Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 9 maja 2024 15:46
Reklama
Reklama

Wspólnie czytali "Nad Niemnem". Wręczyli statuetki i nagrody

Instytucje z terenu gminy Międzyrzec Podlaski już nie raz pokazały, że wydarzenia organizują z rozmachem i tak, by były interesujące dla mieszkańców. Tym razem Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim zaprosiła na wspólne czytanie "Nad Niemnem" w ramach tegorocznej edycji Narodowego Czytania. Fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej przeczytało prawie 40 osób, a lekturze towarzyszyły inscenizacje i występy, przygotowane przez pracowników biblioteki i młodzież. Tego dnia wręczono również nagrody w konkursie "Duch książki na fotografii" oraz statuetki "Przyjaciel Biblioteki".
Wspólnie czytali "Nad Niemnem". Wręczyli statuetki i nagrody
Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim zaprosiła na wspólne czytanie “Nad Niemnem” w ramach tegorocznej edycji Narodowego Czytania"

Autor: Klaudia Baj

Źródło: GBP w Międzyrzecu Podlaskim/Facebook

W tym roku odbywa się już 12. edycja akcji Narodowe Czytanie. Tym razem sięgamy po powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem", która powstawała w latach 1886-1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. W II Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. "Nad Niemnem" to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku.

37 osób czytało "Nad Niemnem"

Jak co roku w akcję włączają się bardzo licznie instytucje kultury i szkoły w naszym regionie. A jak zwykle z rozmachem spotkanie z tej okazji przygotowała Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim. Do wspólnego czytania organizatorzy na czele z dyrektor biblioteki Magdaleną Chodzińską zaprosili aż 37 osób: przedstawicieli gminnych instytucji, samorządowców, parlamentarzystów, nauczycieli, przedstawicieli służb mundurowych oraz nadleśnictwa. Gospodarzem wydarzenia, które odbyło się 10 września, była Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy na czele z dyrektor Dorotą Herdą. Obie panie przywitały gości i wprowadziły ich w ideę akcji.

Narodowe Czytanie 2023 w gminie Międzyrzec Podlaski poprowadziły Magdalena Chodzińska i Dorota Herda (fot. Waldemar Pepa)

– Narodowe Czytanie w gminie Międzyrzec Podlaski na stałe wpisało się w harmonogram wydarzeń i uroczystości. Cieszę się ogromnie, że w tym roku akcja odbywa się w murach szkoły w Rogoźnicy – przyznała dyrektor szkoły w Rogoźnicy Dorota Herda

– To ósmy roku, kiedy wspólnie w naszej gminie będziemy świętować, czytając teksty tworzące kanon polskich lektur. Dziś pochylimy się nad utworem Elizy Orzeszkowej “Nad Niemnem”. Powieść ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne, dzieło porównywane jest do Mickiewiczowskiego “Pana Tadeusza”. “Nad Niemnem” to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzone jest w 2023 roku – mówiła z kolei dyrektor GBP w Międzyrzecu Podlaskim Magdalena Chodzińska

Następnie wszyscy odśpiewali hymn państwowy.  

– "Nad Niemnem" to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – odczytała fragment listu prezydenta RP Andrzeja Dudy, dyrektor Dorota Herda. – Chcąc uchwycić całościowo, wielowątkową fabułę utworu połączymy dziś sztuki: głównie literaturę i film. Fragmenty powieści przeplatać będziemy fragmentami jej ekranizacji, ale pojawią się też inne elementy – zachęcamy by słuchać i patrzeć uważnie – podkreśliła Magdalena Chodzińska.

 Do wspólnego czytania organizatorzy na czele z dyrektor biblioteki Magdaleną Chodzińską zaprosili aż 37 osób (fot. Waldemar Pepa)

Fragmenty "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej czytali: Krzysztof Adamowicz, ks. Dariusz Parafiniuk, Franciszek Jerzy Stefaniuk, Stanisław Żmijan, Marek Sulima, Tadeusz Sławecki, Andrzej Pietruk, Edward Kopron, Tadeusz Sawczuk, Jarosław Czapski, Paweł Jakubowicz, Piotr Grzeszyk, Leszek Michalec, Maria Szmytko, Agnieszka Miłosz-Tusz, Sylwia Hubica, Marta Cybulska-Demczuk, Elżbieta Demczuk, Zenon Domański, Justyna Kołodziejczuk, Katarzyna Radzikowska, Monika Swórska, Katarzyna Tymoszuk, Aneta Pawłowska, Monika Waszkiewicz, Andrzej Kusznieruk, Ewelina Zdanowska, Janina Pińczuk, Urszula Chmiel, Elżbieta Chodzińska, Andrzej Jędrzejewicz, Halina Lesiuk, Małgorzata Mieńko, Liliana Jurkowska, Aleksandra Borysiuk, Dorota Herda oraz Magdalena Chodzińska.

Przyjaciele biblioteki i laureaci konkursu

Spotkanie było okazją do wręczenia statuetek "Przyjaciel Biblioteki". Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: urzędnik, instytucja/organizacja oraz osoba. Zaszczytny tytuł w kategorii urzędnik otrzymała Agnieszka Miłosz-Tusz, skarbnik gminy Międzyrzec Podlaski. W kategorii instytucja/organizacja statuetka powędrowała do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Białej Podlaskiej, a w kategorii osoba laureatką została Anna Charczuk.

Spotkanie było okazją do wręczenia statuetek "Przyjaciel Biblioteki". Wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: urzędnik, instytucja/organizacja oraz osoba (fot. Waldemar Pepa)

Ważnym elementem wrześniowego spotkania było też rozstrzygnięcie konkursu "Duch książki na fotografii 2023". Na konkurs wpłynęło łącznie 20 prac w trzech kategoriach: dzieci do 11 lat (11),młodzież w wieku 12-17 lat (5) oraz dorośli (4). Komisja konkursowa w składzie Leszek Szczerbicki (przewodniczący), Maria Szmytko, Anna Chwedoruk oraz Emilia Waszczuk, wybrała laureatów.

I tak, w kategorii dzieci do lat 11 zwyciężyła grupa dzieci z przedszkola w Rzeczycy za zilustrowanie baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm. Skład zwycięskiej grupy: Iga Widłak, Lena Muszyńska, Stanisław Szmytko oraz Aleksander Kurowski, opiekunowie: Justyna Szabaciuk i Katarzyna Domańska. Wyróżnienie komisja przyznała aż trzem grupom. Za uchwycenie na fotografii „Małej Syrenki” Hansa Christiana Andersena – dzieci z oddziałów przedszkolnych PSP im. Henryka Sienkiewicza w Halasach, za „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków” braci Grimm – PSP im. Karola Krysińskiego w Rudnikach, a za „Roszpunkę” braci Grimm – PSP im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy.

W kategorii wiekowej młodzież w wieku 12-17 lat nagroda główna trafiła do przedstawicieli PSP im. Karola Krysińskiego w Rudnikach za sfotografowanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Grupa w składzie: Nikola Łopata, Marcel Biereta, Sandra Skowron, Agata Borkowicz, Amelia Daniluk, Piotr Węgrzyniak, Błażej Siwiak, Jan Daniluk oraz opiekun Renata Kurenda. Wyróżnienia powędrowały do: PSP im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy za "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza oraz PSP im. Marii Konopnickiej w Misiach za "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Ważnym elementem wrześniowego spotkania było też rozstrzygnięcie konkursu "Duch książki na fotografii 2023" (fot. Klaudia Baj)

Wśród dorosłych najlepsze ex aequo okazały się dwie grupy. Za "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej – grupa z PSP im. Marii Konopnickiej w Misiach w składzie Dorota Duda-Jaworska, Teresa Pawluk, Natalia Puszkarska, Jerzy Szkołut, Michał Matejek, Joanna Jędruchniewicz. I również za tę samą powieść – grupa z PSP im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy w składzie: Daniel Wajszczuk, Roman Lesiuk, Inna Szymona, Renata Nestoruk, Marta Sawczuk, Magdalena Budziszewska, Małgorzata Kuzaka, Monika Kasperska, Katarzyna Kowalczyk oraz Dorota Herda. Wyróżniona w tej kategorii została grupa, reprezentująca Przedszkole w Rzeczycy, która również postanowiła na zdjęciu przedstawić ducha powieści "Nad Niemnem".

W rolę Jadwisi Domuntówny i Jana Bohatyrowicza wcielili się Magdalena Jałtuszyk i Paweł Hryciuk (fot. Waldemar Pepa)
Pojawiły się też elementy teatralne, a uczestników wydarzenia, podobnie jak to czynili Bohatyrowicze, ugoszczono świeżym, swojskim chlebem i miodem (fot. Waldemar Pepa)

Niedzielne spotkanie było uświetnione występami artystycznymi, które zachwyciły obecnych w Rogoźnicy. Przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy wykonali taniec z filmu "Nad Niemnem". W rolę Jadwisi Domuntówny i Jana Bohatyrowicza wcielili się Magdalena Jałtuszyk i Paweł Hryciuk. Utwór “Strażnik raju” wykonała Gabriela Dębowska, a później wraz z siostrami Magdaleną i Martyną zaśpiewała piosenkę "Szklany sufit". Pojawiły się też elementy teatralne, a uczestników wydarzenia, podobnie jak to czynili Bohatyrowicze, ugoszczono świeżym, swojskim chlebem i miodem.

Organizatorami wydarzenia były: Gmina Międzyrzec Podlaski, Gminna Biblioteka Publiczna w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Rogoźnicy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama