Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 5 maja 2024 05:25
Reklama
Reklama

Uczcili pamięć krwawych dni Międzyrzeca

Gdy w 1918 roku Polska cieszyła się odzyskaną 11 listopada niepodległością, mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego musieli na wolność jeszcze poczekać. 16 listopada do miasta wjechali Niemcy i rozpoczęli pogrom, nazywany "krwawymi dniami Międzyrzeca".
Uczcili pamięć krwawych dni Międzyrzeca

W tym roku mieszkańcy miasta po raz 99 oddali hołd ofiarom wydarzeń, które rozegrały się między 16 a 18 listopada 1918 roku w centrum miasta, organizując marsz i apel. Wspomina się zdarzenia zapoczątkowane o świcie 16 listopada, gdy dwa samochody zapełnione niemieckimi żołnierzami wjechały od strony Białej Podlaskiej do miasta, ginęli niczego niespodziewający się żołnierze stacjonującego w mieście oddziału POW oraz ludność cywilna.

Dzięki inicjatywie nauczyciela międzyrzeckich szkół, historyka i sekretarza Towarzystwa Przyjaciół Nauk Romana Sidorowicza, od 22 lat międzyrzeczanie biorą udział w apelu i marszu poświęconym pamięci tych wydarzeń. 

Pierwszy marsz-patrol wyruszył ze Szkoły Podstawowej nr 2 16 listopada 1996 roku. Kilka lat później uczniowie Gimnazjum nr 1 nakręcili film rekonstruujący tamte wydarzenia. Przez kilka lat współorganizatorem marszu była Szkoła Podstawowa nr 3. Marsz wywołał także inne działania, m.in. wydanie przez Towarzystwo Przyjaciół Nauk przedruku książki z 1930 roku "Z krwawych dni Międzyrzeca".

Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, 21 listopada

Monika Pawluk

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama