Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 grudnia 2025 08:47
Reklama
Reklama

Wsparcie dla ogrodników, których dotknęło embargo

Agencja Rynku Rolnego ma udzielić pomocy producentom wybranych gatunków owoców i warzyw w związku z przedłużeniem przez władze rosyjskie embarga na przywóz niektórych produktów rolnych z krajów Unii Europejskiej.
Wsparcie dla ogrodników, których dotknęło embargo

Nowe przepisy będą wdrażały rozporządzenie unijne nr 2016/921, na podstawie którego uruchomiony zostanie kolejny mechanizm wsparcia dla sektora ogrodniczego. Do 30 czerwca 2017 r. rolnicy otrzymają pomoc finansową za wycofanie z rynku wybranych owoców i warzyw. Produkty te będzie można przeznaczyć do bezpłatnej dystrybucji lub na inne cele np. paszę dla zwierząt lub spalanie w biogazowi w celach energetycznych. Ta pomoc ma ograniczyć podaż tych produktów na rynku krajowym i umożliwić ustabilizowanie cen oferowanych producentom.

Polscy producenci będą mogli otrzymać pomoc za wycofanie: 90.400 ton jabłek i gruszek, 10900 ton pomidorów, marchwi, papryki słodkiej oraz ogórków i korniszonów, 500 ton śliwek i winogron stołowych, 600 ton brzoskwiń. Wycofywane z rynku owoce i warzywa, bez względu na ich przeznaczenie, muszą spełniać wymagania jakości handlowej. Łączna ilość produktów, którą będzie można zgłosić do przeprowadzenia operacji wycofania, wyniesie maksymalnie: 200 ton dla jednego rolnika indywidualnego, a dla jednej organizacji producenckiej 20.000 ton. Wprowadzenie limitów na takim poziomie zapewni dostęp do mechanizmu wsparcia większej liczbie zainteresowanych producentów.

Organizacje charytatywne, które będą odbierać wycofane z rynku owoce i warzywa z przeznaczeniem na bezpłatną dystrybucję, będą musiały mieć status organizacji pożytku publicznego.

~ Marek Wasiluk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama