Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 maja 2024 02:03
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Gmina Kodeń: Mieszkańcy czekają na solary, kary dla wykonawcy

Kilka lat czekali mieszkańcy gminy na możliwość zainstalowania we własnych gospodarstwach nowoczesnych kolektorów solarnych z dofinansowaniem. Gminie dwukrotnie nie udało się zakwalifikować do udziału w projekcie z zakresu odnawialnych źródeł energii, współfinansowanego ze środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Gdy wreszcie się udało, pojawiają się inne problemy.
Gmina Kodeń: Mieszkańcy czekają na solary, kary dla wykonawcy

Informację o uzyskaniu dofinansowania udzielanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 "Wsparcie wykorzystania OZE" gmina otrzymała dokładnie rok temu. Projekt "Ekologiczne inwestycje w gminie Kodeń" - budowa instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii o wartości 3 mln 236 tys. zł,  otrzymał dofinansowanie ponad 2 mln 600 tys. złotych.

Problemy rozpoczęły się na początku września tego roku, na etapie ogłaszania przetargu na realizację zakupu i montażu instalacji. Obejmował on cztery działania: zakup i montaż solarów, pieców na drewno i pelet dla mieszkańców, powietrznych pomp ciepła oraz pieców dla Urzędu Gminy. Dwa działania – dostawa i montaż solarów i pieców dla instytucji gminnych uzyskały w przetargu zakładany pułap cen. Realizacją tych przedsięwzięć miała zajmować się warszawska firma Sanito sp. z o. o., która została zwycięzcą przetargu. Gorzej przedstawiała się sprawa z piecami dla mieszkańców i powietrznymi pompami ciepła. Tutaj zaproponowane ceny przekraczały kosztorysy inwestorskie.

Wnioski o dopłaty do instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii złożyło około 200 mieszkańców. Większa część z nich, bo aż 162, dotyczyła kolektorów solarnych. Zgodnie z umową podpisaną z wykonawcą 80 instalacji miało być zamontowanych do 15 listopada. Minął pierwszy tydzień grudnia i nie wykonano żadnej. – Mamy tutaj niestety opóźnienia. Firma, która wygrała przetarg nie wywiązuje się z umowy.  – mówi Jerzy Troć, wójt gminy Kodeń.

W umowie z wykonawcą jest zapis o karach umownych za opóźnienia w realizacji zamówienia. Zapis określa też sposób naliczania tych kar, ustalając odpowiednie przeliczniki za każdy dzień zwłoki w instalacji. Na razie trudno przewidzieć jakiej wysokości będą kary, ale wartość kontraktu na zainstalowanie 162 solarów wynosi 1 mln 660 tys. zł.

Prace budowlane i montaż pieców na biomasę w budynkach użyteczności publicznej mają być przeprowadzone w przyszłym roku. Natomiast nie wiadomo jak uda się rozwiązać problem z realizacją drugiej części projektu: montażem pieców na drewno i pelet dla mieszkańców i powietrznych pomp ciepła.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 50

Sylwia Bujak

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama