Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 19 maja 2024 11:56
Reklama
Reklama

Leśnicy otworzyli ogród edukacyjny. Zainteresowanych nie brakowało

Radzyńscy leśnicy zdecydowali się pokazać, każdemu zainteresowanemu Ogród Edukacyjny, który przy Nadleśnictwie Radzyń Podlaski funkcjonuje i służy zajęciom edukacyjnym skierowanym do młodzieży szkolnej. Podczas dnia otwartego ogród zwiedzić mógł każdy.
Leśnicy otworzyli ogród edukacyjny. Zainteresowanych nie brakowało
Przy Nadleśnictwie Radzyń Podlaski funkcjonuje ogród edukacyjny. Podczas dnia otwartego z okazji 100-lecia Lasów Państwowych, mógł go zwiedzić każdy

Źródło: UM Radzyń Podlaski

– Zainteresowanie imprezą przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. Nie mamy możliwości udostępniania tego ogrodu na co dzień dla osób indywidualnych. Stąd pomysł, by w tej formie udostępnić to miejsce dla mieszkańców Radzynia i powiatu radzyńskiego. Mamy satysfakcję, że zrobiliśmy coś, co było potrzebne. Myślę, że będziemy to kontynuować, a dni otwarte wpiszą się w kalendarz imprez organizowanych przez nasze Nadleśnictwo – mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Radzyń Podlaski, Leszek Gajuś.

Dniem otwartym Nadleśnictwo zainaugurowało przypadający na 2024 rok jubileusz 100-lecia Lasów Państwowych. – Na terenie Ogrodu Edukacyjnego przygotowano 10 stanowisk, przy których odwiedzający mogli się zapoznać z pracą leśników, z tajnikami szkółki leśnej, florą i fauną lasów, szkodnikami lasów i ochroną przyrody. Można było leśne olejki eteryczne powąchać i posmakować leśnego miodu. Nie zabrakło nowinek technicznych wykorzystywanych w lesie, takich jak np. drony – bardzo powszechnie wykorzystywane m.in. do różnego rodzaju pomiarów, do poszukiwania dzików padłych w związku z ASF. Chętni mogli popróbować swych sił i wykonać lot dronem na symulatorze. 
Dla najmłodszych do dyspozycji były dmuchańce, malowanki, gry, konkursy i zabawy, a także przysmaki – relacjonuje przebieg dnia w Ogrodzie Edukacyjnym, Anna Wasak, rzecznik prasowy radzyńskiego magistratu.

To wielki projekt

Ogród edukacyjny działa przy Nadleśnictwie Radzyń Podlaski od 2 lat, ale niemal 10 lat jednostka czekała na jego realizację. Na tyle w planach edukacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zaplanowano tworzenie tego miejsca. To był czas poszukiwania finansowania i przygotowywania projektów. Pod koniec września 2021 finał tych prac pokazano szerszej publiczności. A plan do realizacji był ambitny, bo Nadleśnictwo Radzyń Podlaski nie mając statusu Leśnego Kompleksu Promocyjnego, musiało samo znaleźć fundusze na pomysł, który zakiełkował w głowach leśników, czyli stworzenie ogrodu edukacyjnego. Projekt, który postanowiło zrealizować radzyńskie nadleśnictwo oszacowano na 800-900 tys. zł. – Musieliśmy ściubić te grosiki. W projektowaniu naszej koncepcji wsparli nas projektanci i geodeci współpracujący z Lasami Państwowymi – tłumaczył w 2017 roku ówczesny nadleśniczy, Krzysztof Hołowiński. Wtedy właśnie zaczęły się fizyczne prace przy tworzeniu ogrodu, czyli przygotowanie terenu.

Nie brakowało chętnych do przetestowania nowinek prezentowanych przez leśników podczas dnia otwartego ogrodu edukacyjnego (fot. UM Radzyń Podlaski)

Pod ogród zaadaptowano działkę, na której kiedyś funkcjonował Ośrodek Transportu Leśnego i stolarnia. Teren zaniedbany i niezagospodarowany miał posłużyć do stworzenia mininadleśnictwa. – Będą tu utworzone zbiorowiska roślinności charakterystyczne dla naszych leśnych terenów, czyli grąd, bór sosnowy i las brzozowy. Zachowamy tu jednak charakter parkowy i rekreacyjny. Będzie to również teren edukacyjny. Powstaną odpowiednie budynki z ekspozycjami i sale edukacyjne do pracy z dziećmi i młodzieżą – roztaczał wizje nadleśniczy Hołowiński. 

W parku zaplanowano ścieżkę sensoryczną, na której dzieci choćby za pomocą dotyku mogą rozpoznać rodzaje gruntu, drewniany labirynt, czy ścieżka zdrowia. Jak mówił w momencie rozpoczęcia inwestycji nadleśniczy Hołowiński: – Głównym założeniem tego przedsięwzięcia jest to, by park służył mieszkańcom Radzynia. To wkład Lasów Państwowych i Nadleśnictwa Radzyń w funkcjonowanie lokalnej społeczności.

Szeroka działalność leśna

Obiekt zajmuje 1,3 ha. Dodatkowo w roślinność ogrodu wkomponowane zostały: drewniany labirynt, ścieżka zdrowia, ścieżka sensoryczna, skocznia oraz liczne tablice edukacyjne. Sercem ogrodu jest budynek edukacyjny wyposażony w liczne eksponaty i pomoce naukowe.

Nadleśnictwo Radzyń Podlaski to 15 tys. ha lasów, z czego 1 600 ha  jest wyłączonych z działalności gospodarczej. To rezerwaty, strefy ochrony rzadkich gatunków ptaków, tereny zalewowe, bagna, gdzie działalność gospodarcza jest nieopłacalna ze względów ekonomicznych. – Lasy Państwowe prowadzą działalność wielofunkcyjną. Naszym głównym zadaniem jest pozyskiwanie drewna, ale te przychody pozwalają nam realizować pozostałe funkcje lasu: udostępnianie turystyczne, ochronę przyrody, budowę dróg. Lasy Państwowe są jednostką samofinansującą. Nie otrzymujemy dotacji od państwa, ale wpłacamy podatki do samorządów lokalnych, 2% ze sprzedaży drewna wpłacamy na fundusz dróg lokalnych – informuje obecny nadleśniczy, Leszek Gajuś.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: jaTreść komentarza: ruscyData dodania komentarza: 18.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Trwa drugi dzień akcji gaśniczej lasu w Wiskach. Czy to podpalenie?Autor komentarza: zodowolonyTreść komentarza: Super, koniec obstrukcji, niech nie wracaja.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:52Źródło komentarza: Biała Samorządowa kończy dotychczasową działalnośćAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: grażynaTreść komentarza: już dawno tą babe powinni wyrzucić a kontrole to powinna przeprowadzić prokuraturaData dodania komentarza: 17.05.2024, 02:03Źródło komentarza: Prezydent wypowiedział pracę dyrektorce MOPS
Reklama
Reklama