Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 lutego 2026 22:34
Reklama
Reklama
Reklama

Młodzieżowa rada miasta przeprowadziła wybory uzupełniające. Pierwsza sesja za nią

W Białej Podlaskiej odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja młodzieżowej rady miasta po wyborach uzupełniających. Zasiada w niej 25 radnych ze wszystkich szkół ponadpodstawowych w mieście.
Młodzieżowa rada miasta przeprowadziła wybory uzupełniające. Pierwsza sesja za nią
W Białej Podlaskiej odbyła się pierwsza w tej kadencji sesja młodzieżowej rady miasta po wyborach uzupełniających. Zasiada w niej dwudziestu pięciu radnych ze wszystkich szkół ponadpodstawowych w mieście

Autor: Anna Chodyka

Obecnie przewodniczącą młodzieżowej rady miasta jest Julia Wasilewska z I LO im. J. I. Kraszewskiego. Generalnie zadaniem młodzieżowej rady miasta jest wspieranie młodzieży w rozwoju ich partycypacji w działaniu samorządowym. Ważne jest też kreowanie działań, które mają na celu pomóc im rozwinąć ich zainteresowania mówi Julia Wasilewska. 

Od lewej: Amelia Kral, Julia Wasilewska, Bartosz Sijko mają wiele pomysłów, które chcieliby zrealizować, podobnie jak inni radni. Fot. Anna Chodyka

Inicjatywy młodych na rzecz mieszkańców

Dodaje, że w młodzieżowej radzie zasiada 25 radnych, z każdej szkoły średniej jest kilku radnych, w zależności od liczby uczniów w danej szkole. 

Do tej pory złożyliśmy kilka wniosków do prezydenta, dotyczących potrzeby budowy chodnika przy bursie szkolnej, znajdującej się przy ul. Lipowej. Otrzymaliśmy potwierdzenie, że nasze postulaty, dotyczące budowy przejścia dla pieszych w tym miejscu i chodnika, zostaną spełnione. Inwestowaliśmy też w rozwój talentów młodych. Zorganizowaliśmy w Białej Podlaskiej konkurs fotograficzny, turniej szachowy, a także konferencję pt. "Zacznij działać”, na którą zaprosiliśmy koordynatora parlamentu młodych RP i harcerkę. Wspólnie dyskutowaliśmy o tym, dlaczego warto działać społecznie i jak to zrobić przekazuje Julia Wasilewska. 

Dodaje, że angażuje się społecznie, bo widzi w tym sens. Wiem, że my jako młodzież mamy głos i możemy powiedzieć więcej na temat młodych ludzi, niż osoby, które są od nas starsze. Doskonale znamy nasze problemy, dlatego młodzieżowa rada miasta jest wspaniałą przestrzenią, aby realizować swoje postulaty podkreśla przewodnicząca. Wskazuje, że rada działa w różnych dziedzinach sportu, aktywizacji młodzieży. Słuchamy naszych znajomych, jakie mają potrzeby i staramy się je realizować wyjaśnia.

Zauważa też, że radnym może zostać każdy uczeń i uczennica szkoły ponadpodstawowej. Obowiązkiem jest aktywne działanie na rzecz swoich koleżanek i kolegów, po to zostaliśmy wybrani. Ważne jest też przychodzenie na sesje i branie czynnego udziału w pracach rady. Sesje odbywają się, co miesiąc, ale jeżeli realizowane są projekty, spotykamy się częściej w mniejszych grupach, żeby realizować nasze działania informuje.

PRZECZYTAJ TEŻ:

Rywalizacja między szkołami i triathlon

Amelia Kral uczennica I LO im. J. I. Kraszewskiego w tym roku została radną. Od zawsze lubiłam udzielać się społecznie. Byłam zaangażowana w wolontariat, w organizację różnych wydarzeń. Od tego roku działam też w samorządzie uczniowskim, jako koordynatorka ds. wolontariatu. Z tego też powodu zgłosiłam się do młodzieżowej rady miasta, aby móc działać na większą skalę wyjaśnia Amelia Kral. Dodaje, że chciałaby zwiększyć rywalizację między szkołami, tak by odbywało się więcej międzyszkolnych konkursów, aby uczniowie mogli się integrować. 

Bartosz Sijko uczeń I LO im. J. I. Kraszewskiego przekazuje, że od zawsze czuł, że powinien udzielać się społecznie. Brałem udział w różnych inicjatywach młodzieżowych. Byłem członkiem samorządu, udzielam się też w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży. Dlatego teraz czas na młodzieżową radę miasta stwierdza. Zaznacza, że chciałby zorganizować triathlon, który odbyłby się w Białej Podlaskiej. 

Anna Korolczuk, radna miasta Biała Podlaska i przewodnicząca komisji ds. młodzieżowej rady miasta, wskazuje, że młodzieżowa rada miasta to organ stworzony dla młodych, przedsiębiorczych osób, które chcą coś zmienić dla swojego środowiska. 

Chodzi o to, by wspierać działania młodych ludzi w mieście podkreśla. Dodaje, że warte uwagi są akcje charytatywne, organizowane przez młodzież, np. na rzecz schroniska dla zwierząt “Azyl” czy Fundacji Dom Belli. Z pewnością działalność sprawia, że młodzi ludzie stają się odpowiedzialni za siebie i swoich rówieśników zauważa Anna Korolczuk

W nowym zarządzie znaleźli się:

🟡 Przewodnicząca: Julia Wasilewska;

🟡 Wiceprzewodniczący: Bartosz Sijko;

🟡 Wiceprzewodnicząca: Magdalena Winiarczyk;

🟡 Sekretarz: Amelia Kral;

🟡 Skarbniczka: Agata Grabińska.

Powołano komisje:

🟦 do spraw mediów i promocji medialnej;

🟦 kultury i sportu;

🟦 edukacji i nauki;

🟦 komisja klimatu i ochrony środowiska;

🟦 relacji zewnętrznych;

🟦 profilaktyki zdrowia.

Lista radnych:

  • Julia Wasilewska
  • Maja Babkiewicz
  • Bartosz Sijko
  • Amelia Kral
  • Piotr Fiedziuk
  • Magdalena Winiarczyk
  • Dominika Saczuk
  • Jakub Prokopiuk
  • Kinga Ryl
  • Julia Besaraba
  • Paweł Kiryluk
  • Dawid Senouci
  • Agata Grabińska
  • Julia Szweda
  • Michał Danielewicz
  • Natalia Daniłko
  • Gabriela Daniluk
  • Maja Sakowicz
  • Eliza Sawczuk
  • Mateusz Boś
  • Katarzyna Adamczyk
  • Karolina Jaszczuk
  • Julia Muchla
  • Liliana Paszkowska
  • Aleksandra Białas

PRZECZYTAJ TEŻ:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Janko MuzykantTreść komentarza: Zacznijmy od tego, że w służbach ręka rękę myje. Zawartość % to nie są dane wrażliwe (ogłaszane wszem i wobec jak ktoś zostanie zatrzymany) Piją za swoje, lecz pobory mają za moje. Chciałbym wiedzieć czy po piwie czy po szklanie?. Jeżeli to służba celno-drogowa to gdzie pili. Pod jałowcem czy na stołówce. Jeżeli pod jałowcem to jak dojechali na oddział. Jeżeli ktoś jest na świeczniku to ma od niego bić blask nie swąd knota. Nie dość że Janusz to jeszcze fujara.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 17:04Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Na chorych ludzi to powinno się zbierać pieniążki . Na leczenie . Ale dla jakiegoś przedsiębiorcy na odbudowę biznesu ? Pewnie z ubezpieczenia weźmie więcej niż to było warte . Każdy teraz o zdrowych zmysłach ubezpiecza swój biznes . KAŻDY O ZDROWYCH ZMYSŁACH UBEZPIECZA!!!! A nam Rolnikom zawsze robią pod górkę i dotacje coraz mniejsze . To może i my rolnicy będziemy robić sobie zbiórkę bo mamy dotacje coraz mniejsze i Unia Europejska nas oszukuje . Nam rolnikom nich nie daje a przedsiębiorcy sobie zbiórki robią na biznesy .Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:16Źródło komentarza: Pożar zniszczył stolarnię w Łobaczewie Małym. Trwa zbiórka [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Alkomat dawać do końca życia .Treść komentarza: Wielu ludzi zna dane i wie kim byli pijacy . Ale świat i opinia publiczna powinna poznać imiona, nazwiska , adresy , zdjęcia itp tych ludzi aby ich omijać z daleka . Skoro pili alkohol w pracy to mogą też po pijanemu autem jeżdzić ( mogą ale nie muszą ) .... ale lepiej omijać takich z daleka . Ciekawe gdzie teraz pracę znajdą ? Nie bardzo chcą zatrudniać takich co w pracy chleją . Może gdzieś przy łopacie znajdą robotę lub w ochronie bo nigdzie indziej nikt ich nie zatrudni . Większość osób z okolicy wie o kogo chodzi i nie zatrusnią takich . Ja bym ich zatrudnił ale co dziennie bym ich sprawdzał alkotestem czy do pracy przychodzą trzeźwi ?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:10Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: FeliksTreść komentarza: To już takie stare aż żałosne.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:48Źródło komentarza: Podejrzany o zabójstwo ratownika medycznego jest poczytalnyAutor komentarza: Janko FujaraTreść komentarza: A może zacznijmy od tego, do czego ich dane są tobie potrzebne? Własnego życia nie masz?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:14Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama