulowaniu. Ale i koty w czymś przeszkadzają ? Fakt, w Australii namawiano do polowań na koty, ale to mało ,,humanitarne,, było , ,,kocia pandemia,, to jest to. Kto następny, psy ?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama Butik Parkowa 13 – oferta odzieży w rozmiarach 38-60. Unikalne kolekcje dla Twojej sylwetki. Zapraszamy na zakupy przy kawie
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Żałosne Treść komentarza: Jeszcze niedawno Marta Wcisło, pytana o zatrudnienie Sosnowskiego, odpowiedziała „Nie znam planów, ale życzę mu jak najlepiej.”. Mają nas za idiotów. Ale ZAKŁAMAŃCY już mu posadkę w Cargotor przygotowali ale póki co to im nie było nic wiadomo :). Porażka i wszyscy temu się przyglądamy. Samorządowiec wojewódzki w spółce skarbu państwa. Olśnienie , specjalista od rozwoju transportu kolejowego. Niby walczycie i piętnujecie kolesiostwo w PIS-e a sami co – HIPOKRYCI. Ale w urzędzie miasta to nie jedyny przypadek „trampoliny” . Oleszczuk z urzędu miasta do Wód Polskich na dyrektora, Siedlecki z urzędu miasta do Wód Polskich na z-ce dyrektora, Kuprianiuk z urzędu miasta do KRUS-u na kierownika itd., itd. ………… Pracownicy w urzędzie miasta tylko się uśmiechają jak się o tym wspomina. Data dodania komentarza: 12.06.2026, 08:19 Źródło komentarza: Był szefem gabinetu prezydenta miasta. Trafił do Cargotoru Autor komentarza: Pinkokio Treść komentarza: Jaka kasa? W latach 90 jak bieda piszczała chłopaki własnymi samochodami na mecze jeździli za własne paliwo i nikomu do głowy nie przyszło zrezygnować z gry w lidze wyżej po awansie. Dziś w większości klubów grają miękiszony, a lokalne władze zamiast inwestować w rozwój sportu wydają krocie na głupoty. Trudno nie podołasz sportowo spadasz tak jak Łuków i za rok podejmujesz rękawicę. Ale jak się nie ma jaj.... to się odpuszcza. Rezerwy Podlasia kolejny temat... dla tych chłopków IV liga to szansa na lepszy rozwój i szybrze dojrzewanie do seniora. Chyba po to II ekipę w tym klubie stworzono? Data dodania komentarza: 12.06.2026, 07:35 Źródło komentarza: Weekendowe zmagania klasy okręgowej [GALERIA ZDJĘĆ] Autor komentarza: Tosia Treść komentarza: Witam a czy potrzebujecie personelu opiekunki Data dodania komentarza: 12.06.2026, 07:22 Źródło komentarza: Gmina Biała Podlaska. Trwa rekrutacja do programu skierowanego do seniorów Autor komentarza: TOTALPENER69 Treść komentarza: Oby gnój był codziennie dojeżdżany w pierdlu oby całe życie tam spędził. Data dodania komentarza: 11.06.2026, 18:38 Źródło komentarza: Zabójstwo 16-latki w Białej Podlaskiej. Zatrzymany chłopak przyznał się do winy Autor komentarza: Onopiuk Treść komentarza: Stawiają na jakość 🤣🤣🤣 a z komina na całe Łosice leci czarny syf, tak samo ścieki do rzeki wypuszczają. Data dodania komentarza: 11.06.2026, 16:42 Źródło komentarza: WYWIAD SŁOWA. Z lokalnego rynku na globalne salony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama