Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 lutego 2026 21:51
Reklama
Reklama
Reklama

Unia Europejska zakaże uprawy warzyw w ogródku? Sprawdzamy

W mediach zawrzało, gdy rozeszła się w nich informacja sugerująca, że Europejski Zielony Ład może wprowadzić zakaz uprawy warzyw i owoców w ogródkach działkowych ROD.
Unia Europejska zakaże uprawy warzyw w ogródku? Sprawdzamy
Na działkach ROD można swobodnie sadzić warzywa i owoce na własne potrzeby. Działkowcy mogą uprawiać także kwiaty ozdobne oraz drzewka i krzewy owocowe

Autor: Canva

Wielu działkowiczów oburzyło się na myśl, że nie będą mogli na własnych działkach uprawiać marchewki czy pietruszki na własne potrzeby. 

Od pola do stołu

Europejski Zielony Ład to program, który ma do 2050 roku przekształcić Unię Europejską w miejsce neutralne klimatycznie. W ramach tej strategii wprowadzono wiele inicjatyw, w tym politykę „od pola do stołu”, mającą zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważoną produkcję żywności oraz promować zdrowe odżywianie. 

W żadnym z dokumentów związanych z Zielonym Ładem nie wspomniano jednak o zakazie upraw na działkach ROD (Rodzinne Ogrody Działkowe) dla własnych potrzeb. Nawet nie wygląda na to, żeby w ogóle rozważano takie pomysły.

Co to jest dozwolone?

Na działkach ROD można swobodnie sadzić warzywa i owoce na własne potrzeby. Działkowcy mogą uprawiać także kwiaty ozdobne oraz drzewka i krzewy owocowe, z zastrzeżeniem zachowania określonych odległości od granicy działki. 

W przypadku drzew owocowych o słabym wzroście ta odległość wynosi przynajmniej 2 metry. Szczególną uwagę należy zwrócić na drzewa wysokopienne, jak czereśnie czy orzechy włoskie, ponieważ one wymagają przestrzeni co najmniej 5 metrów od granicy działki.

A czego działkowcom nie wolno?

Chociaż uprawa roślin na własny użytek jest szeroko dozwolona, to jednak istnieją pewne ograniczenia. Nie wolno dobrowolnie uprawiać np. maku i konopi włóknistych. 

Podobnie uprawa roślin inwazyjnych takich jak trojeść amerykańska czy bożodrzew gruczołowaty jest niedopuszczalna. Warto również unikać roślin, które szybko się rozrastają i mogą być w związku z tym problematyczne dla sąsiadów, jak sumak octowiec.

CZYTAJ TEŻ: 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Janko MuzykantTreść komentarza: Zacznijmy od tego, że w służbach ręka rękę myje. Zawartość % to nie są dane wrażliwe (ogłaszane wszem i wobec jak ktoś zostanie zatrzymany) Piją za swoje, lecz pobory mają za moje. Chciałbym wiedzieć czy po piwie czy po szklanie?. Jeżeli to służba celno-drogowa to gdzie pili. Pod jałowcem czy na stołówce. Jeżeli pod jałowcem to jak dojechali na oddział. Jeżeli ktoś jest na świeczniku to ma od niego bić blask nie swąd knota. Nie dość że Janusz to jeszcze fujara.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 17:04Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: RolnikTreść komentarza: Na chorych ludzi to powinno się zbierać pieniążki . Na leczenie . Ale dla jakiegoś przedsiębiorcy na odbudowę biznesu ? Pewnie z ubezpieczenia weźmie więcej niż to było warte . Każdy teraz o zdrowych zmysłach ubezpiecza swój biznes . KAŻDY O ZDROWYCH ZMYSŁACH UBEZPIECZA!!!! A nam Rolnikom zawsze robią pod górkę i dotacje coraz mniejsze . To może i my rolnicy będziemy robić sobie zbiórkę bo mamy dotacje coraz mniejsze i Unia Europejska nas oszukuje . Nam rolnikom nich nie daje a przedsiębiorcy sobie zbiórki robią na biznesy .Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:16Źródło komentarza: Pożar zniszczył stolarnię w Łobaczewie Małym. Trwa zbiórka [ZDJĘCIA]Autor komentarza: Alkomat dawać do końca życia .Treść komentarza: Wielu ludzi zna dane i wie kim byli pijacy . Ale świat i opinia publiczna powinna poznać imiona, nazwiska , adresy , zdjęcia itp tych ludzi aby ich omijać z daleka . Skoro pili alkohol w pracy to mogą też po pijanemu autem jeżdzić ( mogą ale nie muszą ) .... ale lepiej omijać takich z daleka . Ciekawe gdzie teraz pracę znajdą ? Nie bardzo chcą zatrudniać takich co w pracy chleją . Może gdzieś przy łopacie znajdą robotę lub w ochronie bo nigdzie indziej nikt ich nie zatrudni . Większość osób z okolicy wie o kogo chodzi i nie zatrusnią takich . Ja bym ich zatrudnił ale co dziennie bym ich sprawdzał alkotestem czy do pracy przychodzą trzeźwi ?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 16:10Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwościAutor komentarza: FeliksTreść komentarza: To już takie stare aż żałosne.Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:48Źródło komentarza: Podejrzany o zabójstwo ratownika medycznego jest poczytalnyAutor komentarza: Janko FujaraTreść komentarza: A może zacznijmy od tego, do czego ich dane są tobie potrzebne? Własnego życia nie masz?Data dodania komentarza: 2.02.2026, 14:14Źródło komentarza: Funkcjonariusze z Terespola zwolnieni po kontroli trzeźwości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama