Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 maja 2024 10:12
Reklama
Reklama

Adam Szulik zasłużonym dla miasta. "Ten tytuł to zobowiązanie"

Po raz kolejny przyznano odznakę honorową osobie, która w sposób szczególny zasłużyła się dla Międzyrzeca Podlaskiego. W tym roku tytułem wyróżniony został Adam Szulik, który od wielu lat działa na rzecz propagowania historii miasta i jego okolic. – Ten tytuł to zobowiązanie, by działać w interesie Międzyrzeca Podlaskiego, które świadomie przyjmuję – podkreśla laureat.
Adam Szulik zasłużonym dla miasta. "Ten tytuł to zobowiązanie"
Przyznano odznakę honorową "Zasłużony dla Miasta Międzyrzeca Podlaskiego". W tym roku tytułem wyróżniony został Adam Szulik

Autor: Paulina Chodyka-Łukaszuk

Źródło: Słowo Podlasia

Z wnioskiem o nadanie odznaki honorowej "Zasłużony dla Miasta Międzyrzeca Podlaskiego" Adamowi Szulikowi wystąpiło Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim. Pozytywnie tę propozycję zaopiniowała odpowiedzialna za przyznawanie tytułu komisja, a oznaka, jak czytamy w uzasadnieniu uchwały rady miasta, została nadana "za szczególne zasługi w zakresie propagowania historii miasta Międzyrzec Podlaski i Międzyrzecczyzny".

ZOBACZ: Niedźwiedzie Biznesu 2023. Poznajcie tegorocznych laureatów!

Adam Szulik urodził się w 1957 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Uczył się w Szkole Podstawowej w Halasach, a następnie w Liceum Ekonomicznym w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył Wyższą Szkołę Administracji Publicznej w Ostrołęce i uzyskał tytuł magistra administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Pracował w urzędach gmin Międzyrzec Podlaski, Kąkolewnica oraz Drelów. W gminie Drelów, wygrywając wybory w 1990 roku, został wójtem, którym był przez kolejne 12 lat. Od 2007 roku pracował jako sekretarz Nadleśnictwa Międzyrzec. Niedawno przeszedł na emeryturę. Adam Szulik to pasjonat historii, działacz społeczny, inicjator i organizator wielu przedsięwzięć z zakresu ochrony przyrody i promocji regionu. Jest jednym z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Drelowskiej i twórców "Kwartalnika Drelowskiego". Od 1981 roku jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Międzyrzecu Podlaskim, należy też do zarządu organizacji. Jest autorem i współautorem wielu opracowań i publikacji, m.in. "Przeszłość, teraźniejszość, przyszłość. 70 lat Nadleśnictwa Międzyrzec", "25 lat Parafii Chrystusa Króla w Międzyrzecu Podlaskim". Od lat pasjonat historii i regionalista, który niedawno świętował wydanie swojej kolejnej książki pt.  "Świat starych gajówek. Ślady i wspomnienia". Ta publikacja jest przysłowiową "perłą w koronie". Szulik organizował jedenaście edycji konkursu przyrodniczo-ekologicznego dla szkół podstawowych i gimnazjów, był promotorem akcji "Ocalmy przed zniszczeniem międzyrzeckie nagrobki".

PRZECZYTAJ: Stowarzyszenie Wspólny Świat otrzymało czek na 3 mln zł

Odznakę “Zasłużony dla Miasta Międzyrzeca Podlaskiego” Adamowi Szulikowi władze miasta  zastępca burmistrza Paweł Łysańczuk oraz przewodniczący rady miasta Robert Matejek  wręczyły podczas oficjalnego otwarcia po remoncie i 75-lecia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Międzyrzecu Podlaskim 7 października. Wyróżniony wygłosił wzruszające przemówienie. 

– Tytuł "Zasłużony dla Miasta Międzyrzeca Podlaskiego" to dla mnie zaszczyt, wyróżnienie, za które bardzo dziękuję. Jestem rodowitym międzyrzeczaninem, dla tego miasta poświęciłem całe swoje życie. Tu zdałem maturę w "ekonomiku", tu dostałem pierwszą pracę w urzędzie gminy, tu jest moja rodzina i tu są moje pasje. Wiadomość o tym, że otrzymam tę odznakę wywołało u mnie takie pytanie "Co właściwie oznacza słowo zasłużony i jaka treść się w nim kryje?". Każdy pojmuje je jak chce. Ja przedstawię trzy odniesienia. Według słownika języka polskiego PWN słowo “zasługiwać, zasłużyć” znaczy nic innego, jak "swoim postępowaniem zdobyć sobie prawo do czegoś" albo "dać powód do jakiegoś potraktowania i do jakiejś oceny". Tutaj przychodzą synonimy jak wypracować, wyrobić, zapracować, zarobić. To nie to jednak wydało mi się odpowiedzią na moje pytanie. Biorę drugą książkę, Wielki Słownik Języka Polskiego. Tu pisze dość precyzyjnie “zasłużyć się to stać się godnym czegoś, swoimi cechami i postępowaniem zdobyć sobie prawo do czegoś; zasłużyć się to zyskać szacunek, uznanie tym, co się zrobiło”. I wtedy pojawiła się myśl, tak jakby błysk “zasłużyć się”? Przecież można powiedzieć krócej – "służyć" – mówił Adam Szulik. Nawiązał też do słów patrona Międzyrzeca Podlaskiego Jana Pawła II. 

– Przed laty papież powiedział trafne słowa “Dzisiaj potrzeba światu i Polsce ludzi mocnych sercem, którzy w pokorze służą i miłują, błogosławią, a nie złorzeczą i błogosławieństwem ziemię zdobywają”. To było w 1999 roku w Sopocie. Precyzyjna więc odpowiedź na pytanie, które mnie nurtowało, brzmi mniej więcej tak. Zasłużony, zasłużyć, służyć to działać w interesie czegoś lub dla czyjegoś dobra, bezwarunkowo. Być komuś w czymś użytecznym, wpływać na kogoś i na coś dodatnio. Czyli ten tytuł oznacza zobowiązanie, nic innego, aby podporządkować swoje działania dobru i interesowi innych ludzi lub jakiejś idei. Jeżeli myślenie wysokiej rady było zbieżne z tym, co przedstawiłem to świadomie przyjmuję to wyróżnienie i zobowiązanie wobec miasta Międzyrzec Podlaski – podkreślił tegoroczny wyróżniony honorową odznaką. 

PRZECZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
KOMENTARZE
Autor komentarza: WlodarzTreść komentarza: I wszyscy zgodnie zaglosowali:) 2 rodzaje dodatku- żarty. 20 tys zł w takiej bidocie dookoła to bezczelność. Oczekiwałbym wojta który zarabia 3 najniższe krajowe przynajmniej na początku kadencji a potem oczywiście gdyby zaczął się wykazywać można mówić o podwyżkach. W tym kraju nigdy nie będzie dobrze jeżeli takie są dzialania.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 07:48Źródło komentarza: Gmina Biała Podlaska: Ustalili wynagrodzenie wójtaAutor komentarza: czy→łłOTreść komentarza: Kiedy Ludzie, czegoś potrzebują, Pojawia się, tajemnicza i niespodziewana. Bociany? Te już nie odlecą. Dobro i Zło, są związane, nawet definicją, jeśli wiesz, o czym piszę.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w RakowiskachAutor komentarza: Wieś PodlaskaTreść komentarza: Pewne osoby ... nie potrafiły w przeszłości w wielu sytuacjach zachowywać się z empatią do innych ludzi, więc współczuję teraz zwierzętom pod ich nieszczęsną "opieką".Data dodania komentarza: 06.05.2024, 00:27Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w RakowiskachAutor komentarza: kibicTreść komentarza: ośmieszacie tylko klub i miasto, sportowo i organizacyjnieData dodania komentarza: 05.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Szósty mecz bez wygranej z rzęduAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Rozpiska zlotu jest fatalna, żadnej reklamy, plakatu, co będzie na tym WORD ? Chyba sobie daruję.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 23:04Źródło komentarza: Rozpoczęcie sezonu motocyklowego. Znamy plan wydarzenia
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama