Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 08:04
Reklama
Reklama

Piotr Dragan: Wykorzystujemy swój potencjał

Dobiegająca końca kadencja samorządowa w gminie Wisznice upłynęła pod znakiem rozwoju, a tym samym poprawy warunków życia mieszkańców. – Był to okres wytężonej pracy w budowę infrastruktury drogowej, społecznej, kulturalnej i informacyjnej – mówi wójt gminy, Piotr Dragan.
Piotr Dragan: Wykorzystujemy swój potencjał
Dobiegająca końca kadencja samorządowa w gminie Wisznice upłynęła pod znakiem rozwoju, a tym samym poprawy warunków życia mieszkańców. – Był to okres wytężonej pracy w budowę infrastruktury drogowej, społecznej, kulturalnej i informacyjnej – mówi wójt gminy Wisznice, Piotr Dragan

Autor: nadesłane

Powstał Zakład Opiekuńczo-Leczniczy z hospicjum w Curynie, w którym zatrudnienie znalazło ponad 50 osób. Po wielu dekadach nieobecności na kulturalną mapę Wisznic powróciło kino, które służy mieszkańcom już od kilku lat. Wyremontowano wiele dróg gminnych, a budynki użyteczności publicznej zostały zmodernizowane. Kończąca się kadencja samorządów była wyjątkowa w historii III RP. Samorządowcy podczas niej musieli stawić czoła pandemii i skutkom wojny w Ukrainie. Jednocześnie dbać o to, do czego powołali ich wyborcy, czyli o dobro wspólne mieszkańców swoich gmin, miast i powiatów. 

Inwestycyjna ofensywa

Kadencja 2018-2024 w gminie Wisznice jest czasem dużej aktywności w zakresie inwestycji. Najwięcej środków w budżecie gminy przeznaczono właśnie na te zadania, na które gmina starała się sukcesywnie pozyskiwać dofinansowania ze środków zewnętrznych. Samorząd bez wątpienia wykorzystał szansę na rozwój, dlatego dziś może cieszyć się zrealizowanymi inwestycjami na wielu płaszczyznach funkcjonowania gminy. Rok 2018 przyniósł gminie wielki sukces, bowiem praca i działania samorządu zostały docenione w kraju. Gmina Wisznice otrzymała I miejsce w ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Samorządów Rzeczpospolitej 2018 w kat. „Gmina Wiejska” organizowanym przez tygodnik „Rzeczpospolita”. W 2024 r. gmina Wisznice uzyskała bardzo wysoką, bo 4. pozycję w podsumowaniu cząstkowym – sukces społeczny oraz 29. pozycję na 1513 gmin w kraju w podsumowaniu ogólnym – sukces kadencji 2018-2023 w rankingu, które przygotowało Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Infrastruktura drogowa

Bardzo ważnym obszarem inwestycyjnym samorządu jest budowa, przebudowa i remonty dróg na terenie gminy, co widać w przeprowadzonych pracach w rożnych jej częściach. 

W trakcie ostatniej kadencji wybudowano, przebudowano i wyremontowano wiele odcinków dróg. Na zdjęciu droga Horodyszcze-Łyniew. Fot. nadesłane

– Inwestując w rozwój infrastruktury drogowej poprawiamy komfort życia naszych mieszkańców. W trakcie ostatniej kadencji wybudowaliśmy, przebudowaliśmy i wyremontowaliśmy wiele odcinków dróg gminnych, w miejscowościach: Polubicze Wiejskie Pierwsze, Dubica Górna, Dubica Dolna, Wisznice Kolonia, Wygoda i Horodyszcze. W ramach projektu rewitalizacji centrum Wisznic zyskało nową nawierzchnie oraz chodnik na odcinku ul. Rynek przy budynku kina. Natomiast dzięki współpracy z powiatem bialskim udało się wyremontować drogę powiatową Horodyszcze-Polubicze, a w planach jest remont kolejnego odcinka drogi powiatowej Dubica Górna-Polubicze – opowiada Piotr Dragan.

Wszystkie te remonty dróg były dla mieszkańców bardzo ważne, jednak jednym z najważniejszych remontów w opinii samorządu była przebudowa mostu na rzece Zielawie, łączącego Wisznice z Wygodą. Zadanie to objęło rozbiórkę istniejącego mostu i zaprojektowanie oraz budowę nowego wraz z przebudową odcinka nawierzchni drogi na długości 78 m. Most został ukończony i oddanych do użytku w 2023 r. Samorząd zrealizował także inwestycję wymiany lamp sodowych na lampy ledwowe na terenie całej gminy. Dodatkowo w miejscach publicznych, gdzie brak linii niskiego napięcia i oświetlenia zainstalowano nowoczesne lampy fotowoltaiczne.
Ta kadencja to także starania o nowy Komisariat Policji w Wisznicach. Pod jego budowę samorząd gminy przekazał działkę.

Jednym z najważniejszych remontów w opinii samorządu była przebudowa mostu na rzece Zielawie, łączącego Wisznice z Wygodą. Fot. Radio Biper
Infrastruktura wodno-kanalizacyjna

W ramach rozbudowy infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w 2022 r. wykonano przyłącza wodociągowe i kanalizacyjne. Wybudowano także na terenie oczyszczalni ścieków w Wisznicach dodatkową instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy 31,68 kW, która produkuje energię elektryczną na potrzeby własne oczyszczalni ścieków. Wykonana została kanalizacja sanitarna na terenach działek wokół stadionu sportowego w Wisznicach. 

Rozkwit życia kulturalnego 

Obecna kadencja upłynęła także pod znakiem remontów infrastruktury społeczno-kulturalnej. Samorząd zrealizował projekty termomodernizacyjne zmieniające oblicze większości budynków użyteczności publicznej. W trakcie trwania kadencji zakończono termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Polubiczach, Świetlicy Wiejskiej w Polubiczach, budynku Ochotniczej Straży Pożarnej, Środowiskowego Domu Samopomocy w Wygodzie i Szkoły Podstawowej w Horodyszczu. Wykonano także termomodernizację Szkoły Podstawowej w Wisznicach oraz urzędu gminy, a w ramach rewitalizacji centrum Wisznic zostało objęte monitoringiem.

 – Największa perła zabytków gminy, czyli była cerkiew unicka została wyremontowana i zaadaptowana na Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach, gdzie od lat z powodzeniem odbywają się koncerty, wystawy i inne spotkania kulturalne, a w późniejszym czasie obok Centrum Kultury Chrześcijańskiej powstała siłownia zewnętrza oraz mini plac zabaw – zaznacza wójt i dodaje, że w ramach projektu rewitalizacji przy parku w centrum Wisznic stanął nowy plac zabaw oraz Kino Wisznice, które po wielu latach wróciło na kulturalna mapę miejscowości. 

Dorobek samorządu gminy Wisznice to również liczne imprezy kulturalne np. coroczne „Majowe Śpiewanie” w Polubiczach – przegląd chórów i zespołów śpiewaczych, „Dni Wisznic” – cykliczna impreza z koncertami wspaniałych artystów polskiej sceny muzycznej oraz szereg wystaw i spotkań kulturalnych w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach. 

W ramach projektu rewitalizacji przy parku w centrum Wisznic stanął nowy plac zabaw oraz Kino Wisznice, które po wielu latach wróciło na kulturalna mapę miejscowości. Fot. nadesłane
Z troski o niepełnosprawnych

Wisznice zyskały także nowy budynek socjalny, w którym zlokalizowano 5 mieszkań socjalnych, dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dzięki projektowi rewitalizacji rozbudowano budynek socjalny na stadionie sportowym GLKS-T „Tytan Wisznice”, budynek zyskał nowe szatnie z łazienkami, salę konferencyjną, mini sale treningową i toalety. Budynek gminny zlokalizowany w centrum Wisznic, w którym powstało Kino Wisznice zawiera także mieszkania treningowe dla 4 osób niepełnosprawnych, które zamieszkując tam maja możliwość stawiania samodzielnych kroków pod okiem opiekunów. Na piętrze budynku zlokalizowano gabinety rehabilitacyjne.

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Curynie 

Sztandarową inwestycją tej kadencji było utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Curynie, którą udało się ukończyć dzięki rewitalizacji obszarów zdegradowanych w gminie Wisznice. 

– Budynek został zakupiony, wyremontowany i dostosowany na potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych. Prace zostały zakończone w kwietniu 2021 r. Finalnie do użytkowania został oddany budynek o powierzchni 2 383,5 m2. W ramach inwestycji został zakupiony niezbędny sprzęt i wyposażenie medyczne. Budynek w kwietniu 2021 r. został wydzierżawiony spółce Zdrowie w Dolinie Zielawy, która w listopadzie rozpoczęła świadczenie usług opiekuńczo-leczniczych na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Podmiot leczniczy w dyspozycji posiada 57 miejsc w ZOL-u oraz 16 miejsc w Hospicjum Stacjonarnym – podkreśla Piotr Dragan. 

Sztandarową inwestycją tej kadencji było utworzenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Curynie, którą udało się ukończyć dzięki rewitalizacji obszarów zdegradowanych w gminie Wisznice. Fot. Mariusz Cudny

Zakres udzielanych tam świadczeń obejmuje: świadczenia udzielane przez lekarza, pielęgniarkę, psychologa; rehabilitację, terapię zajęciową, leczenie farmakologiczne, leczenie dietetyczne, zaopatrzenie w leki i wyroby medyczne zlecone przez lekarza, zapewnienie niezbędnych konsultacji specjalistycznych, zleconych badań, edukację i poradnictwo zdrowotne, zapewnienie zleconego transportu. W placówce pracę znalazło ponad 50 osób, które w większości są mieszkańcami okolicznych miejscowości oraz samej Gminy Wisznice. 

–  Upływająca kadencja to także szereg usług społecznych oferowanych naszym mieszkańcom. W 2021 r. samorząd zrealizował projekt zwiększający dostęp do usług profilaktycznych, usług aktywizujących, asystenckich i opiekuńczych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym także usług mieszkalnictwa treningowego. Utworzyliśmy i prowadziliśmy wypożyczalnię sprzętu pielęgnacyjnego, rehabilitacyjnego i wspomagającego dla mieszkańców gminy Wisznice. W 2024 r. uruchomiliśmy portal e-Urząd, by mieszkańcy swoje sprawy w urzędzie gminy mogli załatwiać bez wychodzenia z domu – opowiada wójt. 

Ochrona środowiska 

Od lat w gminie Wisznice pozyskiwane są środki na demontaż  i utylizację wyrobów zawierających azbest i usuwanie folii rolniczych w ramach dofinansowań z WFOŚiGW oraz NFOŚiGW. Od 2021 roku w urzędzie gminy działa Punkt Konsultacyjno-Informacyjny w zakresie programu "Czyste Powietrze’’. W ramach projektów termomodernizacyjnych budynków użyteczności publicznej większość placówek zostało wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne i nowe źródło ciepła. W większości jest to pompa ciepła. Samorząd zrealizował szereg projektów w zakresie poprawy stanu środowiska naturalnego, czystości wód i gleby oraz powietrza gminy Wisznice, a grupą docelową tych projektów byli mieszkańcy gminy. W ramach projektu „Energia dla przyszłości – odnawialne źródła energii w Gminie Wisznice” zostało zamontowanych 131 zestawów kolektorów słonecznych, 13 szt. kotłów na pellet, 23 szt. kotłów zgazowujących drewno oraz 18 instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych mieszkańców. Gmina zrealizowała także projekt „Gram w Zielone”, w którym w gospodarstwach mieszkańców zamontowano 149 szt. instalacji fotowoltaicznych

W 2023 roku w gminie Wisznice oddano do użytku farmę wiatrową zlokalizowaną w miejscowości Horodyszcze, która składa się z 12 elektrowni wiatrowych.

W gminie Wisznice powstała też farma wiatrowa. Fot. nadesłane
Zainwestowali w oświatę 

W ramach projektu „Akademia sukcesu” dzieci i młodzież ze szkół prowadzonych przez samorząd gminy Wisznice uczestniczyły w zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych. Projekt trwał 2 lata, tylko w okresie styczeń-czerwiec 2019 r. zrealizowano 1002 godz. zajęć dydaktycznych, w tym zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze, zajęcia rozwijające oraz specjalistyczne. Zorganizowano także wyjazd edukacyjny do Białowieży i zakupiono pomoce dydaktyczne oraz wyposażenie w tym sprzęt technologii informacyjno-komunikacyjnych. Rodzaj zajęć dostosowany był do potrzeb edukacyjnych uczniów. Od początku projektu w zajęciach udział wzięło 262 uczniów. 

Pomagali uchodźcom z Ukrainy

Dobiegająca końca kadencja to także wielkie wyzwania emigracyjne, które postawiła przed samorządami wojna w Ukrainie. Gmina Wisznice od początku zaangażowała się w pomoc uchodźcom. Społeczność gminy z wielką chęcią i zaangażowaniem wspierała wszystkie społeczne akcje niosące pomoc uciekającym przed wojną. Samorząd gminy wyznaczył miejsca na terenie gminy, w których do dziś mieszkają uchodźcy. Organizowano transporty na Ukrainę zbieranych w gminie darów, strażacy wyjeżdżali n granice z pakietami żywnościowymi. Społeczność gminy w tym czasie pokazała swoją solidarność  i bezinteresowne poświecenie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 75-letni senior z astma oskrzelowaTreść komentarza: Ubolewam, ze w dzisiejszych czasach realizując obiekt dedykowany m.inn. seniorom, nie uwzględniono potrzeb seniorów i ich utrudnień z korzystania dóbr natury w chowaniu się przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Zgłaszam problem mając nadzieję na Toy Toi'a.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 21:29Źródło komentarza: Tężnia solankowa i plaża. Nad Krzną, jak nad morzemAutor komentarza: Aleks22Treść komentarza: Zobaczcie ile zarabiaja ludzie prezydenta w radach nadzorczych miejskich spolek. To jakis zart, zwlaszcza jak spolka ma strate na poziomie 1.5 mln rocznie, z czego polowa to jest koszt rady nadzorczej w takiej spolce.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 14:58Źródło komentarza: Jest wniosek o maksymalne wynagrodzenie dla prezydentaAutor komentarza: Króluj nam ChrysteTreść komentarza: Ej tam co roku gorzej , dlaczego ? Co roku w bialskim powiecie rozwala się od 4-6 motocyklistów . Prawie zawsze śmierć następuje w wyniku nadmiernej prędkości . Gdyby tymi swoimi mótorkami jeżdzili 40-50 km na godzinę to by żyli a jeżdżą ponad 100 km na godzinę i łamią przepisy drogowe bo na drogach powiatu można jeżdzić max 90 km na godzinę . A życie ma się tylko jedno więć może warto zwolnić i jeżdzić 40-50 km na godzinę . Króluj na Chryste zawsze i wszędzie.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 14:49Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Co roku jest gorzej z organizacją tej wspaniałej imprezy.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:53Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: TrfTreść komentarza: PRYMASKI - prosze pamietac o feminatywach. To nowoczesne wyksztalcone srodowisko...Data dodania komentarza: 15.05.2024, 09:29Źródło komentarza: Biała Podlaska: Justyna Gorczyca zastępcą prezydenta
Reklama
Reklama