Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 12:31
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Wakacje w górach? O tych rzeczach pamiętaj

Rodzinny wyjazd w góry to doskonała opcja na udany urlop. Góry są piękne zarówno latem, jak i jesienią czy zimą, dlatego każda pora jest dobra. Nie każdy jednak wie, co warto zabrać na taką wyprawę i jak się przygotować. W dzisiejszym artykule przedstawiamy nasze rady na temat tego, co warto kupić i o czym pamiętać, wyjeżdżając na szlaki górskie!
jakie-ubezpieczenie-w-gory
Góry są piękne zarówno latem, jak i jesienią czy zimą, dlatego każda pora jest dobra. Nie każdy jednak wie, co warto zabrać na taką wyprawę i jak się przygotować.

Bagaż do spakowania: ma być lekko i wygodnie

Pakując walizkę na wyjazd w góry, pamiętaj, aby zabrać naprawdę wygodne ubrania. Jeżeli będziesz chodzić po szlakach, zapomnij o szortach czy spódniczkach, ponieważ one raczej się nie sprawdzą. Weź za to ze sobą wygodne, górskie buty – najlepiej zakrywające kostki z przyczepną podeszwą. Przydadzą się też turystyczne i sportowe ubrania - długie spodnie, T-shirty, bluzy czy lekka kurtka. W górach bywa dość chłodno, a naprawdę wysoko śnieg leży nawet latem. W wysokich partiach gór może wiać wiatr. Do torby podróżnej spakuj też akcesoria, których będziesz potrzebować w hotelu – płyn do kąpieli, szampon, szczoteczkę i pastę do zębów. Oprócz tego przyda się środek na komary i kleszcze oraz nakrycie głowy. Jeżeli spakowałeś/-aś już wszystko i nie masz miejsca na ręczniki, koniecznie postaw na te sportowe – są one szybkoschnące, zajmują mniej miejsca niż tradycyjne i świetnie sprawdzają się na wakacjach.

Pakujemy plecak w góry: co zabrać ze sobą na szlak?

Wybierając się w góry, koniecznie zadbaj o to, aby Twój plecak był lekki i wygodny. Powinien mieć dodatkowe wzmocnienia i paski na piersiach oraz biodrach, dzięki którym będzie Ci wygodniej się wspinać. Wiele osób bierze w góry również:

  • specjalne kijki trekingowe, które bywają pomocne;
  • płaszcze przeciwdeszczowe, gdyż pogoda bywa zmienna;
  • telefon z doładowanym power bankiem
  • papierowa mapa, ponieważ nie zawsze jest dostępny zasięg.

W Twoim plecaku musisz też znaleźć miejsce dla latarki oraz żywności. W górach doskonale sprawdzają się konserwy rybne i mięsne, zwykłe kanapki, chrupkie pieczywo i inne suche produkty jak herbatniki albo biszkopty i podobne. Pamiętaj, aby śmieci zabierać ze sobą. W tym celu do plecaka zabierz worek na odpady, które potem wyrzucisz. Nie zapomnij również o widelcu, łyżce czy nożu. Jeżeli chcesz, możesz zabrać też karimatę czy koc piknikowy – wtedy wspólnie z rodziną będziesz mógł/-a zorganizować sobie mały piknik w naprawdę zachwycającej scenerii… Przy takich widokach nawet zwykłe konserwy z chlebem smakują inaczej!

Chodzenie po szlakach w górach: o czym należy pamiętać?

Szlaki górskie najczęściej są położone na terenie różnych parków. Wchodząc na ich teren, koniecznie przeczytaj dokładnie informacje zawarte na tablicach przy wejściu i stosuj się do obowiązujących zasad. Poszczególne szlaki są często oznaczone liczbą kilometrów oraz czasem, który powinien wystarczyć do pokonania trasy. Zanim zdecydujesz się na dany szlak, koniecznie przedtem oblicz, czy wyrobisz się z powrotem przed tym, zanim się ściemni. Dodatkowo, jeżeli wiesz, że dany szlak jest trudny, a Ty nie masz odpowiedniego sprzętu lub nie jesteś na tyle przygotowany/-a czy sprawny/-a fizycznie, lepiej zrezygnuj i udaj się łatwiejszą drogą. Teren parku jest zamieszkały przez różne zwierzęta, ale pamiętaj, aby ich nie dokarmiać i nie schodzić z wyznaczonej drogi. Robiąc zdjęcie, najlepiej zatrzymaj się, aby nie potknąć się w trakcie obsługiwania aparatu fotograficznego i nie upaść. Pamiętaj również, że każdy dźwięk sygnalizujący zbliżanie się burzy oznacza, że należy schodzić z gór i to już koniec wycieczki. Wędrowanie po szlakach w czasie grzmotów jest naprawdę niebezpieczne i może skończyć się śmiercią. Również w czasie deszczu należy zachować szczególną ostrożność – mokre skałki bywają bardzo śliskie, a wtedy łatwo się poślizgnąć. Jeżeli prognoza pogody mówi, że może padać, lepiej zostać w hotelu lub wybrać się do muzeum, a góry zostawić na lepszą pogodę.

A ubezpieczenie? Kiedy zdecydowanie warto je rozważyć?

Jadąc na wakacje warto wykupić specjalne ubezpieczenie w góry (sprawdź na www.ubezpieczeniaonline.pl). Jest to polecane szczególnie dla osób z zerowym lub niewielkim doświadczeniem, które po raz pierwszy jadą w góry i chcą chodzić po szlakach. Nie jesteś już nowicjuszem, ale wędrówka, jaką w tym roku zamierzasz podjąć, nie należy do najłatwiejszych? W takim razie warto, aby Ty również pomyślał/-a o odpowiednim ubezpieczeniu. Taka polisa zapewnia Ci bezpieczeństwo i większą pewność. W górach wypadki duże i małe nie są wcale rzadkie. Pracownicy GOPR często wyjeżdżają lub wylatują do turystów, którzy potrzebują pomocy. W Polsce takie akcje ratownicze są darmowe, refundowane przez budżet państwa, ale na Słowacji czy w Austrii za pomoc musi zapłacić sam/-a poszkodowany/-a. Zamierzasz spędzić czas w górach poza granicą Polski? A może jedziesz z dziećmi? Wtedy ubezpieczenie górskie jest tym bardziej warte rozważenia! Gdzie udać się na wakacje we wrześniu? Tutaj znajdziecie kilka propozycji: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/turystyczne/a/gdzie-we-wrzesniu-na-wakacje/578.html


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Paweł 09.08.2023 16:54
Ja już wróciłem z gór, byłem ze sportevents na wyspach kanaryjskich pierwszy raz, dużo chodziłem po górach, ale było tak super, że nawet nie czułem zmęczenia :D

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jaTreść komentarza: ruscyData dodania komentarza: 18.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Trwa drugi dzień akcji gaśniczej lasu w Wiskach. Czy to podpalenie?Autor komentarza: zodowolonyTreść komentarza: Super, koniec obstrukcji, niech nie wracaja.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:52Źródło komentarza: Biała Samorządowa kończy dotychczasową działalnośćAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: grażynaTreść komentarza: już dawno tą babe powinni wyrzucić a kontrole to powinna przeprowadzić prokuraturaData dodania komentarza: 17.05.2024, 02:03Źródło komentarza: Prezydent wypowiedział pracę dyrektorce MOPS
Reklama
Reklama